FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Řecký ostrov Kos (Hippokratův ostrov) se nachází v jihovýchodní části Egejského moře v souostroví, které se jmenuje Dodekanissa, tzn. česky Dvanáctiostroví. Hlavních, tj. obydlených ostrovů je zde totiž právě dvanáct. Třetí největší je Kos, hned po ostrovech Rhodos a Karpathos. Rozloha ostrova je 290 km2, jeho délka činí 40 km a nejužší místo měří pouhé 2 km, nejširší pak 11 km. V okolí ostrova Kos jsou další velmi půvabné menší ostrovy jako např. Nisyros a Kalymnos, Pserimos, kam se z ostrova Kos pořádají zajímavé lodní výlety.

Kos je oblíbený pro nádherné písečné pláže a hotely s kvalitním all inclusive, odkud se dá vyrážet na výlety. Velmi častým cílem (a to i několikrát za pobyt) bývá hlavní město ostrova – Kos. Najdete zde největší přístav na ostrově, kterému dominuje středověká pevnost Johanitů, zdobená antickými sochami. Malebné vesničky a krásné pláže tohoto řeckého ostrova okouzlí každého, kdo se rozhodne pro zájezd do této atraktivní destinace.

Málokterý návštěvník si nechá ujít mešitu Defterdar na náměstí Platia Eleftherias nebo archeologické muzeum (út – ne 8–20, po 13–20, vstupné 3€), kde je uschována sbírka římských soch a mozaik ze 3. století. Jedinečná je také originální socha Hippokrata nalezená v Odeonu. Na náměstí Platanou se navíc nachází jeden z nejstarších stromů v Evropě, tzv. Hippokratův platan starý 700 let. Z náměstí se můžete vydat po mostě přes palmovou promenádu do hradní pevnosti, odkud se vám naskytne nádherný výhled na moře, přístav i větší část hlavního města. Kromě těchto památek zde najdete ještě celou řadu dalších zajímavých staveb, jako například nymphaeum či ruiny lázní. Kdo má proto zájem, může si z pobytového udělat poznávací zájezd…

Oblast kolem přístavu je centrem nejen města, ale i celého ostrova a ve večerních hodinách ožívá hudbou z diskoték a klubů. Město tak uspokojí všechny, kteří se rádi baví a vyhledávají rušný noční a společenský život. Uličky jsou lemovány množstvím obchůdků a krámků, kde si můžete vybrat ten nejkrásnější suvenýr, který Vám v zimních měsících připomene úžasné zážitky z Vaší letní dovolené. Na Kosu najdete jedny z nejkrásnějších řeckých vesnic. I přes čilý turistický ruch si většina administrativních budov i obydlí zachovala tradiční ráz a různorodost kostelů, mešit, starověkých a středověkých budov zdůrazňuje důležitost, jakou má ostrov pro různé skupiny jeho obyvatel.

Stále populárnější je na ostrově cykloturistika, protože na kole se dá pohodlně dojet nejen na pláže, ale i do skrytějších horských vesniček, které doposud nejsou zasaženy masovým turismem a žijí svým tradičním a poklidným způsobem života. Rozhodně ale buďte na kole obezřetní – zdejší silnice jsou často úzké a s velmi proměnlivým povrchem. Nehledě na to, že ne každý řidič půjčující si auto jezdí dobře a ohleduplně. Cyklostezka je vybudována zatím jen od hotelu Atlantis do přístavu v hlavním městě Kosu a pak ještě zhruba tři kilometry směrem na Agios Fokas. Na opačnou stranu vede stezka (a současně chodník) směrem na Lambi až k hotelu Blue Lagoon.

Ačkoli je Kos poměrně malý ostrov, pyšnit se může bohatou historií. První obyvatelé byli pravděpodobně Pelasgiané a od té doby byl ostrov bez přerušení hustě osídlen až do dneška. Ve 14. století př. n. l. přišli Achájové z Thesálie a založili zde přístav, který se stal jednou z obchodních křižovatek mezi Malou Asií a Krétou. V 11. století př. n. l. byl osídlen Dórskými kmeny. Hlavní město Astypalaia, které se nacházelo na poloostrově Kefalu, se stalo součástí tzv. Hexapolis – „Šestiměstí“, které spolu s ním tvořila 3 města na Rhodu (Lindos, Kameiros a Iálysos) a 3 města na pobřeží Malé Asie (nejznámější z nich – Halikarnássos). Později se stal Kos součástí Athénského námořního spolku, ovládl jej Alexander Makedonský a na přelomu letopočtu byl začleněn do říše římské. V 8. – 9. století jej ovládli Arabové, v 11. století podléhal křižákům. Maltézští johanité zde byli v letech 1315 – 1522 a od roku 1523 se dostal do područí Turků. Po téměř 400leté nadvládě ovládli ostrov po italsko-turecké válce v roce 1912 Italové. V roce 1943 napadli ostrov němečtí okupanti, kteří se chovali podobně jako Turci – rabovali, vraždili a ničili. V květnu 1945 převzali ostrov do správy Britové a konečně 31. 3. 1947 byl ostrov spolu s ostatními Dodekánskými ostrovy ofi ciálně předán Řecku.

Kos vás upoutá nejen svými krásnými různorodými plážemi ( cca 68 km), ale může nabídnout mnoho historických památek. V 5.století př. n.l. zde založil lékařskou školu lékař – „otec medicíny“ Hippokratés, jehož rodištěm je právě Kos. Starobylý platan, pod nímž předával své vědomosti žákům, je dodnes k vidění ve starém městě Kos. Na počest Hippokrata byl vystavěn komplex Askleopion, vznikly zde rozsáhlé římské lázně, kde se k léčení využívaly sirné a železité prameny. Doporučujeme navštívit také archeologické muzeum, kde jsou dochovány nálezy z celého ostrova Kos.

Kos je populární díky kvalitním službám a nádherným plážím s křišťálově průhlednou vodou. Je vhodným místem pro ty, kteří touží po aktivně stráveném létě či vhodném leteckém zájezdu pro rodinu i jednotlivce. Pro jeho jedinečnost sem každoročně přicestují tisíce návštěvníků, ale i přes to si zachovává stále svůj klidný ráz a půvab. Jednou z předností je také to, že tu dobře funguje doprava po ostrově. Kromě místních autobusů, auta či mopedu, můžete využít i kolo, které je díky rovinatému terénu na Kosu velmi oblíbeným dopravním prostředkem.

Ve vnitrozemí naleznete tradiční vesnice např. Asfendíou na úpatí hory Dikaios, podhorskou vesničku Ziu, kde je dochováno starobylé obydlí, a také nádherné výhledy do okolí.

Letovisko Kefalos leží na jihozápadě ostrova. Transfer z letiště je pouhých 17 km. Jedná se o klidné letovisko, které vás okouzlí svými písečnými i oblázkovými plážemi, ale i malým ostrůvkem Kastri s kostelíčkem, kde jsou zbytky helénského chrámu. Určitě navštivte pláže v okolí, kde i v hlavní sezóně budete v podstatě sami a užijete si koupání a odpočinek bez davů turistů. Kefalos je stvořený pro klidnou a rodinnou dovolenou. Celý záliv má délku 3 km. Najdete tu vše, co k dovolené potřebujete, taverny, obchůdky s rozličným zbožím, lékárnu, půjčovny aut a motorek. Přibližně za 45 minut se dostanete autobusem do hlavního města Kos.

Základní informace:

  • Řecký název: KOS (Κως)
  • Hlavní město: KOS
  • Plocha ostrova: 295 km2
  • Počet obyvatel: kolem 30 000
  • Nejvyšší vrchol: Dikeos – 846 m n. m.
  • Patron ostrova: Hippokrates
  • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 40 minut (letiště blízko Antimachie)
  • Doba letu z Brna: 2 hodiny 30 minut

Kos

110 min.
2021
Obsahuje: Kos Town, Neratzia Castle, Archeological Museum, Western Archeological Zone, Roman Odeon, Casa Romana, Altar of Dionysus, Ancient Agora, Paradiso, Psalidi, Ammos, Achinos, Embros Therme, Hippocratic Altis, Asklepion, Asfendiou, Evangelistria, Zia, Panagia Lagoudi, Paleo Pyli, Pyli, Kardamena, Savas, Antimachia Fortress, Plaka Forest, Magic, Markos, Paradise, Camel, Agios Stefanos, Kefalos Beach, Kamari, Kefalos, Aspri Petra Cave, Agios Ioannis Thymianos, Kavo Paradiso, Agios Theologos, Kata, Limnionas, Kochilari, Hippocrates Garden, Mastichari, Troulos, Odysseus, Marmari, Golden Beach, Horse Riding Veroutas Farm, Alikes Lake, Alikes, Tigaki, Triantafyllopoulos Winery, Hatziemmanouil Vineyards, Sandy, Aqua Blue, Mylos Beach Bar, Kos Beach, ...

Kos

50 min.
2011
Obsahuje: Kos Town, Odeon, Casa Romana, Agora, Nymphaion, Asklepion, Zia, Paleo Pyli, Agios Stefanos, Kefalos, Lambi, Tigaki, Kardamena, Marmari, Mastichari, Aspri Petra, Embros Therme, Agios Dimitrios, Fokas, Kamari, Theologos, Georgios Petroumianou, Ioannis, Mammas, Antimachia castle, Asfendiou, Asomatos, Camel, Kamila, Bravo, Kata, Paradiso, Paradise, Lakos, Lagada, Markos, Magic, Polemi, Sikofa, Troulos, Sunny beach, Alikes, Psalidi, Platani, Plaka, Limionas, Lagoudi, Aeolos Beach hotel, Atlantis, Archipelago, ...

32 pláží ostrova Kos

43 min.
2021
Obsahuje: 32 pláží ostrova Kos

32 pláží ostrova Kos

13 min.
2011
Obsahuje: 32 pláží ostrova Kos

LETOVISKA NA KOSU

KARDAMENA

Původně rybářská vesnička se během posledních let změnila v moderní městečko. Dominantu tvoří přístav pro lodě plující na nedaleký sopečný ostrov Nisyros, na který si můžete vychutnat pohled v některé z nespočetných kaváren, restaurací či barů stojících přímo na pobřeží. U moře se táhne krásná pláž se světlým jemným pískem. Pochopitelně nechybí ani pestrá nabídka vodních sportů.

Vzdálenost od letiště: cca 7 km. Vzdálenost od Kosu: cca 30 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

GOURNIATIS/KARDAMENA

Velmi klidná oblast Gourniades je známa pro svou dlouhou písečnou pláž, odkud se neskýtá krásný výhled na ostrov Nisyros, vystupující z Egejského moře. Podle báje právě zde, u mysu Lakitir ztroskotal Herkules, když se vracel z Tróje. Známé letovisko Kardamena je odtud vzdáleno cca 3 km.

Pláž: písečná. Vzdálenost od letiště: cca 7 km. Vzdálenost od Kosu: cca 35 km. Hodnocení oblasti: vhodné pro klidnou relaxační dovolenou

MASTICHARI

Mastichari je malebná a ne příliš velká rybářská vesnička s idylickým přístavem a zlatavou písečnou pláží. Hlavní třídu lemuje několik útulných taverniček, restaurací a obchůdků se suvenýry. Doporučujeme objednat si ve zdejší kavárně (kafenionu) pravou řeckou kávu, vařenou v džezvě a vychutnat si pohled na dění v přístavu. Možná Vás zláká i vůně čerstvě ugrilovaných rybích specialit, podávaných s lehkým bílým vínem. Vesnička je spojena s hlavním městem pravidelnou autobusovou přepravou a po moři lodí s ostrovem Kalymnos. Přibližně 3,5 kilometru od letoviska se nachází vodní park.

Vzdálenost od letiště: cca 6 km. Vzdálenost od Kosu: cca 18 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

MARMARI

Menší klidnější letovisko, ležící mezi Tigaki a Mastichari. Podél moře se táhne příjemná písečná pláž s pestrou nabídkou vodních sportů. Vesničkou vede hlavní třída, kde je několik marketů, jeden větší supermarket, několik restaurací a taveren s místními specialitami. Doporučujeme individuální návštěvy města Kos městským autobusem, který jezdí poměrně často. Dále doporučujeme procházky nebo výlety do okolí (v cca 5km vzdáleném letovisku Tigaki je solné jezero Alikes, kde hnízdí a zimují vodní ptáci. Kdysi dávno se zde těžila sůl).

Pláž: písečná. Vzdálenost od letiště: 14 km. Vzdálenost od Kosu: cca 15 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

TIGAKI

Velmi oblíbené, živé, turisticky žádané letovisko na severovýchodním pobřeží patří již po léta mezi stálice v nabídkách cestovních kanceláří. Místní písčitá pláž je dobře udržovaná a najdete zde velký výběr vodních sportů. V letovisku nechybí restaurace, taverny, kavárny, cukrárny, kluby, disko i obchody s potravinami, čerstvým ovocem a zeleninou a pochopitelně se žádanými suvenýry.
Pěkné je též prostředí poblíž Tigaki, doporučujeme vycházky do okolí, nedaleko je solné jezero Alikes, kde hnízdí a zimují vodní ptáci. Kdysi dávno se zde těžila sůl.

Pláž: písečná. Vzdálenost od letiště: cca 17km. Vzdálenost od Kosu: cca 10km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

MĚSTO KOS

Správní středisko ostrova se stává stále žádanějším, především v době turistické sezóny, která zde trvá od května do října. Dominantou města je přístavní zátoka s johanitskou pevností z 15. století, v jejímž zdivu jsou vestavěny skulptury a vyryty nápisy z antického období. Mezi další cenné památky patří mešita Chatze – Hassana a tzv. Hippokratův platan, pod kterým prý otec lékařství vyučoval. Kmen tohoto stromu má obvod úctyhodných 5 metrů, ovšem ve skutečnosti je jen asi 700let starý. Známá je i další z mešit – Defterdarova, s helénistickými a byzantskými sloupy, do obou ale smějí jen muslimové a to jen v čase ramadánu. K návštěvě láká i denně otevřené archeologické muzeum, ve kterém jsou i novější nálezy z Asklépia. Mimochodem, k Asklepionu (otevřeno denně 8 – 20 hodin, vstupné 4€) se lze dostat turistickým vláčkem za cca 5€/osoba. K atraktivním místům patří i Odeon z 2. století před n.l., který lze navštívit zdarma.
V přístavu kotví desítky lodiček, lodí, člunů i mořských obrů. V centru nechybí možnosti denní i noční zábavy. Každý večer se ve zdejších barech, klubech a diskotékách potkávají turisté z celého světa. Přes den je velmi příjemné posedět v některé z restaurací či taveren, které jsou vyhlášené rybími specialitami. Zmrzlinový pohár nebo osvěžující káva bude určitě chutnat v některé stylově upravené kavárně nebo cukrárně podél pobřeží. Mnoho hotelů se nachází v turistické části Lambi hned u moře.

Pláž: písečno-oblázková. Vzdálenost od letiště: cca 25km. Hodnocení letoviska: vhodné pro ty, kteří chtějí být v centru dění.

Kos - Atlantis hotel

4 min. 2011

Kos - The Aeolos Beach hotel

3 min. 2011

PSALIDI

Oblast Psalidi je klidná turistická oblast, kde je vystavěno několik hotelů, hotelových komplexů i menších hotýlků. Ideální pro relaxační dovolenou spojenou s procházkami po okolí a objevováním ostrova pronajatým autem nebo na kole. Podél dlouhé pláže je několik restaurací a taveren s nabídkou čerstvých rybích a řeckých specialit. Za nákupy a zábavou je ideální vyrazit do hlavního města. Do centra jezdí velmi frekventovaně městský autobus, cesta trvá necelých 15 minut.

Pláž: dlouhá oblázková pláž s drobnými oblázky při vstupu do moře. Vzdálenost od letiště: cca 33 km. Vzdálenost od Kosu: cca 7 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace

AGIOS FOKAS

Poklidné středisko, kde prožijete ničím nerušenou dovolenou. Pláže s drobnými kamínky jsou zde krásné, čisté, dlouhé a bezpečné. Moře je průzračně čisté a z druhé strany (za obzorem) ohraničeno tureckým pobřežím. Tuto část ostrova můžeme doporučit pro všechny generace, i pro ty, kteří by chtěli přes den odpočívat a relaxovat a v noci užívat rušného nočního života. Do centra města Kos jezdí skoro každých deset minut městský autobus, cesta trvá necelých 15 minut. V Kosu je nespočet restaurací, taveren, cukráren, barů, obchodů se suvenýry a možností zábavy po celý den i noc. Okolí Agios Fokas si zamilují všichni milovníci přírody a turisté.

Pláž: dlouhá s drobnými oblázky. Vzdálenost od letiště: cca 34 km. Vzdálenost od Kosu: cca 8 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

Zajímavé odkazy na ostrov Kos:

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Kos

Booking.com
Kos

KOS

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top