FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Ithaku proslavil především Homérův epos o králi Odysseovi, hrdinovi z Trojské války. S rozlohou 92 km2 je pátým největším ostrovem Jónského souostroví ležící ve stejnojmenném moři. Díky absenci letiště sem nepronikl cestovní ruch. Ithaka si tak stále uchovává svůj typicky řecký ráz.

Na Ithace nenajdete žádná přeplněná turistická letoviska u moře a velké hotelové komplexy. Místo nich pobřeží lemují upravené rodinné penziony s tradiční gastronomií. Není tu zbytečný spěch, shon a nervozita. Můžete si užívat pohodovou a klidnou dovolenou. Značnou měrou se na tváři dnešní Ithaky podílejí hlavně její přátelští a vstřícní obyvatelé. Ithaka je plná krásných a zajímavých míst jak ve vnitrozemí, tak na pobřeží, ke kterým se mnohdy dostanete jen po prašných cestách. Každý si zde najde svou oblíbenou pláž, kde je možnost vykoupat se v křišťálově čisté vodě.

Úzká úžina (pouze 600 m) a hluboký záliv Molos rozdělují ostrov na severní a jižní část. Na první pohled dominují Ithace její skalnaté vysoké kopce. Ve středu severní části ostrova se v pohoří Nirito nachází 809 metrů vysoký vrchol, který je nejvyšší na ostrově. Díky bohatým srážkám v zimním období je většina území hustě zalesněná.

Archeologická naleziště spojená s Homérovými příběhy, krásné rybářské vesničky a pláže dělají tento ostrov velmi zajímavým. Hlavním městem ostrova je Vathi, rozkládající se podél břehu hlubokého zálivu, který je obklopen kopci. Malebnost města a jeho okolí je nejlépe patrná z některé z vyhlídek, kterými je ostrov posetý. Nedaleko pevniny je ostrůvek Lazaretto. V samotném městě můžete navštívit malé archeologické muzeum, kde jsou k vidění nálezy z mykénského období. V sousedním domě sídlí knihovna, soustředící se na vydání Homérova díla. Mimo jiné vlastní také vzácné japonské vydání z roku 1600.

Druhým největším městem ostrova je Stavros, ležící v kopcích na severu (12km od Kioni). Kromě sochy Odyssea zde najdete také malé archeologické muzeum s expozicí místních nálezů. Prohlédnout si v něm můžete třeba terakatovou masku, na které lze přečíst nápis Odysseus. Nedaleko kopce se v zátoce Polis nachází jeskyně Loizos, kam chodili lidé v antických dobách uctívat bohy.

Nejoblíbenější letovisko na Ithace - Kioni, je jako z pohlednice vystřižený obrázek dokonalého Řecka, kde typické domky stoupají po kopci kolem zálivu. Promenáda slibuje množství obchůdků, barů, taveren a zároveň nerušené procházky po městě. Kioni je tak roztomilé a okouzlující místo, že dokonale vyhovuje všem požadavkům turistů, kteří chtějí zažít svou dovolenou v opravdu autentickém řeckém duchu. V malém přístavu kotví jachty různých velikostí. Můžete si prohlédnout klášter Ag. Nikolaos, kde naleznete pozůstatky starého antického chrámu. V okolí Kioni můžete navštívit malé zátoky, větrné mlýny na výběžcích kopce, nebo se můžete vypravit na pěší výlet do kopců. Pokud chcete okusit pocit námořníka, můžete si pronajmout motorový člun a poznat blízské i vzdálené pláže. Některé z pláží jsou přístupné pouzez može a díky tomu naleznete místa, kde budete sami. Kioni je ideálním místem pro všechny, kteří hledají krásy Řecka nezkažené cestovním ruchem.

Vzdálenost z letiště: Kefalonie (letiště) - Ithaka (Vathi) 35 km + 40 min. lodí

Základní informace:

  • Řecký název: Ithaka
  • Hlavní město: Vathy
  • Plocha ostrova: 118 km2
  • Počet obyvatel: 3200
  • Nejvyšší hora: Nirito (809 m)

Ithaka

38 min.
2022
Obsahuje: Vathy, Loutsa, Minimata, Skinos, Gidaki, Filiatro, Sarakiniko, Aresthousa Krini, Rizes Cave, Perachori, Agios Ioannis Petaliatiko, Dexa, Aetos, Kedros, Aspros Gialos, Stavros, Polis, Exogi, Panagia Eleousa, Palace of Odysseus, Melanydros Fountain, Afales, Frikes, Kourvoulia Beaches, Mavrona, Kioni, Anogi, Menhir of Herakles, Katharon Monastery, Vathy in night, Pisaetos

Ithaka

29 min.
INEX, 2017
Obsahuje: Ithaka - Vathy, Lazareto, Marina, Loutsa beach, Venetian canons of Loutsa's Castle, Mnimata, Skinos, Gidaki, Filiatro, Cape Skotargio, Sarakiniko, Arethousa Krini, Pera Pigadi, Panagia Spiliotissa, Rizes cave, Perachori, Palaiochora, Cave of the Nymphs, Dexa, Aetos, Kedros, Aspros Gialos, Komninou Ammos, Koutoupi, Katharon monastery, Anogi, Menhir of Herakles, Stavros, Palace of Odysseus - School of Homer, Panagia Eleousa, Platrithias, Exogi, Kolieri, Fountain of Kalamos - Melanydros Fountain, Afales, Platia Ammos, Alikes, Marmakas, Frikes, Kourvoulia beaches, Kioni

24 pláží ostrova Ithaka

9 min.
2017
Obsahuje: Loutsa, Mnimata, Skinos, Gidaki, Filiatro, Cape Skotargio, Sarakiniko, Pera Pigadi, Dexa, Aetos, Kedros, Aspros Gialos, Komninou Ammos, Koutoupi, Afales, Platia Ammos, Alikes, Marmakas, Frikes, Kourvoulia, Kioni

Kefalonie, Ithaka, Skorpios - lodní výlet

14 min.
2009
Obsahuje: Kefalonie - Fiskardo, Ithaka - Gidaki Beach, Kioni, Meganissi - Papanicolis Cave, Madouri Island, Lefkada - Nidri, ...

Zajímavé odkazy na ostrov Ithaka:

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Ithaka

Booking.com
Exogi

ITHAKA

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top