FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Ios (109 km2) svými rozměry 18 km na délku a 10 km na šířku se řadí k menším ostrůvkům Kykládského souostroví. Je poměrně členitý až hornatý. Pokud se o některém z Kykládských ostrovů dá říci, že je ostrovem protikladů, pak je to právě Ios. Žije zde sotva 2 500 obyvatel, avšak během letní sezony se jejich počet zmnohonásobí, neboť ostrov je cílem mnoha návštěvníků všech generací, které láká bujarý noční život a nádherné zlatavé písečné pláže. V současnosti se drží na nejvyšších pozicích TOP nejen řeckých ostrovů. I ti, kteří dávají přednost klidnějšímu odpočinku, zde nepřijdou zkrátka, neboť ostrov nikdy nekončící zábavy a bujarého nočního života si dodnes udržel původní kouzlo a nedotčenost divoké přírody.

Každého překvapí několik desítek kouzelných pláží, z nichž některé jsou zcela nedotčené a zcela ukryté běžnému návštěvníkovi. Většina je pokrytá jemným zlatavým pískem, pozvolně se svažují do blankytně modrého průzračného moře. Právem se řadí mezi nejkrásnější pobytová místa ve Středomoří. Nejvyhledávanějším letoviskem je Mylopotas s více jak 1 km dlouhou pláží, odkud vás výletní loďky zavezou na snad nejkrásnější pláž Manganari na jihu nebo do zátoky Psathi na východě. Gialos má přístav s jachtami a rybářskými čluny lemovaný vynikajícími rybími tavernami. Na západ od přístavu je klidná pláž Koumbara. Nad pláží v Agia Theodoti na severovýchodním pobřeží ční trosky středověké pevnosti Palaiokastro. V nedalekém klášteře Moni Agias Theodotis se každým rokem koná slavnost na paměť vítězství ostrovanů nad piráty.

Ios získal věhlas coby místo posledního odpočinku Homéra, jeho hrobka se údajně nalézá na severu ve starověkém městě Plakotós, které se postupně sesunulo z útesů dolů. Hlavní město Chora (Ios) na západním pobřeží má jedinečnou atmosféru a jeho centrum je v podstatě nedostupné autem, zato je zcela ideálním místem pro pěší, kteří si mohou vychutnat příjemné procházky křivolakými uličkami s nezapomenutelnými bílými domky, odpočinout si v některé z místních taveren či se nechat zlákat zachovalou historií a nostalgií tohoto města. Najdete zde spoustu kavárniček, restaurací, barů a obchůdků se suvenýry, módou a šperky. Nejkrásnější výhled se vám otevírá, když vystoupáte až na nejvyšší vrcholek ke kostelu Panagia Gremiotissa. Zde naleznete rozhodně nejpůsobivější západ slunce na ostrově. Nedaleko odsud stojí řada 12 větrných mlýnů a kousek od nich amfiteátr, kde se v letních měsících pořádají divadelní představení a koncerty. Na své si přijdou i aktivní turisté při procházkách v nevysokých horách, kdy mohou objevovat řadu archeologických památek. Pokud chcete poznat ostrov důkladněji, doporučujeme jeep safari, lodní výlet na pláž Pikri Nero, Papa beach či na nějaké nedaleké ostrovy včetně bájného Santorini.

Základní informace:

  • Řecký název: Ios, Ίος
  • Hlavní město: Chora
  • Plocha ostrova: 109 km2

Ios

129 min.
2022
Obsahuje: Ios, Chora, Panagia Gremniotissa, Agii Anargyri, Village Twins Hotel, The Mills, Panagia, Odysseas Elytis Amphitheater, Kolitsani, Valmas, Agia Irini, Gialos, Agios Georgios, Tzamaria, Fanari Lighthouse, Koumbara, Skarkos, Agia Triada, Kambos, Almyros, Loratzaina, Diammoudia, Kambaki, Plakoto, Plakotos, Kato Avlaki, Tomb of Homer, Agios Charalambos, Avlaki Angeli, Agios Dimitris, Agia Theodoti Bay, Agii Anargyri, Paleokastro, Agia Irini, Psathi, Psathi, Panagia tou Pori, Agios Ioannis Kalamos, Kalamos, Agia Trias, Tris Ekklisies Bay, Manganari, Cape Chalara, Diamoudia, Santorineiko, Pikri Nero, Klima, Agia Ekaterini, Panagia Mersinitissa, Agia Anna, Agios Dimitrios, Agii Apostoli Petros & Pavlos, Agios Ioannis Pyrgos, Agios Georgios, Profitis Ilias, Mylopotas

Ios

28 min.
2019
Obsahuje: Chora, Mylopotas, Gialos, Tzamaria, Koumbara, Skarkos hill, Loretzena, Tomb of Homer, Diamoudia beach, Plakoto, Agia Theodoti, Paleokastro (Venetian castle), Psathi, Agios Ioannis (church), Kalamos, Manganari

Zajímavé odkazy na ostrov Ios:

Ubytování - Ios

Booking.com
Ios

IOS

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top