FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Řecký ostrov Lefkáda je jedním z nejkrásnějších Jónských ostrovů. Ostrov nádherných romantických pláží a jedinečných přírodních scenérií, místo, které uchvátí každého, kdo vnímá krásu přírody má svým návštěvníkům jistě co nabídnout. Lefkáda Vás oslní nejen nádhernou přírodní scenérií, ale také krásným azurovým mořem, ze kterého se zvedají strmé vápencové útesy, které jsou díky příznivému klimatu porostlé eukalypty, platany, piniemi, muškáty a ibišky. Nejen díky krásné přírodě je Lefkáda často označována za ostrov zamilovaných.

Chcete–li strávit dovolenou aktivně, podnikněte pěší procházku z Nidri k vodopádu v kaňonu Dimosaris. Při tomto výletě nejde ale ani tak o samotný vodopád, spíše o velmi kouzelné místo mezi skalami v rokli. Preferujete–li však rekreaci spíše soukromého rázu, doporučujeme Vám návštěvu nádherné pláže Egremni, která je především díky horšímu přístupu, chráněna před návaly turistů. Cestujete–li naopak spíše za poznáním, má i Vám Lefkáda co nabídnout. Je to nesmírně zajímavé vnitrozemí, vesměs značně členité, zalesněné svahy mnoha údolí a v nich malé vesnice a obce s tradičním způsobem obživy, kde jakoby se zastavil čas. Zajímavým místem k návštěvě je horská vesnička jménem Karia, kde si můžete zakoupit ručně tkané konerece a krajky, které Vám později připomenou příjemné strávené léto či se stanou vhodným dárkem pro Vaše blízké. Za návštěvu jistě stojí také pevnost Santa Maura, či malebná vesnička Poros, nad kterou lze nalézt zbytky benátského hradu.

Nezapomenutelným zážitkem a jistě vrcholným bodem programu Vašeho zájezdu by mohl být také mys Dukato, který leží na jihu ostrova. Naleznete zde maják a odtud ohromující výhled na Jónské moře. Toto místo bylo ve starověku považováno za jednu z bran do podsvětí. Další neméně zajímavá legenda říká, že z tohoto útesu skočila známá básnířka Sapfó, která pocházela z ostrova Lesbos a která na mysu Lefkas spáchala sebevraždu, neboť její láska k muži jménem Phaeton nebyla opětována. Proto se tomuto místu říká také Skok Sapfó, popř. častější je Cape of the lady.

Dalším letoviskem je Agios Nikitas. Původně rybářská vesnička ukrytá v zeleni mezi útesy na západním pobřeží ostrova. Největší raritou tohoto místa je dochovaný ráz vesnice. Centrem vede hlavní třída lemovaná restauracemi, obchůdky, kavárnami a malými rodinnými penzionky a hotýlky. Nedaleko jsou pláže Pefkoulia, Milos a pláž Kathisma. Ta se nachází cca 2 kilometry odtud. Je to pláž dlouhá zhruba 1 kilometr s drobnými kamínky. je zde též taverna a možnost pronájmu slunečníků a lehátek. Dalším zajímavým místem je vesnička Syvota – velmi pitoreskní přístav, kde kotví loďky, lodě i honosné jachty. Vesnice je proslulá místními výtečnými rybími restauracemi a taverničkami. Osud ostrova v minulém století výrazně ovlivnil multimiliardář Onassis, který koupil nedaleký ostrůvek Skorpios. Protože chtěl mít klid, zasadil se o to, aby se na Lefkádě příliš nerozvíjel turistický ruch. Jeho vrchol způsobil, že i nyní tu nasajete příjemnou řeckou atmosféru.

Základní informace:

  • Řecký název: Lefkáda (Λευκάδα)
  • Hlavní město: Lefkada
  • Plocha ostrova: 302 km2
  • Délka pobřeží: cca 115 km
  • Počet obyvatel: přes 25 000
  • Nejvyšší vrchol: Stavrotas,1182 m n. m.
  • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 10 minut (letiště Preveza)

Lefkada

70 min.
2023
Obsahuje: Lefkada Town, Kariotes, Paradeisos, Ligia, Episkopos, Nikiana, Agios Ioannis tou Baptisti, Pasa, Perigiali, Nidri (Dimosari) Waterfalls, Nidri, Agia Kyriaki, Wilhelm Dörpfeld Gravesite, Desimi, Mikros Gialos, Sivota, Afteli, Amarandos, Ammousa, Cape Kastri, Agiofili, Vassiliki, Cape Doukato, Agios Nikolaos Ira, Porto Katsiki, Egremni, Gialos, Karya, Megali Petra, Kavalikefta, Avali, Nektar Paradise, Gaidaros, Kalamitsi, Kathisma, Milos, Agios Nikitas, Pefkoulia, Gialou Skala, Kaminia, Agios Ioannis Antzousis, Faneromeni monastery, Agios Ioannis - Mili, Gira, Kastro, Lefkas Canal & Floating Bridge, Agia Maura, Ammoglossa, Grivas castle, Vagia

Lefkada

98 min.
INEX, 2019
Obsahuje: Lefkada Town, Archaeologiacal museum, Kariotes, Tebeli, Paradeisos, Ligia, Episkopos, Nikiana, Agios Ioannis tou Baptisti, Agioi Pateres, Agios Georgios, Kokkini Ekklisia, Pasa, Perigiali, Nidri (Dimosari) Waterfalls, Nidri, Agia Kyriaki, Wilhelm Dörpfeld Gravesite, Gria Lagada, Desimi, KamarivPoros, Mikros Gialos, Sivota, Agios Ilias, Syvros, Kerasia Springs, Dafni Springs, Agios Ioannis (Rodaki), Chirospilia cave, Afteli, Amarandos, Ammousa, Cape Kastri, Agiofili, Vassiliki, Cape Doukato, Agios Nikolaos Ira, Porto Katsiki, Oasis Taverna, Egremni, Gialos, Komilio, Agios Donatos, Eglouvi, Profitis Ilias, Karya, Megali Petra, Kavalikefta, Avali, Nektar Paradise, Gaidaros, Exanthia, Kalamitsi, Kathisma, Milos, Agios Nikitas, Pefkoulia, Gialou Skala, Kaminia, Agios Ioannis Antzousis, Kryoneri (Agioneri), Faneromeni monastery, Agios Ioannis - Mili, Gira, Kastro, Lefkas Canal & Floating Bridge, Agia Maura, Ammoglossa, Grivas castle, Vagia, Agios Nikolaos

Lefkada - 73 pláží

51 min.
Melissa Travel, 2019
Obsahuje: Lefkada - Nidri, Porto Katsiki, Egremni, Gialos, Kalamitsi, Megali Petra, Kavalikefta, Kathisma, Agios Nikitas, Milos, Desimi, Mikros Gialos, Sivota, Afteli, Ammousa, Nikiana, Agiofili, Vassiliki, Pefkoulia, Agios Ioannis, Flevas bay, Mili, Gira, Ammoglossa, Kastri, Kryoneri, Kamari, Kariotes, Agioneri, Tebeli, Paradeisos, Ligia, Episkopos, Pasa, Perigiali, Gria Lagada, Amarandos, Kastro, Komilio, Avali, Nektar Paradise, Gaidaros, Gialou Skala, Kaminia, Vagia, Agios Nikolaos, ...

LETOVISKA NA LEFKÁDĚ

NIDRI

Městečko Nidri jako první přilákalo zahraniční turisty na ostrov. Dnes moderní letovisko, jehož ulice, restaurace, kavárny a bary, diskotéky, apartmány, studia a hotely se zaplňují především od května do října. Hlavní třída je lemována obchody se suvenýry, potravinami a oblečením. Jsou zde novinové stánky, zlatnictní, lékařská služba a vše, co během dovolené můžeme potřebovat. Nidri bylo též domovem německého archeologa Wilhelma Dörpfelda, který tento ostrov, a nikoliv Ithaku, považoval za Homérovu Ithaku, vlast Odysseovu, přičemž se zvláště opíral o topografické skutečnosti. Výsledky jeho vykopávek však nepřinesly postačující důkazy pro jeho sporné tvrzení. Pláže jsou zde písečné i oblázkové s pozvolným vstupem do moře a průzračně čistou vodou a můžete si tu pronajmout vodní skútry, šlapadla, čluny nebo vodní lyže.

Z Nidri odplouvají denně lodě na blízké ostrovy: Ithaku, Kefalonii, Zakynthos, Paxos a Antipaxos. Překrásný je pohled z pláže na ostrůvky nedaleko Nidri, především Meganisi, Sparti a ostrov Skorpios, který je v soukromém vlastnictví. Leží asi 3 míle od pobřeží (1 námořní míle = 1,853km) a je proslulý především díky osudům svých majitelů; rodiny rejdaře Aristotela Onassise. Vztahy místních obyvatel k Onassisovým jsou různé. Na jedné straně nepochybně poskytují pracovní příležitosti a peníze městu (mnoho lidí pracovalo a dodnes na ostrově pracuje), na druhé straně Onassis pozastavil tempo růstu cestovního ruchu na ostrově, neboť se snažil brzdit turistiku, aby zde měl klid a soukromí. Nejblíže položeným ostrovem je Madouri, přibližně 800m od pobřeží. Tento ostrov je hustě zalesněný a nachází se zde dům básníka Aristotela Valaorise. Také tento ostrov je v soukromém vlastnictví, tudíž jej nelze navštívit.

Tip na pěší výlet: vodopády, které se nacházejí poblíž vesničky Rachi. Ta leží cca 2km od Nidri. Můžeme se také orientovat podle modré cedule s nápisem „waterfalls“. Pokud byste jeli pronajatým autem, zaparkujte na parkovišti u malé vodárny a poté jděte pěšky asi 15 minut až k vodopádu.

Vzdálenost od správního střediska: cca 15 km. Vzdálenost od letiště: cca 37 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

AGIOS NIKITAS

Agios Nikitas je půvabná vesnička, která se choulí v zeleni mezi útesy na západním pobřeží ostrova. Zde na Vás dýchne kouzlo pomalu již zapomenuté romantiky, kterou podtrhuje dochovaná stará část s úzkými uličkami a s hlavní třídou, kde najdete obchůdky, kavárny ale i klasické řecké taverny. Největší předností tohoto místa je však požitek z koupání v modrozelených vodách otevřeného moře, které je lemováno jak oblázkovými tak i písčitými plážemi. Přímo v letovisku je písečná pláž (hrubší písek), která přechází na levé a pravé straně v oblázkovou pláž s malebnými zákoutími. Procházkou přes kopec je pláž Milos, na kterou se dá dojet i lodním taxi a dále pláž Pefkoulia. Tyto patří k jedněm z nejkrásnějších pláží na ostrově. Jistě pak oceníte krásu západního pobřeží při pohledu z moře. Agios Nikitas je nejvyhledávanější místo na ostrově a patří také k nejatraktivnějším místům Řecka. Pravidelné autobusové spojení umožňuje častou návštěvu hlavního města Lefkas (asi 13 km).

NIKIANA

Menší středisko vystavěné uprostřed zeleně, nachází se na východě ostrova mezi letovisky Nidri a Ligia. Ve středisku najdete několik obchodů, restaurací a taveren, jejichž počet je však omezen. Oblast je mezi místními známa pro svou průzračně čistou mořskou vodou. Členité pobřeží je tvořeno několika menšími plážemi, pokrytými oblázky a hrubším pískem. Ideální místo k relaxaci, odpočinku a také k vycházkám do okolí.

Vzdálenost od Nidri: cca 6 km. Vzdálenost od správního střediska: cca 9 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

PERIGIALI

Menší klidná turistická oblast Perigiali leží na východním pobřeží ostrova, podél hlavní silnice a pobřeží Perigiali. Také odtud, stejně jako z přibližně kilometr vzdáleného vyhlášeného letoviska Nidri, se můžete kochat pohledem na skupinu ostrovů jako je Heloni, Madouri, Skorpidi, Skorpion a další. Z druhé strany je středisko obklopeno pohořím, které se zde pne poměrně strmě do výšky cca 600 metrů. Oblast je vhodná jak k vycházkám po okolí, tak k náročnějším pěším výstupům. Vydáte-li se některou z pěších stezek, budete odměněni pohledem na okolní přírodní scenerii, která bere dech. Ve středisku je několik obchodů s potravinami a suvenýry a také pár restaurací. Za nákupy a večerní zábavou doporučujeme zajít si do Nidri, respektive zajet tam autobusem.

Vzdálenost od Nidri: cca 1 km. Vzdálenost od letiště: cca 36 km. Vzdálenost od správního střediska: cca 14 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

Zajímavé odkazy na ostrov Lefkada:

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Lefkada

Booking.com
Egremni

LEFKADA

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top