FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Kypr jako třetí největší ostrov Středozemního moře nabízí, nabízí skutečně široký prostor pro příjemné a nerušené trávení letní dovolené. Afroditin ostrov lásky a krásy, jak je také Kypru někdy přezdíváno, je ideálním místem pro sport, poznávání, odpočinkovou rekreaci, romantické zájezdy či svatební cesty – od každého něco i pro ty nejnáročnější turisty.

V zimě lze na Kypru lyžovat v horách Troodosu a zároveň se koupat ve vlnách moře. Jsou zde golfová hřiště i pro velmi zkušené golfové hráče, tenisové kurty. Pro návštěvníky hotelu je zajištěno spoustu vodních radovánek – tedy vše k příjemně strávenému aktivnímu létu.

Kypr má co nabídnout i milovníkům poznávání – antické fresky a amfiteátry, románské hrady, nádherné mozaiky, gotické a byzantské kostely a mešity jsou zárukou kvalitních leteckých poznávacích zájezdů. Atraktivní nabídka památek a sportovních aktivit je navíc doplněna křišťálově čistým mořem, příjemným podnebím (a to i v zimě), místním folklórem, dobrosrdečností místních obyvatel a místy, která si i dodnes zachovala svoji nezaměnitelnou atmosféru.

Již bylo řečeno, že je Kypr často nazýván „ostrovem lásky“. Za to vděčí ostrov legendě o bohyni lásky a krásy Afrodité, která se zde prý zrodila z mořské pěny, což dokazuje krásné průzračně čisté moře, které stojí nejen za pohled, ale také za vyzkoušení.

Pro Kypr je charakteristický životní optimismus jeho obyvatel, jejich družnost a ochota pomoci.

Pláže na Kypru patří mezi jedny z nejkrásnějších. Bezkonkurenčně nejlepší a velmi dlouhé pláže naleznete v letovisku Ayia Napa. Kromě toho si můžete letní dovolenou zpestřit návštěvou zátoky Nissi Bay, která nabízí ojedinělou podívanou na všechny barvy moře, jež Vám mohou přijít na mysl. Doporučit můžeme také pláž Golden Beach, patřící mezi klidnější, přesto však jedny z nejkrásnějších na ostrově.

Kypr je doslova rájem pro znalce a milovníky vína – kyperská vína jsou jedna z nejstarších na světě. Proslulé je tzv. likérové víno produkované kláštěrními mnichy – Commandaria. Krásným zážitkem se může stát také návštěva některé z mnoha malebných vinic, vinařských závodů, muzea vinařství či jen ochutnáva vína v tradiční řecké taverně – třeba již v létě 2011. V měsíci září na Kypru probíhají velké slavnosti vína.

Dalším důvodem, který bude stát za Vaším návratem na tento kouzelný ostrov je proslulá kyperská kuchyně, která tvoří podstatný prvek dobře strávené dovolené a Kypr vás v tomto směru určitě nezklame. Kromě vysokého standardu svěžesti a pestrosti nabízených pokrmů, jsou většinou turisté nadšeni jak kyperskou kuchyní, plnou zeleniny a bylinek tak i srdečnou obsluhou.

Tradičním pokrmem jsou tzv. meze – což znamená směsici všeho možného. Skládá se z několika chodů, které se skoro perou o místo na Vašem stole. Jsou tu delikátní omáčky, moussaka (mleté maso s opékanými lilky), koupepia (plněné vinné listy) a mnohé další, vše doprovázeno místním pivem nebo výbornými kyperskými víny.

Služby jsou na Kypru na výborné úrovni, lze vybírat z velké nabídky aktivit pro volný čas. Ubytování je možné v hotelech nejrůznějších kategorií, kempech, apartmánech a v soukromí. Prakticky celé jižní pobřeží je poseté hotelovými komplexy. Strávit zde můžete opravdu nezapomenutelnou dovolenou.

Budete-li se na ostrov lásky vracet, určitě nevynechejte:

 • Pověstnou místní svatbu s venkovní hostinou, často za účasti i celé vesnice, rozbíjí se granátové jablko – symbol plodnosti, aby z něj vylétlo co nejvíce zrníček, zpívá a tančí se až do rána.
 • Alespoň jednodenní návštěvu turecké části Kypru – milovníci architektury ocení gotické katedrály přestavěné na mešity.
 • Paphos a okolí, který okouzlí každého a kde se můžete vydat po stopách Afrodity, vína a archeologických památek.
 • Nabídku na lehkou túru v pohoří Troodos (nejúrodnější a nejvyšší kyperské pohoří) a soutěskou Akamas.

Kypr

89 min.
Obsahuje: Paphos - mosaics, Tombs of the Kings, Harbour Castle, Saranda Kolones, Veronica hotel, Ag. Solomonis catacomb, Chrysopolitissa church, Agia Kyriaki, Ktima, Fikardos winery, Agios Neophytos monastery, Coral bay, Lara bay, Polis, Loutra Aphroditis, Yeroskipou, Paleo Paphos, Sanctuary of Aphrodite, Chateau de Covocle, Petra tou Romiou, Panagia, Chrysorroyiatissa, Cedar valley, Throni, Kykkos monastery, Pano Platres, Caledonia Falls, Psilo Dendro, Kourion - Temple of Apollo Hylates, Ancient Stadium, Eustolio's villa, Odeon, House of Gladiators, Kolossi fortress, Limassol (Lemesos), Tenta, Choirokoitia, Lefkara, Agia Varvara, Stavrovouni, Hala Sultan Tekke mosque, Kiti - Panagia Angeloktistos, Larnaka - Agios Lazaros, Ayia Napa, Nissi beach, Sea caves, Lefkosia (Nicosia) - Green Line, Omeriye mosque, Ledra street, Agia Faneromeni, Archbishop's Palace, Archaeological museum, Deryneia, Famagusta - Varosha, St. Nicholas cathedral (Lala Mustafa Pasha mosque), St. Peter and Paul cathedral, Cafer Pasha Ottoman Bath, Othello tower and castle, Salamis, St. Barnabas - museum, tomb, Bellapais, St. Hilarion castle, Kyrenia - castle, museum, ...

KYPR – základní informace:

 • Řecký název: KYPROS
 • Hlavní město: NIKÓSIA (Lefkosie)
 • Plocha ostrova: 9251 km2
 • Počet obyvatel: přes 837 300
 • Nejvyšší vrchol: Chionistra – 1951 m n. m.
 • Patron ostrova: sv. Andreas, sv. Lazar
 • Doba letu z Prahy: 3 hodiny 25 minut
 • Doba letu z Brna: 3 hodiny 15 minut
 • Doba letu z Ostravy: 3 hodiny 05 minut

Kyperská republika

 • Kypr získal nezávislost na britské koloniální vládě v roce 1960. V roce 1974 napadlo Kypr Turecko a zabralo 36,2 % jeho území. Hranice mezi řeckou a tureckou částí ostrova protíná celý ostrov, včetně srdce hlavního města Nikósie (Lefkosia) a rozděluje tak město i celou zemi. Ačkoliv je severní část pod cizí okupací, Kyperská republika je mezinárodně uznávána jako jeden legitimní a suverénní ostrovní stát.

Umístění a poloha:

 • Kypr je malý ostrov o rozloze 9251 km2. Měří 240 km od východu na západ a 100 km od severu na jih. Nachází se na strategickém místě ve východní části Středozemního moře (33oV, 35oS) na křižovatce mezi Evropou, Afrikou a Asií a je v blízkosti rušných obchodních cest spojujících Evropu se Středním východem, Střední Asií a Dálným východem.

Místopis

 • Masív Troodos (jihozápad); nejvyšší bod Olympos (Chionistra – 1951 m n. m.).
 • Kyrenia (Keryneia) neboli pohoří Pen­­ta­daktylos (sever); nejvyšší bod: Kypa­rissovounos (1024 m n. m.).
 • Středová planina: planina Messaoria.
 • Na ostrově se nenacházejí povrchové řeky, pouze několik potoků a říček.

Klima:

 • Středozemní, s mírnými a vlhkými zimami, horkými a suchými léty (průměrná denní teplota 36oC).

Flóra a fauna

 • 17% ostrova tvoří lesy. Přírodní vegetace zahrnuje lesy se stále zelenými a opadavými stromy, keři a rostinami. Flóra je zastoupena asi 1800 druhy, poddruhy a typy. Asi 140 z nich je endemických. Na ostrově se vyskytuje také 365 tříd ptáků, ale pouze 115 druhů. Ze zvířat nejvíce za zmínku stojí muflon. Náleží do čeledě ovcí a je na světě jedinečný.

VLÁDA

Výkonná moc

 • Prezident se volí všeobecným referendem na dobu pěti let. Výkonná moc je realizována jedenáctičlennou Radou ministrů, kterou ustanovuje prezident. Turečtí Kypřané odmítají účast na vládě již od konce roku 1963.

Zákonodárná moc

 • Pluralitní jednokomorová Sněmovna reprezentanů. Hlasovací systém jednoduché poměrné zastoupení. Členové sněmovny jsou voleni ve všeobecných volbách na pět let. Místa určená pro turecké Kypřany zůstávají neobsazena.

Měna:

 • od 01.01. 2008 EURO (€).

Kypr je členem Evropské unie. Dne 1. května 2004 se Kyperská republika stala právoplatným členem Evropské unie poté, co ušla dlouhou cestu, jež trvala více než tři desetiletí.

LETOVISKA NA KYPRU

PROTARAS / PARALIMNI

Toto klidnější rychle se rozvíjející letovisko, ležící nedaleko Paphosu, kam je možné dopravit se místními autobusy či taxíky, je považováno za jedno z nejatraktiv­nějších míst na Kypru a je vhodným místem pro rodinnou dovolenou. Přírodním úkazem s křišťálově čistým mořem, zlatým pískem a rájem pro milovníky vodních sportů je zdejší „Korálová zátoka“. Příjemné jsou také ranní i večerní procházky okolní přírodou. Taverny a restaurace nabízející místní kyperské speciality a jídla jako „souvla“ a „kleftiko“ jistě uspokojí i nejnáročnějšího gurmána. Nechybí zde však ani obchody se suvenýry a supermarkety. Ideální podmínky pro milovníky golfu nabízí golfový klub Tsada s hřištěm o18 jamkách, který je vzdálen od Coral Bay cca 18km.

Vzdálenost od Paphosu: cca 12 km. Transfer od letiště v Larnace: cca 162 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro ty, kteří hledají klidné místo pro relaxaci a odpočinek.

AYIA NAPA

Tato původně malá rybářská vesnička na jihovýchodním výběžku ostrova, která se v posledních letech rozrostla o množství hotelů, restaurací a barů, kaváren a klubů, obchodů se suvenýry, markety aj., se stala vyhledávaným prázdninovým cílem mnoha turistů. Láká je především nádherná pláž s jemným zlatavým pískem, která je rájem pro koupání a relaxaci a nabízí různé druhy vodních sportů. Tipy na výlety: vodní park Water World se spoustou tobogánů, houpaček a skluzavek, lunapark a Marine Life muzeum, kde si lze zblízka prohlédnout různé druhy mořských živočichů. Dále Mys Greco – pěší turistika. K vyjížďkám na kole doporučujeme oblast Potamos Liopetri, zde je malý rybářský přístav. Církevní stavby: benátský klášter z počátku 16. století, kostel Panny Marie a kostel Agia Saranta.

Vzdálenost od Protarasu: cca 10km. Transfer od letiště v Larnace: cca 40km. Hodnocení letoviska: výborné místo pro všechny generace.

LARNAKA

Říká se, že Larnaka je branou do Kypru, je zde letiště i moderní přístav jachet. Je důležitým turistickým střediskem, které je dál od vlastního centra města. V zátoce Larnaka je vybudována pobřežní promenáda s palmami a spoustou hotelů i restaurací. Současné město bylo vybudováno na místě starověkého Kitionu. Zbytky starého města naleznete asi 1km od centra. Nápisy a štítky přibližují historii města a popisují archeologické nálezy a jejich hodnotu. Za zmínku stojí archeologické muzeum se sbírkou keramiky ze starověkého Kitionu, neolitické sídliště Hirokitia nedaleko Larnaky, které je jedním z nejdůležitějších prehistorických nalezišť ve východním Středomoří a je chráněno mezinárodní organizací UNESCO, mešita Grand Mosque či posvátné islámské místo Hala Sultan, ležící na Slaném jezeře. Larnaka Salt Lake neboli Larnacké slané jezero se nachází mezi městem Larnaka a mezinárodním letištěm, v zimě je domovem tisíců plameňáků a ostatních druhů ptáků, v létě však vysychá a zůstává v něm jen tenká vrstva soli. Pláže – v této oblasti najdete typicky městské pláže s tmavším jemným pískem, místy i s oblázky nebo drobnými kamínky a moře s čistou vodou.

Tipy na výlety: velbloudí park Mazatos s dětskými atrakcemi, cca 10km západně od města, pěší tůry na vápencové kopce za Dhekelia Road a dálnicí – hezký výhled na celý larnacký přístav, záliv i město. Projížďky lodí v zálivu, lodní výlety pro potápěče k vraku lodi Zenobia (cca 1,50km od Finikoudes v hloubce 40 m).

Vzdálenost od Ayia Napy: cca 37 km. Transfer od letiště v Larnace: cca 10km. Hodnocení letoviska: vhodné pro relaxaci a odpočinek i jako výchozí místo pro různé výlety po ostrově a do okolí města.

LIMASSOL

Limassol, jedno z nejvýznamnějších turistických středisek ostrova Kypru, je druhým největším městem na Kypru, hlavním přístavem ostrova a řecky se nazývá Lemesos. Po celém městě i jeho okolí je rozeseto mnoho historických a archeologických památek a zajímavostí (starověké naleziště Kourion či Amathous, amfiteátr v Episkopi, hrad Kolossi), muzea (lidového umění, byzantského umění), veřejné parky, zoologická zahrada aj., ale také hypermoderní budovy bank a zahraničních společností a luxusní hotely, které daly vzniknout názvu „Malá Paříž“, kterým bývá Limassol označován.

Konají se zde různé slavnosti, festivaly vína a karnevaly. Nejznámější turistickou atrakcí města je místní hrad Limassol vybudovaný v byzantském stylu. Dokonce zde prý v místní kapli v r. 1191 korunoval Richard III. Lví srdce královnu Anglie Berengariu z Navarry. Na hradě je umístěno muzeum středověku (Medieval Muzeum), které uchovává byzantské a středověké předměty zahrnující mimo jiné i tureckou keramiku, zlaté předměty užívané v kostelích, zbraně a oblečení. Pláže přímo v Limassolu jsou dlouhé písečné nebo písčito-oblázkové.

V okolí se nachází další známé pláže jako Lady´s Mile Beach (nejbližší pláž od Limassolu, je dlouhá 7km a lemuje ji několik taveren, které nabízejí občerstvení), Governor´s Beach (nachází se cca 30km na východ od Limassolu, pláž má tmavý písek), Kourion Beach (nedaleko Sovereign Base Area, jezdí sem místní autobusy z Limassolu), Avdimou Beach (cca 17 km na západ od Kourion Beach (je to divoká písčitá pláž s velmi čistou vodou), Pissouri Bay (oblíbené turistické místo, je zde několik restaurací a kaváren). Pobavení, pohyb i odpočinek lze prožít ve vodním parku WET a WILD se spoustou skluzavek, tobogánů a ostatních atrakcí, který se nachází přímo v Limassolu, další větší vodní areál je v nedalekém Fasouri.

Vzdálenost od centra Paphosu: cca 77 km. Transfer od letiště v Paphosu: cca 60 km. Vzdálenost od centra Larnaky: cca 70 km. Transfer od letiště v Larnace: cca 73 km. Hodnocení letoviska: moderní, rušné, živé.

PAPHOS

Paphos, jedno z nejpůvabnějších letovisek. Jediné město ostrova, které si zachovalo svou původní identitu a nebylo pohlceno rychlou turistickou výstavbou. Je to velmi příjemné, přátelské a starobylé městečko se stylovými tavernami, kavárnami, restauracemi a obchody. Dle pověsti právě nedaleko Paphosu vystoupila bohyně lásky a krásy Afrodita z pěnivých mořských vln, toto mystické místo se nazývá Petra tou Romiou (Řekova skála).

Celé město je právem, díky svým četným historickým památkám, na seznamu světového dědictví organizace UNESCO. Mezi nejnavštěvovanější památky patří rozsáhlé naleziště antických vykopávek v části Nea Paphos neboli Kato Paphos, další oblíbenou turistickou atrakcí jsou tzv. Paphosské mozaiky (zajímavá sbírka barevných mozaik v tzv. Dionýsově vile), Hrobky králů, křesťanské katakomby ukryté v hoře Fabrica, Odeon, kostely i malebný přístav, který střeží stará benátská pevnost a odkud je hezká vyhlídka na moře a okolí. Dále jsou zde muzea – Byzantské muzeum, Etnografické muzeum, ale nejvíce stojí za návštěvu Archeologické muzeum (sbírky výrobků ze skla, mince, keramika, sošky aj. z neolitu až po 18.st.).

Přímo zde v Paphosu jsou pláže písečné, kamenité, městské i veřejné. Většinu turistů však láká svým jemným pískem Coral Bay (vzdálená cca 12km), kde si vychutnávají relaxaci, koupání a širokou nabídku vodních sportů. Další pláž s jemným pískem, která je lehce přístupná z Paphosu a je dlouhá 100m, je Agios Georgios Beach. Výborným místem k osvěžení je také pláž u Petra tou Romiou, která je oblázková a voda zde je křišťálově čistá.

Vzdálenost od Limassolu: 77 km. Transfer od letiště v Larnace: cca 150 km. Hodnocení letoviska: je vyhledáváno především střední a starší generací, ale i těmi, kteří chtějí každý den poznávat něco nového.

KISSONERGA

Kissonerga je malé letovisko. Spíše by se tak dala nazvat klidná oblast, ležící mezi Coral Bay (cca 3km) a Paphosem (cca 7km), turistickými letovisky, nabízejícími široké možnosti zábavy a nákupů, kam jezdí několikrát denně městské autobusy. Kissonerga je také jediné místo, kde se výborně daří banánovníkům, pěstovaným na rozsáhlých plantážích. Pláže – je zde spíše divoké pobřeží jako stvořené pro potápění a šnorchlování, protkané menšími zátokami s písečnými plážemi.

Vzdálenost od Paphosu: cca 7 km. Transfer od letiště v Larnace: cca 157 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro turisty, kteří vyhledávají především klid pro odpočinek a relaxaci, četbu příjemné knížky a čas na sebe.

CORAL BAY

Toto klidnější rychle se rozvíjející letovisko, ležící nedaleko Paphosu, kam je možné dopravit se místními autobusy či taxíky, je považováno za jedno z nejatraktiv­nějších míst na Kypru a je vhodným místem pro rodinnou dovolenou. Přírodním úkazem s křišťálově čistým mořem, zlatým pískem a rájem pro milovníky vodních sportů je zdejší „Korálová zátoka“. Příjemné jsou také ranní i večerní procházky okolní přírodou. Taverny a restaurace nabízející místní kyperské speciality a jídla jako „souvla“ a „kleftiko“ jistě uspokojí i nejnáročnějšího gurmána. Nechybí zde však ani obchody se suvenýry a supermarkety. Ideální podmínky pro milovníky golfu nabízí golfový klub Tsada s hřištěm o18 jamkách, který je vzdálen od Coral Bay cca 18km.

Vzdálenost od Paphosu: cca 12 km. Transfer od letiště v Larnace: cca 162 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro ty, kteří hledají klidné místo pro relaxaci a odpočinek.

Ubytování - Kypr

Booking.com
Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu

Back To Top