FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Samos patří k nejnavštěvo­vanějším ze severovýchodních egejských ostrovů – i přesto si však stále zachovává svou krásu a tradiční řeckou atmosféru. Ostrov je také jedním z nejzelenějších a nejbarevnějších v oblasti. Vápencové podloží přispívá k rozmanitosti vegetace a tak je stále plný květin – zdejší byliny jsou bohaté na aromatické a léčivé složky, kdysi jich tu rostlo přes 1100 druhů.

K rekreaci jsou tu ideální podmínky – jaro začíná poměrně brzy a léto je zde dlouhé a slunečné. Na ostrově je velké množství pláží. Ty jsou na jihu převážně písčité, naopak na severu povětšinou oblázkové. Mezi ty nejhezčí se řadí Mourtia, Tsamadou, Lemonakia, Kokkari, Potami, Limnionas, Chrissi Amos, Psyli Amos, Potokaki, Mykali, Tsambou, Balos… Každá je jedinečná, proto by byla škoda setrvávat po celý pobyt na jednom místě. Doporučujeme půjčit si motorku nebo auto a poznávat krásy ostrova individuálně. A že je co objevovat – existují doklady, že byl ostrov obydlen již v prehistorickém období, cca 4 tisíce let před n.l. Velkého rozkvětu ostrov dosáhl v 6. století př.n.l. za vlády Polykrata, kdy vzniklo mnoho nádherných staveb, které se částečně zachovaly až dodnes. Nejdůležitější stavbou byl přístav s neobyčejným chrámem bohyně Héry s hradbami, které byly vystavěny v dórském a jónském slohu, a které stále udivují svojí mohutností. Na ostrově je také Eupalionský kanál (dlouhý 1350 m), jeden z technických zázraků antické doby. Tunel byl kopán ze dvou stran hory a díky dokonalým matematickým propočtům se obě cesty spojily téměř uprostřed. Původně sloužil jako přívod vody do hlavního města, později také jako tajný průchod v případech obležení města. Nyní je to jedna z dalších hodnotných památek, které si můžete na vlastní oči prohlédnout. Samos má řadu dalších pamětihodností, doporučujeme návštěvu paleontologického, byzantského a archeologického muzea a také starého amfiteátru na svahu hory Kasti. Zajímavé je i muzeum v městečku Pythagorion.

Na ostrově je přes 20 pozoruhodných klášterů, které byly vystavěny převážně v 16. století­.Výborně se zde daří zemědělským produktům a vinné révě, jejímuž pěstování se věnuje mnoho místních obyvatel, žijících ve vesničkách na úpatí hor. Na terasovitých vinicích vzniká jedno z nejlepších sladkých muškátových vín na světě Samos nectar a další vynikající suché víno Samena, velké oblibě se těší i sladké Samos vin doux. Není jistě náhodou, že víno ze Samosu si zvolil Vatikán jako svoje mešní víno.Ostrov byl rodištěm proslulého matematika Pythagora a jako jeho připomínku na letní dovolenou v roce 2011 si můžete přivézt keramický pohár, který vymyslel a který funguje na principu spojených nádob, s pomocí něhož se v minulosti snažili regulovat konzumaci vína.Preferujete – li spíše zájezdy za poznáním, může Vám Samos nabídnout širokou škálu zajímavých fakultativních výletů nejen po ostrově. Díky blízkosti turecké pevniny určitě stojí za zvážení například výlet do historického Efesu.

Samos patří k nejnavštěvo­vanějším ze severovýchodních egejských ostrovů – i přesto si však stále zachováva svou krásu a tradiční řeckou atmosféru. Ostrov je také jedním z nejzelenějších a nejbarevnějších ostrovů v oblasti. Vápencové podloží ostrova přispívá k rozmanitosti vegetace a ostrov je stále plný květin. Díky tomu se zde výborně daří zemědělským produktům a vinné révě, jejímuž pěstování se v současnosti věnuje většina místních obyvatel, žijících v malých vesníčkách na úpatí hor. Na terasovitých vinicích vzniká jedno z nejlepších sladkých muškátových vín na světě SAMOS NECTAR a další vynikající suché víno SAMINA. Není jistě náhodou, že víno ze Samosu si zvolil Vatikán jako svoje mešní víno.

Ostrov byl rodištěm proslulého matematika Pythagora a jako jeho připomínku si můžete jako vzpomínku na svou letní dovolenou či dárek blízkým přivézt keramický pohár, který vymyslel a který funguje na principu spojených nádob, s pomocí něhož se v minulosti snažili regulovat konzumaci vína.

Samos svým návštěvníkům nabízí širokou škálu aktivit a zajímavých míst, která lze během pobytu na ostrově navštívit. K rekreaci jsou na ostrově ideální podmínky – klima je zde vynikající, jaro začíná poměrně brzy a léto je zde dlouhé a slunečné. Na ostrově je velké množství pláží. Ty jsou na jihu převážně písčité, naopak na severu povětšinou oblázkové. Je těžké z tolika pláží vybrat ty nejkrásnější, ale přesto alespoň některé vyjmenujme: pláž Mourtia, Tsamadou, Lemonakia, Kokkari, Potami, Limnionas, Chrissi Amos, Potokaki, Mykali, Tsambou a Balos.

Preferujete–li však spíše zájezdy za poznáním, může Vám Samos nabídnout širokou škálu zajímavých fakultativních výletů, mezi kterými naleznete například i turecké město Efes. Ani na ostrově však není o historické památky nouze – existují doklady, že byl ostrov obydlen již v prehistorickém období, cca 4 tisíce let před n.l. Velkého rozkvětu ostrov dosáhl v 6. století př.n.l. za vlády Polykrata, kdy vzniklo mnoho nádherných staveb, které se částečně zachovaly až dodnes. Nejdůležitější stavbou byl přístav s neobyčejným chrámem bohyně Héry s hradbami, které byly vystavěny v dórském a jónském slohu, a které stále udivují svojí mohutností. Na ostrově je také Eupalionský kanál (dlouhý 1350 m), jeden z technických zázraků antické doby, a starý amfiteátr na svahu hory KASTI. Samos má řadu dalších pamětihodností, doporučujeme návštěvu paleontologického, byzantského a archeologického muzea. Zajímavé je i muzeum v městečku PYTHAGORION. Na ostrově je přes 20 pozoruhodných klášterů, které byly vystavěny převážně v 16. století.

Základní informace:

  • Řecký název: SÁMOS (Σάμος)
  • Hlavní město: Samos
  • Plocha ostrova: 475 km2
  • Délka pobřeží: cca 159 km
  • Počet obyvatel: přes 34 000
  • Nejvyšší vrchol: Kerkis – 1434 m n. m.
  • Patron ostrova: Pythagoras
  • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 35 minut

LETOVISKA NA SAMOSU

VOTSALAKIA/KAMPOS

Malé turistické středisko na jihozápadě ostrova se rozprostírá pod nejvyšším pohořím Oros Kerkis. Zde je dlouhá pláž, kde si turisté i v době hlavní sezóny najdou nerušené soukromí. Podél hlavní silnice a nad moře je pekárna a několik restaurací, taveren, kaváren, obchodů s potravinami a suvenýry. Nechybí ani bankomat a zastávka městského autobusu. Ideální místo pro relaxační rodinnou dovolenou nebo k dlouhým vycházkám do okolí či vnitrozemí, kde narazíte na divokou přírodu, mořské zátoky a rázovité vesničky s místní neopakovatelnou atmosférou.

Vzdálenost od letiště: cca 45 km. Vzdálenost od správního střediska: cca 50 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

KOKKARI

Na severním pobřeží, přibližně deset kilometrů do města Samos, se nachází půvabné středisko Kokkari, mnohými označované za nejhezčí a nejútulnější na ostrově. Zdejší oblázková pláž je cca 2,5 kilometrů dlouhá a prakticky celou lemují menší hotýlky, taverny a restaurace. Za nimi se nachází hlavní komunikace, kterou však využívají jen obyvatelé a návštěvníci – kolem Kokkari je totiž postaven silniční obchvat. Dále je zde množství obchůdků, barů, diskoték, půjčoven, stánků s občerstvením a podobně. Zdejší uličky jsou úzké, místy dokonce velmi úzké, takže značná část z nich je jednosměrná. Pláž je velmi příjemná, pokud byste však chtěli vyzkoušet i jiné, můžete dojít po cca třech kilometrech na Lemonakii nebo Tsamadou, kde je jedna část vyhrazena pro nudisty. Z letoviska se lze velmi pohodlně dostat linkovým autobusem do hlavního města, nebo na západě ležícího střediska Karlovasi s množstvím obchodů. Doporučujeme půjčit si alespoň na jeden den motorku nebo auto a vydat se do hor vypínajících se hned za Kokkari. Vesničky Vourliotes nebo Manolates usazené ve svazích kopců vás okouzlí.

Vzdálenost od letiště: cca 22 km. Vzdálenost od správního střediska: cca 10 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

MYKALI

Velmi poklidná oblast, která se pyšní širokou a dlouhou pláží s oblázky a čistým mořem a možnostmi vodních sportů. Vhodné k individuálním procházkách do okolní krajiny. Doporučujeme též návštěvu správního střediska ostrova, kde je dostatek nákupních i zábavních možností. Milovníky historie možná zláká návštěva zdejšího archeologického a ve vesnici Mytilini paleontologického muzea (vstupné do každého je cca 3€/osoba). Hlavní sál archeologického muzea musel být dokonce zvětšen, aby v něm mohly být vystaveny nejsenzačnější nálezy z Héraionu, např. 4,8m vysoká mramorová archaická kolosální figura jinocha (kúros), jehož torzo bylo nalezeno ve vinohradu sousedícím s posvátným okrskem.

Vzdálenost od letiště: cca 8 km. Vzdálenost od správního střediska: cca 8 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

POSSIDONIO

Toužíte po klidné atmosféře bez hlučných turistů? Nepotřebujete k prožití dovolené množství barů a diskoték, ale naopak preferujete klid, příjemnou atmosféru a fascinující přírodní scenerii? V tom případě si malé letovisko obklopené lesy v kouzelné zátoce s pár hotýlky a restauracemi zamilujete. Však i mnozí majitelé leckdy luxusní jachet kotví právě zde. Z oblázkové pláže se vstupuje do moře, které má úchvatnou modro-zelenou barvu, večer můžete posedět v některé z taveren a naslouchat řecké hudbě a šumu vln. Protože Possidonio je stranou hlavních komunikací, doporučujeme zapůjčit si alespoň na několik dní motorku nebo auto a podnikat individuální výlety po ostrově.

Vzdálenost od letiště: cca 18 km. Vzdálenost od správního střediska: cca 10 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

PYTHAGORION

V přístavním a velmi živém městečku, nejznámějším a nejoblíbenějším na ostrově nechybí snad nic, co hledá turista během své dovolené. Jsou tu bohaté možnosti denní i noční zábavy, nepřeberný výběr suvenýrů i restaurací, taveren i kaváren. Na zdejší písčito-oblázkové pláži jsou možnosti vodních sportů. Dominantu tvoří malebný rybářský přístav, kde kotví jednoduché loďky místních rybářů i luxusní zahraniční jachty. Nad městečkem, pojmenovaném po zdejším slavném rodákovi matematikovi a fyzikovi Pythagorovi, je ruina hradu z 19. stol., který byl vybudován na obranu proti Turkům.

Další zajímavostí je tunel Efpalineio Orygma, zpřístupněno je jen několik desítek metrů, je zde poměrně úzký vstup, ale příjemný chládek. Svého času bylo toto dílo považováno za osmý div světa. Během pobytu doporučujeme navštívit jednu z nejkrásnějších místních pláží Psili Ammos s jemným pískem, odkud je hezký výhled na protější romantický ostrůvek. Od městečka je vzdálena cca 10 km. Západně od letoviska je písečno-oblázková pláž Potokaki.

Vzdálenost od letiště: cca 2km. Vzdálenost od správního střediska: cca 14km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

MĚSTO SAMOS

Hlavní město ostrova je stupňovitě vystavěno nad zátokou Vathi. Vzniklo spojením staré vesnice Vathi a nového města Samos. Atraktivní je pobřežní promenáda posetá restauracemi, tavernami, cukrárnami a kavárnami. V centru města je nepřeberné množství obchůdků a butiků, též se zde nachází archeologické muzeum, radnice, otrhodoxní kostel a centrální park. Obzvláště zajímavé je muzeum, které tvoří dvě budovy – původní části z roku 1912 a moderní výstavby z roku 1987, k obdivování jsou zde především vzácné sochy z Egypta, Persie, Kypru i Samosu. Honosná je téměř 5,50 m vysoká socha Koura. Vstupné činí cca 3€/osoba, otevřeno je denně kromě pondělí. Na jednomkonci pobřežní silnice je přístav a na druhém konci turisty láká k návštěvě muzeum vín, kde je velmi zajímavá expozice s možností ochutnání lahodného místního muškátového vína. Zdejší víno je oblíbeno nejen mezi místními, ale objednávají si ho až z Vatikánu jako své mešní víno.

Vzdálenost od letiště: cca 13 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

Samos

80 min.
Touch, 2010
Obsahuje: Samos - Samos Town, museum, Kokkari, Pythagorio, Potami, Mikro and Megalo Seitani, Pythagoras cave, waterfalls, Kampos, Votsalakia, Posidonio, Karlovasi, Samos town, Vathy, Myrtia, Manolates, Panagia Makrini, Monastery of Panagia Kakoperato, Evangelistrias, Heraion, Ormos, Tsambou, Tsamadou, Lemonakia, Livadaki, Pappa beach, ...

35 pláží ostrova Samos

11 min.
2010
Obsahuje: 35 pláží ostrova Samos

Samos - Gagou Beach hotel

4 min.
2010
Obsahuje: Gagou Beach Hotel - Samos

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Samos

Booking.com
Kokkari

SAMOS

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top