FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Ostrov Zakynthos (Zante) je nejjižnější a zároveň třetí největší ostrov v Iónském moři.

Má velmi výhodnou polohu, čímž nabízí snadné cestování po okolních ostrovech i na pevninu a do velkých měst jako jsou Athény, Thessaloniki a Patras.

Svým členitým pobřežím, zalesněnými horskými svahy, úrodnou nížinou, elegantním správním střediskem s aristokratickými stavbami, pěknými plážemi a průzračně čistým mořem, svéráznými vesničkami a pohostinným obyvatelstvem je tento ostrov oprávněně považován za jeden z nejoblíbenějších v Řecku.

V období Homéra a Trojské války byl ostrov součástí království panovníka Odyssea. Jméno mu dal princ Zakynthos, syn trójského krále Dardanose. Do historie Zakynthu zasáhla spousta národů. Prvními osadníky byli Achájci, roku 455 př. n. l. si ostrov podmanili Athéňané, poté se na krátko dostal do područí Makedonie. Římané mu dali určitý stupeň autonomie. Benátčané výrazně ovlivnili zejména ráz správního střediska a také s sebou přinesli aristokratický politický systém s rozčleněním obyvatelstva na vrstvy, což byl důvod, proč byli nadšeně vítáni republikánští Francouzi. Poslední Britové zmodernizovali veřejnou správu.

Ostrov je plný kontrastů. Je zaplaven rostlinstvem a zelení, která pokrývá hory a úrodné pláně. Díky vysokému úhrnu srážek patří mezi nejzelenější ostrovy Řecka. Právě proto se mu přezdívá „Květina východu“. Na severu, východě a jihu se nachází mnoho krásných pláží, zatímco západní část ostrova je obklopena skalnatými horami se spoustou jeskyní, z nichž nejslavnější je tzv. Modrá jeskyně u mysu Skinari, v níž je nádherně modrá, jakoby fosforeskující voda. U jihovýchodního cípu ostrova je největší hloubka moře v celém Středomoří – tzv. Inousská propadlina, která je hluboká 4500 m. Na východním pobřeží se naopak rozprostírají nekonečné olivové a citrusové háje a úrodné nížiny, které jsou lemovány písečnými plážemi.

Životní prostředí na Zakynthosu prospívá také vzácnému druhu želvy – karety obecné. V zátoce Laganas kladou želvy do písku vajíčka a proto je v rámci jejich záchrany na některé pláže zakázán vstup od západu do východu slunce. V této době je také zavřeno letiště a letecká doprava je zastavena. Na srázovitém západním pobřeží žijí tuleni, kteří jsou rovněž chráněni.

Na pobřeží se nachází několik turistických letovisek např. Laganas, Kalamaki, Argassi, Tsilivi, Alykes, Alykanas. Mezi vyhlášené pláže patří Porto Zoro, Banana Beach, Agios Nikolaos, Yerakas, které se všechny nacházejí na poloostrově Vassilikos. Na východním pobřeží se mimo letoviska nachází například vyhlášená pláž Xinigia, kde vyvěrají do moře sirné prameny. Pláž v laganském zálivu je dlouhá 9 kilometrů a je známa mimo jiné díky želvám kareta. Je považována za hednu z nejkrásnějších v celém Řecku.

Pokud jste milovníky výletů, nabízí ostrov spoustu možností i pro Vás. Mezi nejatraktivnější výlety patří pláž Navagio s pašeráckým vrakem, na kterou se lze dostat pouze lodí. Dále můžete navštívit Modrou jeskyni, Byzantské muzeum, mořské jeskyně Keri, výběžek Gerakas, zátoku Porto Vromi. Na ostrově se také nachází několik kostelů a dalších pamětihodností.

Základní informace:

  • Řecký název: ZÁKYNTHOS (Ζάκυνθος)
  • Hlavní město: Zakynthos
  • Plocha ostrova: 406 km2
  • Počet obyvatel: přes 31 000
  • Nejvyšší hora: Vrachionas (758 m)
  • Patron ostrova: sv. Dionýsos
  • Symbol ostrova: mořská želva Careta Careta
  • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 25 minut
  • Doba letu z Brna: 2 hodiny 10 minut

LETOVISKA NA ZAKYNTHOSU

TSILIVI

Je velmi známé a oblíbené turistické letovisko, jehož ulice, pláže a obchody se plní od kvěna do října zahraničními návštěvníky z celého světa. Tsilivi je obklopeno krásnou přírodou, jsou zde romantická zákoutí a možnosti provozovat pěší turistiku. Letovisko je poměrně rozsáhlé a táhne se v délce několika kilometrů podél hlavní silnice. V postranních uličkách jsou obchody s potravinami, ovocem a zeleninou, rozmanitými suvenýry, stánky s rychlým občerstvením, je zde mnoho restaurací, taveren, kaváren, pekáren i barů. Pláž je zde dlouhá a písčitá s pozvolným vstupem do průzračné vody a nechybí možnost pronajmutí slunečníků a lehátek (cca 7€/set/den). V blízkém okolí jsou i menší plážičky, které poskytují více soukromí.

Letovisko je spojeno městským autobusem s ostatními místy. Jízdné do Zakynthosu v sezóně 2008 stálo 1,40€, spoj jezdí od 7 do 20 téměř každou hodinu. Také je možné využít taxi; ceny se pohybují v tomto rozpětí: do Alikes – cca 14€, do Argasi – cca 13€, do Laganasu – cca 14€, do Tragaki Plagosu – cca 7€, do Zakynthosu – cca 9€.

Vzdálenost od správního střediska: cca 6 km. Vzdálenost od letiště: cca 12 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

LAGANAS

Laganas je označováno za největší, nejrušnější a nejoblíbenější letovisko ostrova. Je to místo, které Vás očaruje a zaujme. Hlavní třída nabízí naprosto vše, co hledá turista na dovolené. Jsou zde možnosti denní i noční zábavy, nespočet obchodů se suvenýry, oblečením a potravinami, jsou zde stánky s rychlým občerstvením, restaurace, taverny, kavárny, bary, kluby, diskotéky… Nechybí novinové stánky a lékařská služba. Pláž je zde opravdu krásná; dlouhá, písečná s pozvolným vstupem do moře, vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Na pláži je též možné pronajmout si slunečníky a lehátka (cca 7€/set/den). Chcete-li během slunění více soukromí, potom se vydejte směrem na Kalamaki (cca 10 minut volné chůze).

Laganas je trochu kuriozní letovisko, hlavní silnice zde například končí v moři a další kuriozitou jsou mořské želvy. Půjdete-li směrem na Kalamaki, uvidíte na pláži trojnožky, které upozorňují na želví hnízda. Brzy ráno nebo během dopoledne, budete-li mít štěstí, můžete spatřit právě vylíhnutou želvičku, mířící do moře. Nikdy ji však neberte do rukou nebo neodnášejte do vody. Pokud již svítí slunce, dělejte jí stín a směřujte ji tak, aby se k moři dostala co nejrychleji a živá. Laganas je spojen autobusovou linkou s ostatními místy ostrova. Autobusové zastávky jsou do zhruba 250 metrů od hotelů, jízdné do Zakynthosuv roce 2008 stálo 1,40€. Linka tam jezdí od 7 do 20 hodin téměř každou hodinu. Taxi vyjde na: do Alikes cca 20€, do Kalamaki cca 7€, do Keri cca 13€, do Lithakie cca 9€, do Vassilikos cca 20€, do Pastrasu/Bohali cca 15€, do Zakynthosu cca 10€.

Doporučujeme pronajmutí auta či motorky a důkladnější seznámení s ostrovem. Pozor však na nedodržování pravidel silničního provozu, Řekové pravidla obvykle moc nerespektují a přednost mívá větší auto…

Vzdálenost od správního střediska: cca 8 km. Vzdálenost od letiště: cca 6 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

ARGASSI

Středisko Argassi je označováno za jedno z nejzelenějších letovisek, leží nejblíže správnímu středisku; současně je též druhým největším městem ostrova. Najdete zde možnosti denní i noční zábavy, proslulé taverny a restaurace s příjemnou obsluhou, několik klubů a barů, supermarkety, obchody se suvenýry, butiky… To vše dokresluje tradiční řecký ráz a příjemná atmosféra, která zde panuje. Místní pláž je písečná, v porovnání s jinými na ostrově užší, ovšem není problém dopravit se autobusem na pláž Agios Nikolaos, která patří mezi nejhezčí na ostrově a vzdálena je cca 10km. Přeprava na tuto pláž je zdarma v případě pronájmu plážového servisu, který stojí 8€/set/den.

Další možností jsou písečné pláže blízko střediska Vassilikos (nejoblíbenější je Kaminia Beach, Porto Roma, Banana Beach). Městská linka tam jezdí pravidelně a jízdenka stojí cca 1,5€/jedna cesta.

Z Argassi se můžete vydat do přírody a pokořit horu Skopos. Z vrcholku se Vám naskytnou nádherné pohledy na krajinu, mořské zátoky, cestou můžete narazit na divoké orchideje a vzácný druh motýlů. Dalším lákadlem je turistický vláček, který jezdí do hlavního města, cena za dospělou osobu je cca 5€/obousměrná jízdenka, děti do 12 let platí cca 2€. Vláček vyjíždí z Argassi zhruba každé tři hodiny, jede do centra města a následně zpět. Do hlavního města jezdí mezi 7:00 – 19:00 každou hodinu autobus městské linky, vyjde na cca 1,40€/jedna cesta. Ve večrních hodinách je nutné vzít si taxi, které vyjde na cca 7 euro. Milovníci vodních sportů mohou využít poměrně bohatou nabídku přímo v letovisku Argassi.

Vzdálenost od správního střediska: cca 4 km. Vzdálenost od letiště: cca 8 km. Hodnocení letoviska: příjemné turistické letovisko, odkud je pěkný pohled na poloostrov Peloponés.

KALAMAKI

Turistické středisko Kalamaki se rozprostírá na poměrně velkém prostranství. Je zde dostatek obchodů, restaurací i taveren, stejně tak je možné vydat se pěšky nebo místní linkou autobusu do nedalekého letoviska Laganas (cca 2km) či správního střediska, kde je nepřeberné množství každodenní zábavy. Známá je zdejší dlouhá a atraktivní písčitá pláž. Oblast je též spojována s mořskými želvami Caretta – Caretta, které zde do písku kladou v letní sezóně svá vejce, a to především díky velmi teplé vodě v moři.

Kalamaki se nachází v poměrně malé vzdálenosti od letiště, proto je třeba počítat v denních hodinách s občasným hlukem, který však jen minimálně narušuje jinak velmi poklidnou atmosféru letoviska.

Vzdálenost od správního střediska: cca 5 km. Vzdálenost od letiště: cca 3 km. Hodnocení letoviska: pro všechny generace.

Zakynthos

53 min.
2019
Obsahuje: Zakynthos Town, Argassi, Porto Kaminia, Porto Zorro, Banana Beach, Agios Nikolaos, Mavratzi, Porto Roma, Gerakas, Dafni, Kalamaki, Laganas, Porto Sostis, Cameo island, Marathonisi Island (Boat trip), Eleftherotia Monastery, The Windmill Taverna, Keri, Arba hotel, Marathias, Keri Lighthouse, Damianos Cave, Andronios Wells, Plakaki, Korakonissi, Porto Roxa, Porto Limnionas, Kambi, Porto Schiza, Cross Taverna, Sunset Michali´s Taverna, Exo Chora, Anafonitria, Porto Vromi, Navagio, Shipwreck, Viewpoint, Blue Caves, Agios Nikolaos, Skinari, Makris Gialos, Xigia Sulfur, Xigia Pelagaki, Alykes, Alykanas, Black Caves, Therianos organic farm, Ano Gerakari, Amboula, Bouka, Tsilivi

Zakynthos - 33 pláží

39 min.
2019
Obsahuje: Dafni, Kalamaki, Laganas, Cameo Island, Marathonisi Island, Keri, Arba hotel, Marathias, Plakaki, Korakonissi, Porto Roxa, Porto Limnionas, Porto Vromi, Navagio (Shipwreck), Potamitis windmill, Agios Nikolaos, Makros Gialos, Xigia Sulfur, Xigia Pelagaki, Alykes, Alykanas, Amboula, Bouka, Tsilivi, Krioneri, Argassi, Porto Kaminia, Porto Zorro, Banana, Agios Nikolaos, Mavratzi, Porto Roma, Gerakas

Zakynthos

58 min.
2007
Obsahuje: Navagio (Shipwreck) beach, Blue Caves, Agios Sostis, Laganas, Argassi, Tsilivi, Vasilikos, Porto Zoro beach, Banana, Agios Nikolaos, Porto Roma, Mavratzis, Gerakas, Dafni, Skopos, Kalamaki, Bohali, Contessa hotel, Caretta Caretta, Marathonisi island, Limni Keriou, Keri, Agalas, Damianos cave, Kiliomeno, Louha, Loucha, Giri, Porto Limnionas, Porto Vromi, Porto Roxa, Kambi, Maries, Volimes, Skinari cape, Kokkinou, Makris Gialos, Xigia, Alikes, Alikanas, Ano Gerakari, Agios Kirikos, ...

Ubytování - Zakynthos

Booking.com
Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu

Back To Top