FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Folegandros je malý hornatý ostrov v souostroví Kyklady. I když se v poslední době stále častěji stává cílovým místem turistů, stále si zachovává svůj původní ráz. Rozkládají se tu ale překrásné pláže a zažijete zde typicky středomořskou rybářskou atmosféru. V přístavu Karavostasis najdete, kromě několika rybářských loděk, taverny, kafeterii a pár hotelů. Úchvatné hlavní město Chora se rozkládá na hřebenu uprostřed ostrova. Zde si můžete odpočinout a ve stínu stromů vychutnat pravou řeckou atmosféru, ochutnat řecké speciality a víno. Pláže ostrova jsou velmi klidné. Oblíbenou pláží je Katorgo, dostupná pěšky nenáročnou stezkou. Mezi další patří Angali, Agios Nikolaos nebo Livadaki.

Legenda praví, že když bůh dokončil stvoření světa, zůstaly mu v rukou desítky kamenů. I když byl bůh, nevěděl, co s nimi. A tak je jen tak pohodil do moře. Tyto „kameny“ dnes známe jako Kykladské souostroví. Folegandros je perlou mezi nimi. Oplývá drsnou krásou a je ideální pro ty, kteří hledají samotu a klid.

Historie skalnatého ostrova Folegandros je dlouhá a plná krve a násilí. Své jméno dostal ostrov po Folegandrovi, mytologickém vůdci Kréťanů. Římané využívali tento malý a odlehlý ostrov pro lidi odsouzené do vyhnanství. Zažil útoky pirátů, kteří prodávali obyvatele ostrova do otroctví. Až do roku 1821 ovládali Folegandros Turci.

Na ostrově najdete tři vesnice – Karavostasis, Chora a Ano Meria. Z architektonických památek ostrova jmenujme především hrad Kastro postavený ve 13. století. Dalším skvostem je kostel Panagia, který postavil místní rybáři z vděčnosti za to, že byl zázračně zachráněn, když se jeho loď potopila v bouři. Těžko dostupná jeskyně Chrissospilia skrývá bohatou výzdobu krápníků. Vstup je ale na útesu nad mořem, takže se zde vydá jen málokdo.

Základní informace:

  • Řecký název: Folegandros, Φολέγανδρος
  • Hlavní město: Chora
  • Plocha ostrova: 32 km2

Folegandros

115 min.
2022
Obsahuje: Karavostasis, Coral Apartments, Vardia beach, Vitsetzou beach, Pountaki beach, Livadi beach, Agios Konstantinos, Katergo beach, Agii Anargyri, Agii Pandes, Chora, Panagia church, Panagia Plakiani, Agios Savas, Lygaria beach, Kastelos, Agios Georgios, Chrysopigi, Agios Panteleimon, Ampeli, Agii Anargyri, Livadaki beach, Aspropounta’s Lighthouse, Ano Meria, Sinadisi tavern, Serfiotiko beach, Agios Ioannis Prodromos, Agios Georgios, O Mimis tavern, Agia Fotini, Maragoudiko tavern, Irini's tavern, Theologos, Angali, Galifos beach, Agios Nikolaos beach, Christos, Fira beach, Vorina beach, Agios Dimitrios, Agios Eleftherios

Ubytování - Folegandros

Booking.com
Folegandros

FOLEGANDROS

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top