FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Patmos je řecký ostrov v souostroví Dodekany, který leží na východě Egejského moře nedaleko pobřeží Malé Asie.

Na ostrově se nacházejí významné starobylé památky, nádherná příroda a slunečné pláže. Ostrov je díky své historii nazýván Egejský Jeruzalém. Je také významným poutním místem a řecká ortodoxní církev jej prohlásila svatým. Od roku 1999 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

V roce 95 za vlády římského císaře Domitiana byl na ostrov vypovězen svatý Jan. Jan byl učedníkem Krista a autorem jednoho z evangelií. Právě na tomto ostrově měl mít vidění, které později zaznamenal v knize Zjevení Janovo v jeskyni Apokalypsy, která se dochovala v nezměněné podobě včetně výstupku, kde sv. Jan spával. U ní byl vybudován klášter Apokalypsy. Tvoří jej tři kaple, z nichž jedna byla vestavěna do jeskyně. V roce 1088 nechal byzantský císař Alexios I. Komnenos na Patmu postavit k poctě sv. Jana mohutný klášter. Klášter se brzy po svém založení stal centrem řeckého učení. Svůj význam si klášter sv. Jana zachoval i za turecké nadvlády. V 15. století byl klášterní komplex opevněn vysokými hradbami a vstup zajišťovala opevněná vstupní brána. Za bránou se nachází arkádové nádvoří ze 17. století. Ve východní části stojí hlavní kostel postavený v roce 1820. Velmi zajímavé jsou dvě postranní kaple. V jedné kapli je sarkofág s ostatky zakladatele a v druhé, jež je zasvěcena panně Marii, byly pod freskami z 18. století objeveny unikátní fresky z 12. století. Dále za kostelem je úzký vnitřní dvůr a vstup do jídelny. Jídelnu zdobí také vzácné fresky. Zajímavá je i klášterní knihovna kde je 900 rukopisů a 13 000 vzácných listin. V sousedství kláštera se rozkládá hlavní městečko ostrova.

Druhým významným klášterem na ostrově je Panagia Kumana, který připomíná zoologicko-botanickou zahradu. V zahradě jsou cizokrajní ptáci a exotické rostliny.

Základní informace:

  • Řecký název: PATMOS (Πάτμος)
  • Hlavní město: Skala
  • Plocha ostrova: 34 km2
  • Počet obyvatel: 3000
  • Nejvyšší hora: Profitis Ilias (269 m)

Patmos

13 min.
Touch, 2010
Obsahuje: Monastery of Saint John the Theologian, Cave of the Apocalypse, Chora, Skala, ...

Ubytování - Patmos

Booking.com
Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu

Back To Top