FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Syros je ostrov v řeckém souostroví Kyklady. Leží jihozápadně od ostrova Tinos, severně od ostrova Paros a západně od ostrova Mykonos. Ač menší rozlohou (84,07 km²), se svým hlavním městem Ermoupolis, jež je současně správním střediskem celých Kykladských ostrovů, hraje v současném územně-správním a zejména kulturním ohledu nezanedbatelnou roli v rámci celé Hellénské republiky.

Hlavní město Ermoupolis (Hermovo město) snad nemůže mít ani příznačnější název. Stejně jako bůh Hermés je i město nesoucí jeho název šarmantní, elegantní, noblesní a v řecké historii sehrálo svou dílčí, leč velmi progresivní roli. Dnes město Ermoupolis patří ke klenotům řecké ostrovní architektury a jeho tradiční duch s nepopsatelným charisma nenechá chladným žádného cestovatele. Málokteré ostrovní hl.město se může pochlubit impozantní neoklasicistní architekturou, kloubící na jedné straně prvky tradiční kykladské architektury a západoevropského romantismu na straně druhé. Proto vás ani nepřekvapí velkorysost prostoru hl.náměstí Miaouli, monumentální budova radnice, navržená německým architektem Ernstem Zillerem či zdejší historické divadlo Apollo, jenž je takovou malou kopií milánské La Scaly. Mezi další skovsty patří budova Obchodního soudy, pošty (jedné z prvních v Řecku) , knihovny a Archeologického muzea, ve kterém objevíte i vzácné artefakty zdejší raně bronzové kykladské kultury z Kastri (období Keros-Syros, cca 2600-2300 let př. n.l). Toto správní, obchodní a kulturní středisko Kykladských ostrovů je národní památkou řecké kultury a současně živoucím, velmi koloritním a kosmopolitním centrem celých Kyklád. Město je vystavěno mezi dvěma kopci, na jejichž vrcholcích se hrdě tyčí dva kostely (katolický a pravoslavný) a celou atmosféru dotváří řada originálních neoklasicistních budov. Impozantní náměstí v centru města nabývá za teplých nocí kouzelné atmosféry doprovázené zvuky živé hudby, zatímco četné kavárničky v okolí poskytují příjemné posezení a kulinární zážitky. Nechybí významné náboženské památky jako majestátní kostel Kimisi, kostel sv. Nikolase s blankytně modrou kupolí, kostel sv. Georgia nebo kostel Proměny Páně. Kromě těchto význačných pamětihodností můžete zavítat do několika muzeí a galerií. Industriální muzeum s galerií přímo na nábřeží, či muzeum hudby překvapí důmyslným konceptem. Milovníky lodí a přístavů bezpochyby nadchne procházka kolem historických doků Neorion, které jsou stále v provozu, ač jsou nejstarší řeckou loděnicí. Mimochodem přístav Ermoupolis byl až do druhé poloviny 19. stol. největším a nejdůležitejším řeckým přístavem. Pireaus získává svůj význam až po masivním nástupu páry do námořní dopravy.

Historie ostrova Syros je dlouhá a plná zvratů. Kořeny osídlení sahají až do mladší doby kamenné, archeologické nálezy z Kastri a nekropole v Chalandriani svědčí o existenci opevněných osad již v prehistorickém období. Evidence jednoho z nejstarších využití hrnčířského kruhu a skutečnost, že město bylo opevněno kulatými věžemi jsou fascinujicí sondou do vyspělosti kykladských kultur. Antický Syros byl rovněž domovem Pythágorova učitele, starověkého filozofa Pherecyda, jehož bu stu najdete u větrného mlýnu v Ano Syros, které si uchovalo typickou atmosféru ostrovní Chóry. Úzké uličky, mramorové schody a dechberoucí výhledy na posvátný Délos vám zkrátka učarují. Kolorit doplňují samozřejmě typická modrobílá zákoutí s bouganvilliemi a voňavým jasmínem, který vás omamně bude lákat k posezení v typickém kafeneionu, či nad sklenkou ouza můžete ochutnávat zdejší speciality. Sýry Saint Michali patří ke gastronomickým skvostům řeckých ostrovů.

Protože je ostrov oblíbenou turistickou destinací, především mezi Řeky samotnými, přizpůsobuje se tomuto faktu opravdu bohatá nabídka služeb. Zdejší početné bary, restaurace, typické taverny či bokem ukryté noční kluby překvapí svým šarmem a geniálně skloubenou tradicí s moderním designem. To vše nenásilně, decentně a oku velmi lahodícím způsobem. Pastelové tóny fasád honosných městských domů v podvečer vytvoří přímo magickou scenérii svými odlesky na hladině přístavních vod. Milovníci kvalitních nákupů si rovněž přijdou na své.

Ostrov je místem mnoha tváří, alespoň co se krajiny týče. Na jedné straně jsou nehostinná skaliska, od nichž se odvozuje i etymologie názvu samotného ostrova, o což se zasloužili již staří Féničané (Syra=skalnatý), terasovitá políčka na severu, zelenající se i v parném kykladském létě vám připomenou asijská rýžová políčka, úrodné pláně Kamposu dávají chutné plody a výbornou zeleninu. Malebné zátoky s kouzelnými plážemi s velmi rozmanitým charakterem vás budou lákat ke koupání v tyrkysových vodách Egejského moře. Nedaleko letoviska Azolimnos, kolem mysu Fokiotrypa můžete spatřit vzácné tuleně středomořské, či dokonce sokola Eleonořina.

Nejkrásnější pláže se nacházejí v západní, jižní a jihozápadní části ostrova.

Kyklady jsou vyhlášené pro své magické, mystické a dechberoucí výhledy. Syros ani v tomto nezůstavá pozadu. Stačí vystoupat kousíček nad město, které samo o sobě má unikátní amfiteatrální polohu, či ještě výše, až nad Ano Syros a na nějakou Kalderu úplně zapomenete. Podobně okouzlující pohled poskytuje ženský klášter sv. Barbary západně od Ermoupoli. Za návštěvu stojí i přírodní skvosty v podobě jeskyní Alithini a Plati.

Syros zůstává stále hrdým, bohatým a velmi tradičním ostrovem. S nadsázkou lze říci, že i přes rostoucí zájem sofistikovaných cestovatelů, je to jeden z ostrovů, který "si Řekové nechávají sami pro sebe". A jistě vědí proč.

Základní informace:

  • Řecký název: Syros (Σύρος)
  • Hlavní město: Ermoupoli
  • Plocha ostrova: 102 km2
  • Počet obyvatel: přes 21500
  • Nejvyšší hora: Profitis Ilias (490 m)

LETOVISKA NA SYROSU

AZOLIMNOS

Azolimnos je menší klidné letovisko, které leží 5 km jižně od Ermoupoli. V průběhu let se tato tradiční rybářská osada stala přijemným, menším turistickým centrem, kde najdete naproso vše pro klidnou, leč aktivní a naplněnou dovolenou. Zdejší písečná zátoka s menší pláží a třemi moly, nabizí příjemné posezení i poležení na lehátkách, či naopak ve stínu početných tamaryšků. Taverny podél moře lákají na speciality řecké kuchyně okořeněné specifiky kykladské gastronomiea také nabízí nádherný výhled na ostrovy Tinos a Mykonos. Čerstvost ryb a mořských plodů už snad nemůže být větší. Turistické obchůdky a minimarkety nabízejí vše nezbytné pro běžné nákupy a obrovskou výhodou je snadná dostupnost do hl. města linkou společnosti KTEL (MHD), která Vás za 15 min. doveze do centra. Po cestě zjistíte , že ve městě je několik velmi dobře zásobených velikých supermarketů, včetně nezvykle elegantně vypadajícího Lidlu. Milovníky potápění určitě potěší skutečnost, že v Azolimnos najdete i Diving centrum.

Syros

72 min.
INEX, 2020
Obsahuje: Ermoupoli, Anastasi, Mausoleum, Ermoupoli at night, Azolimnos, Vari, Achladi, Chasani, Megas Gialos, Abela, Komito, Agathopes, Posidonia, Finikas, Sousoumi, Kokina, Agios Stefanos Cave, Armeos, Galissas, Lotos, Kini, Delfini, Varvarousa, Aetos, Schizomenes, Lia, Eclogites, Gria Spilia, Megas Lakos, Plakostroto, Ai Michalis, Kastri, Chalandriani, Papouri, Agios Dimitrios, Agia Paraskevi, Ano Syros, Lilis tavern

Zajímavé odkazy na ostrov Syros:

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Syros

Booking.com
Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu

Back To Top