FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Perla Egejského moře – tak mnozí nazývají tento nádherný ostrov. Stejně jako perla není velký, od severu k jihu měří jen 24 km a na šířku 19 km, ale o to je krásnější. K nebi se tyčící kopce – nejvyšší vrchol Mount Hypsarion dosahuje výšky 1 203 m n. m., horské vesničky, borové, piniové i olivové háje, romantické zátoky, klidné pláže, historická naleziště. A všechno tak příjemně blízko. Právě tato kombinace dělá z Thassosu, kde žije 15 tisíc obyvatel, malý turistický ráj. Tak malý, že se na něj – tedy hlavně kvůli hornatému povrchu – nevešlo letiště. Letadla proto dosedají na řeckou pevninu v Kavale. Po cca třicetikilometrové jízdě do přístavu Keramoti se pokračuje trajektem (cca 45 minut). Cesta do vybraného hotelu už na Thassosu většinou trvá maximálně hodinu a půl.

Podél stále zeleného ostrova, však se mu říká také „zelený smaragd Egejského moře“, se vine hlavní komunikace, díky níž lze navštívit jak hluboké skalnaté zátoky na západě, tak pláže s jemným pískem na jihu.

Hezkých pláží je na Thassosu nespočet, takže bude záležet jen na Vás, kterou si ve svém soukromém žebříčku zvolíte jako nejhezčí. Tady je několik tipů: Paradise Beach láká především na začátku a konci letní sezóny, kdy se tu vyskytují nádherně vysoké vlny. Je zároveň jedinou nudipláží na ostrově. Nejdelší pláž nese název Golden Beach. Nachází se mezi vesnicemi Skala Potamis a Chrisi Ammoudia a nabízí bohaté sportovní vyžití. Vstup do vody je pozvolný, takže rodinná dovolená strávená na tomto místě nemá chybu. Za pozornost stojí i Aliki – do moře tu vybíhá malý, piniemi porostlý poloostrov a zajímavá je i archeologická zóna. Lesíkem vede úzká stezka k pozůstatkům dvou svatyní ze 7. stol. př.n.l., zasvěcených patronům námořníků Kastorovi a Polluxovi. V blízkosti na malé vyvýšenině se pak nacházejí pozůstatky dvou křesťanských bazilik z 5. století n.l. Přímo u moře zůstal opuštěný mramorový lom ze 6. st. př.n.l. Samostatnou kapitolou je pláž Makryammos s nádhernou malou pláží a bílým pískem.

Jméno ostrova bylo pravděpodobně odvozeno od slova „Dasos“, což v řečtině znamená „les“, které byly na ostrově již v dávných dobách. Změnami ve starořečtině vznikl nakonec dnešní název Thassos. Naopak podle jedné antické báje údajně získal ostrov jméno podle prince, který se jmenoval Thassos, a který při hledání fénické princezny Evropy unesené Diem, objevil tento ostrov. Ať už je tomu tak či onak, každý, kdo jednou na tento ostrov zavítá, bude jistě stejně ohromen.

Na základě archeologických nálezů lze předpokládat, že ostrov byl obydlován už od pravěku. Prvními známými obyvateli byli Thrácké kmeny. Během následujících let byl ostrov kolonizován například Athéňany, Sparťany, Římany, Maury, Turky a za druhé světové války i Bulhary.

Obdobně jako ostatní řecké ostrovy ani Thassos neunikl snahám pirátů zmocnit se ho. Na ostrově byly objeveny zásoby minerálů, které se staly hlavním předmětem vývozu. Ovšem vyváželo se i zlato, stříbro, mramor, rudy, olej a dřevo. V minulosti byl Thassos námořní velmocí, obchodoval například s malou Asií, Egyptem nebo Itálií. V 1. století našeho letopočtu byla na ostrov přinesena křesťanská víra. Ve 20. století byl Thassos osvobozen a připojen k Řecku.

Turisté oceňují romantické prostředí, impozantní krajinu, čisté pláže, průzračné moře i historické památky. U mysu Pirgos spatříte pozůstatky z majáku, v Aliki starodávné svatyně a baziliky. Nejlépe se zachovaly helenistické věže blízko Thimonia a Astris, které pravděpodobně sloužily jako obrana proti pirátům. Thassos lze jistě doporučit příznivcům historie. Ostrov patřil v období antiky ke kulturně i hospodářsky významným oblastem Řecka, a tudíž je i přes svoji malou rozlohu, bohatý na historické památky a naleziště. Milovníci památek si mohou prohlédnout vykopávky tržiště – agory, pevnosti Akropole nebo se seznámit s historií ostrova v archeologickém muzeu. V historickém divadle je také možné shlédnout dobové drama.

Stále početnější skupině turistů, kteří si na několik dní půjčují motorky a auta a preferují poznávací zájezdy, doporučujeme navštívit horskou vesničku Panagia s úzkými uličkami a domy z 19. století a dřevěnými balkony. Uvnitř místního kostela objevíte kromě zajímavé sbírky ikon také vlajku, pod kterou vedl své tažení Richard Lví srdce. Symbolem místa je velká studna uprostřed vesnice a 5 pramenů, ke kterým dojdete úzkou cestou vedoucí od studny asi za 5 minut. Místní specialitou je med s fíky a ořechy. Další horská vesnička se jmenuje Maries, kousek za ní pak objevíte sladkovodní jezírko. Protože jde o pitnou vodu, koupaní v něm je zakázáno. Odtud je možné po cestě vhodné spíše pro terénní auta pokračovat na nejvyšší vrchol ostrova, odkud je famózní výhled na celý ostrov a modř Egejského moře.

Hlavním městem ostrova je Thassos (nazýván také jako Limenas), který leží v severní části ostrova. Žije v něm na 3000 stálých obyvatel. Jeho rozvoj začal na počátku minulého století, kdy sem přišla hlavní vlna osadníků z Malé Asie a Thrákie. Místní promenáda je lemována spoustou typických řeckých taveren, restaurací, barů a obchůdků. Doporučujeme ochutnat místní speciality a také thassoské víno známé již ze starověku. Malebné úzké uličky lákají k nákupům a k večerním procházkám po městě. Milovníci památek si mohou prohlédnout vykopávky tržiště – agory, pevnosti Akropole nebo se seznámit s historií ostrova v archeologic­kém muzeu.

Tip: Ochutnejte thassoské olivy sušené na slunci. Mají nezaměnitelnou chuť, kdo je zkusí, často už nechce jiné…

Základní informace:

  • Řecký název: THASSOS (Θάσος)
  • Hlavní město: Thassos (Limenas)
  • Plocha ostrova: 389 km2
  • Počet obyvatel: přes 15 000
  • Nejvyšší hora: Ypsarion (1204 m)
  • Tradiční ostrovní produkty: med s ovocem, ořechy, bylinkami a dalšími přísadami, známá jsou též ostrovní vína
  • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 05 minut (letiště Kavala)

LETOVISKA NA THASSOSU

MAKRYAMMOS

Chcete-li strávit dovolenou na jedné z nejhezčích pláží ostrova, zvolte Makryammos. Krásnou a klidnou oblast s vyhlášenou písečnou pláží, čistým mořem a zeleným okolím. Jen přibližně dva kilometry odsud je hlavní město ostrova s mnoha obchody, tavernami, bary, diskotékami… Dostat se tam můžete pěšky i taxikem – a to i vodním.

Vzdálenost od správního střediska: cca 2 km. Vzdálenost od letiště: cca 21km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

CHRISSI AMMOUDIA – PANAGIA

Toto menší letovisko na východním pobřeží vzdálené cca 10km od hlavního města nabízí nejdelší a nejkrásnější písečnou pláž ostrova – Chrissi Akti, tedy Zlatá pláž. V anglických průvodcích toto místo najdete pod označením Golden Beach. V přístavu je možné si zapůjčit šlapadla či jiná sportovní plavidla.

Vzdálenost od správního střediska: cca 10 km. Vzdálenost od letiště: cca 32 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro rodinnou dovolenou.

KINIRA

Klidné místo na východním pobřeží je naprosto ideální pro ty, kteří chtějí podnikat pěší výlety do přírody, na divoké pláže a dovolenou strávit mimo hlučná turistická centra. Přímo v Kiniře je dlouhá kamenitá pláž, na oblázkovou pláž dojdete po deseti minutách a na písečnou po dvaceti. Dva kilometry od letoviska dorazíte na rajskou pláž Paradise Beach s bílým pískem.

Vzdálenost od správního střediska: cca 25 km. Vzdálenost od letiště: cca 42 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

ASTRIS

Původně pastýřská osada v jihozápadní části ostrova se postupně změnila v klidnější letovisko podél písečné pláže. Pokud si pronajmete kolo, motorku nebo auto, můžete se vypravit do devět kilometrů vzdáleného rušného letoviska Limenaria, kde je množství obchodu, barů, restaurací i krámků se suvenýry. Cestou se rovněž můžete zastavit v nejedné taverně a ochutnat místní speciality, nebo se jen zchladit řeckou ledovou kávou zvanou frappé. V okolí Astrisu je mnoho krásných pláží, kde naleznete příjemné soukromí. Za jasného počasí dohlédnete až na mnišskou republiku na hoře Athos na poloostrově Chalkidiki.

Vzdálenost od správního střediska: cca 55 km. Vzdálenost od letiště: cca 71 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

POTOS

Letovisko na jihu ostrova je od hlavního města vzdáleno cca 47 km, 4 km na jih od Limenarie a 12 km od vyhlášené horské vesničky Theogolos, které bývalo hlavním městem ostrova. Místní přímořská promenáda, která je lemována tavernami a bary, patří mezi nejhezčí na ostrově. Turisté zde najdou obchody s turistickým zbožím, půjčovny aut, motocyklů a bary či taverny, kde si mohou poslechnout živou hudbu zvanou buzuki.

Vzdálenost od správního střediska: cca 47 km. Vzdálenost od letiště: cca 63 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

SKALA RACHONI / PACHIS

Původní rybářská vesnička, dnes malebné a vyhledávané letovisko situované na severozápadním pobřeží ostrova. Skala Rachoni leží 12km od hlavního města a 3km od druhého největšího přístavu ostrova – Skala Prinos. V okolí najdou turisté tisíce olivových stromů, jejichž věk dosahuje i několika stovek let. Tato část ostrova proslula zejména překrásnými plážemi s čistou vodou a klidným prostředím.

Vzdálenost od správního střediska: cca 12 km. Vzdálenost od letiště: cca 32 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace a pro ty, kteří preferuje klidné prostředí.

Thassos a East Macedonia

82 min.
2008
Obsahuje: Thassos - Limenas, Agios Yiannis, Chrisi Ammoudia, Skala Potamias, Panagia, Potamia, Kinira, Theologos, Kastro, Mt. Ipsarion, Maries lake, Megalos and Mikros Prinos, Skala Rachoniou, Pachis, Skala Prinos, Skala Marion, Trypiti, Potos, Limenaria, Metalia, Pefkari, Psili Ammos, Giolla, Agios Archangelos, Kekes, Alyki, Aliki, Agios ioannis, Paradise, East Macedonia - Kavala, Drama, Keramoti, Philippi, Alistrati cave, Aggitis canyon, ...

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Thassos

Booking.com
Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu

Back To Top