FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Kréta

Info

Kréta

KRÉTA

Ostrov Kréta, největší z řeckých ostrovů a pátý největší ostrov Středomoří, se za poslední desítky let stal jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací. Sezóna zde trvá obvykle od května do října. Především jarní a podzimní období je ideální pro poznávání, prozkoumávání a cestování po celém ostrově. Kréta je ovšem tak velká (od západu na východ měří 260 km a od severu na jih až 60 km), že ji celou podrobně prozkoumat během jedné dovolené ani nejde. Ostrov je rozdělen na čtyři provincie: Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi s hlavním městem Heraklionem, kde je centrum kulturního a politického života, jsou zde úřady, obchodní zastoupení, správa ostrova, nejdůležitější obchodní přístav, historické památky, archeologické muzeum i sídlo ortodoxního arcibiskupa. Ve městě je nespočet možností denní i noční zábavy. Je zde tržiště, kde se velmi příjemně nakupuje, restaurace, taverny, kavárny, kluby, snackbary, bary, stánky s rychlým občerstvením…

Kréta je spojována s mínójskou kulturou a civilizací, známé jsou pověsti o mocném králi Mínóovi. Faktem zůstává, že kulturní a hospodářské vlivy mínójské říše jako první námořní velmoci ve Středomoří dosáhly až na Pyrenejský poloostrov. Doposud nevysvětlené události vedly kolem roku 1400 př. n. l. k náhlému zániku této vyspělé kultury.

Během Vašeho pobytu doporučujeme navštívit: Palác Knóssos (nejstarší hlavní město ostrova), odkrývaný od roku 1899 britskými archeology pod vedením Sira Arthura Evanse. Další mínójský palác položený na hřbetě výšiny, založený králem Mínóem a ve 2. tisíciletí př. n. l. zničený – Festos.

Z dalších tipů alespoň stručně: Matala – středisko hippies ze 60. let. Samaria – nejdelší soutěska – 18 km dlouhá, až 300 m hluboká, na jejímž území dodnes žijí divoké kozy (kri kri). A co doporučit musíme, je návštěva některé vesnické taverničky, kde vaří speciality domácí kuchyně. Krétská kuchyně je proslulá, velice zdravá, chutná, založená na olivovém oleji a zelenině. Dobrou chuť – Kali órexi.

Kréta je též známa svými plážemi, najdete zde dlouhé písečné i oblázkové pláže, romantické malé zátoky, skalnatá pobřeží a zákoutí. Každý si vybere!

Kréta Vám může nabídnout mnohem více než jen slunce, moře, pláže a olivy – tedy tradiční atributy Řecka a řeckých ostrovů. Kréta je destinace s bohatou historií, jedinečnou přírodou, bohatou nabídkou služeb a především místem, které uspokojí požadavky i toho nejnáročnějšího turisty. Dovolená na tomto ostrově Vám přinese nespočet nezapomenutelných zážitků, báječnou rekreaci i mnoho nových poznatků o obyvatelích, tradicích a historii celé Kréty.

Cestujete – li za odpočinkem, potěší Vás ostrov svým azurovým mořem – na severu Krétským a na jihu Libyjským. Stejně jako na většině řeckých ostrovů, i zde jsou krásné pláže. Ty krétské však patří k nejkrásnějším v Evropě – není tedy překvapením, že se mohou chlubit Modrou vlajkou Evropské unie, hodnotící čistotu a upravenost pláží.

Kréta však uspokojí i milovníky přírody a historie. Během letní rekreace můžete například absolvovat výlet do zdejších hor a jeskyní, které lákají každoročně tisíce turistů.

Na tomto mýty opředeném ostrově, na němž se narodil Zeus, bylo kdysi království Minóovo a jeho labyrint, postavený nešťastným Daidalem, zde mají své místo pověsti o Parsifaé a Minotaurovi, Théseovi a Ariadně. Celý tento svět zanikl při obrovské katastrofě, o jejíž příčině jsou pouze dohady. Lidé, kteří se zajímají o kulturu a historii, budou tedy Krétou nadšeni.

Atmosféra ostrova je neopakovatelná a určitě měla vliv i na jednoho z nejslavnějších Kréťanů 16. – 17. století, malíře El Greka. To byla minulost Kréty. Dnes je Kréta jednou z nejvyhledáva­nějších cílových destinací pro letecké zájezdy z Evropy i celého světa.

Nomos Chania – kraj Chania patří k nejkrásnějším oblastem Kréty. A také nejzelenějším a nejúrodnějším. Stejnojmenné město je centrem západní části ostrova a podle mnohých je nejkrásnější. Což je i logické – vždyť až do roku 1972 byl hlavním městem, než se jím stal 140 kilometrů vzdálený Heraklion. Nyní v druhém největším městě žije přibližně 60.000 obyvatel, přesto si zachovalo poklidný a vznešený ráz.

Město Chanie bylo založeno ve 13. století Benátčany pod názvem La Canea, na místě antického města Kydonia. Podle Homéra založil původní osadu Kydán, vnuk krále Mínose. V roce 1645 byla Chania jako první na Krétě dobyta Turky a turecká okupace skončila roku 1897. Za 2. světové války byla Chania dosti zniče­na, přesto se zde zachovalo velké množství historických budov a tak si dodnes nese hrdé označení „Benátky východu“. Krásu města podtrhují malebné úzké uličky v centru, kolem kterého se dochovaly tři kilometry hradeb ze 16. století. Zbytky benátské pevnosti Schiavo jsou v současnosti restaurovány. Dále v Chanii najdeme impozantní benátský přístav s majákem na konci mola, staré zbrojnice, které v současnosti slouží jako skladištní doky a z části k výstavním účelům, nebo Janičářskou baštu. K návštěvě lákají 3 velká muzea – v katolickém kostele je umístěno Muzeum lidového umění, v gotickém chrámu Sv. Františka najdeme Archeologické muzeum a v bývalé pevnosti Firkas se nachází Námořní muzeum. V centru Cha­nie na bízí příjemné ochlazení budova Tržnice z roku 1911, která je postavena ve tvaru rovnoramenného kříže. Po procházce městem si lze odpočinout v městském parku s minizoo. Pokud ve městě potkáte vousatého muže, který se Vám bude zdát podezřele povědomý, možná se právě zahlédli v Česku tolik populárního spisovatele Roberta Fulghama, který do zdejšího prostředí zasadil i část románu Třetí přání.

Přibližně v půli cesty mezi bývalým a sou­časným hlavním městem, se nachází kraj Rethymno, jehož správním centrem je město stejného názvu. Není sice tak výstavní jako třeba Chania, ale má ne­opakovatelné kouzlo, kterému se těžko odolává. Dominuje mu benátsko-turecká pevnost, kterou je možno navštívit. Od její brány se naskýtá atraktivní pohled na celé město, jehož centrum je benátské. Při prohlídce města se vyplatí nespěchat a toulat se úzkými uličkami, v nichž objevíte mnoho kaváren, taveren i krámků například s kořením, medem nebo ručně malovanými ikonami. Nejednoho návštěvníka zaujme přítomnost mešit a dokonce minaretu, což je pozůstatek z dob turecké nadvlády.

Lákavý je rovněž benátský přístav, v němž často kotví kopie historických plavidel. Západní část Kréty má v rukávu schované velké eso v podobě soutěsky Samaria. Šestnáct kilometrů dlouhá Samaria se pyšní titulem nejdelší a nejkrásnější soutěska celé Evropy a je součástí stejnojmenného národního parku, jediného na ostrově. Určitě by byla škoda tuto přírodní raritu minout, zvlášť když se dá celá projít. Kaňon proslulý panenskou přírodou, mohutnými skalními masivy a svěžím vzduchem začíná ve vnitrozemí a po bezmála dvaceti kilometrech se ocitnete u moře ve vesničce Agia Roumeli.

V kraji Chania si ale samozřejmě přijdou na své i milovníci krásných plážích (romantických i těch velkých, na kterých je množství taveren a možností sportovního vyžití) a průzračně čistého moře. Pokud hledáte místo, kde najdete úchvatné písečné pláže a zároveň chcete podnikat výlety za poznáním, historií a přírodou, co takhle v sezóně 2011 vyrazit na západ Kréty?

Léto tak můžete strávit objevováním bohaté historie tohoto nádherného ostrova, jeho neopakovatelné atmosféry, nebo například ochutnávkou tradičních řeckých pokrmů či výborného řeckého vína. Pro mladé je tu řada možností večerní zábavy v některé z diskoték či v hudebních barech. Na své si tu přijdou i rodiny s dětmi, pro které jsou tu hned dva aquaparky. Není lepšího místa než Kréta pro ty z vás, kteří chtějí poznávat nová místa a místní krásy.

Crete, Rethymno region

44 min.
2023
Obsahuje: Rethymno, Rethymno Beach, Kourtaliotiko Gorge, Souda Beach, Plakias, Kalypso Beach, Damnoni Beach, Ammoudi Beach, Schinaria Beach, Kato Preveli Monastery, Piso Preveli Monastery, Dionyssos Beach, Preveli beach, Agia Fotini, Ligres Beach, Triopetra Beach, Agios Pavlos Beach, Agia Galini, Spili, Patsos Gorge, Arkadi Monastery, Ancient Eleutherna, Melidoni Cave, Bali, Panormos, Geropotamos beach, Spilies Beach

Crete, Chania region

86 min.
2023
Obsahuje: Chania, Seitan Limania (Stefanou), Monastery of Agia Triada Tzagaroli, Gouverneto, Panagia Arkoudiotissa, Katholiko monastery, Stavros, Kalathas, Chrissi Akti, Agii Apostoli, Glaros, Agia Marina, Platanias, Kolymvari, Monastery of Gonia Odigitrias, Balos, Falasarna, Topolia gorge, Agia Sofia cave, Voulolimni, Chrisoskalitissa monastery, Aspri Limni, Elafonissi, Paleochora, Gialiskari, Sougia, Meskla, Lakki, Samaria gorge, Xyloskalo, Agia Roumeli, Marmara, Likos, Finikas, Loutro, Aradena gorge, Glyka Nera, Chora Sfakion, Frangokastello, Kournas lake, Georgioupolis, Agios Georgios monastery, Omprogialos, Kalyves, Ancient Aptera, Ottoman Fortress, Chania at night

West Crete

109 min.
INEX, 2018
Obsahuje: West Crete - Rethymno, Spilies, Geropotamos, Panormos, Bali, Melidoni cave, Ancient Eleftherna, Monastery of Arkadi, Patsos (Agios Antonios) gorge, Spili, Agia Galini, Agios Pavlos, Sandhills, Triopetra, Ligres, Agia Fotini, Preveli, Piso Moni Preveli, Kato Moni Preveli, Kourtaliotiko gorge, Schinaria, Ammoudi, Ammoudaki, Klisidi, Damnoni, Cape Mouri - Kalypso Cretan Village, Plakias, Old tunnel, Oasis hotel, Kotsifou gorge, Souda, Rodakino, Frangokastello, Askifou, Imbros gorge, Filaki, Chora Sfakion, Glyka Nera, Finikas, Loutro, Likos, Marmara, Aradena, Selouda - Agios Pavlos, Meskla, Sarakina gorge, Lakki, Omalos, Xyloskalo - Samaria gorge, Kallergi refuge, Agios Nikolaos at Moni, Sougia, Lissos gorge, Gialiskari, Paleochora, Kedrodasos, Elafonissi, Aspri Limni, Chrisoskalitissa, Voulolimni, Falasarna, Ancient Falasarna, Balos, Gramboussa Restaurant - Kaliviani, Potamida - Watermill, Komolithi, Topolia gorge, Agia Sofia cave, Monastery of Gonia Odigitrias, Kolymvari, Platanias, Agia Marina, Kalamaki, Glaros, Agii Apostoli, Notis Beach Place, Chrissi Akti, Chania, Venizelos graves, Suda Bay War Cemetery, Kalathas, Stavros, Gouverneto, Panagia Arkoudiotissa, Katholiko monastery, Monastery of Agia Triada Tzagaroli, Seitan Limania (Stefanou), Ancient Aptera, Aptera fortress, Intzedin fortress, Kalyves, Almyrida, Koutalas cave, Agios Georgios, Kournas lake, Georgioupolis

West Crete

109 min.
VTT, 2018
Obsahuje: West Crete - Rethymno, Spilies, Geropotamos, Panormos, Bali, Melidoni cave, Ancient Eleftherna, Monastery of Arkadi, Patsos (Agios Antonios) gorge, Spili, Agia Galini, Agios Pavlos, Sandhills, Triopetra, Ligres, Agia Fotini, Preveli, Piso Moni Preveli, Kato Moni Preveli, Kourtaliotiko gorge, Schinaria, Ammoudi, Ammoudaki, Klisidi, Damnoni, Cape Mouri - Kalypso Cretan Village, Plakias, Old tunnel, Oasis hotel, Kotsifou gorge, Souda, Rodakino, Frangokastello, Askifou, Imbros gorge, Filaki, Chora Sfakion, Glyka Nera, Finikas, Loutro, Likos, Marmara, Aradena, Selouda - Agios Pavlos, Meskla, Sarakina gorge, Lakki, Omalos, Xyloskalo - Samaria gorge, Kallergi refuge, Agios Nikolaos at Moni, Sougia, Lissos gorge, Gialiskari, Paleochora, Kedrodasos, Elafonissi, Aspri Limni, Chrisoskalitissa, Voulolimni, Falasarna, Ancient Falasarna, Balos, Gramboussa Restaurant - Kaliviani, Potamida - Watermill, Komolithi, Topolia gorge, Agia Sofia cave, Monastery of Gonia Odigitrias, Kolymvari, Platanias, Agia Marina, Kalamaki, Glaros, Agii Apostoli, Notis Beach Place, Chrissi Akti, Chania, Venizelos graves, Suda Bay War Cemetery, Kalathas, Stavros, Gouverneto, Panagia Arkoudiotissa, Katholiko monastery, Monastery of Agia Triada Tzagaroli, Seitan Limania (Stefanou), Ancient Aptera, Aptera fortress, Intzedin fortress, Kalyves, Almyrida, Koutalas cave, Agios Georgios, Kournas lake, Georgioupolis

51 pláží západní Kréty

30 min.
2018
Obsahuje: 51 pláží západní Kréty

KRÉTA – Základní informace:

  • Řecký název: KRÍTI, Κρήτη
  • Hlavní město: Heraklion (Iraklio)
  • Plocha ostrova: 8331 km2
  • Počet obyvatel: přes 600 000
  • Nejvyšší vrchol: Ida – 2456 m n. m.
  • Patron ostrova: sv. Titus
  • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 50 minut
  • Doba letu z Brna: 2 hodiny 30 minut

LETOVISKA NA KRÉTĚ

BALI

Dnes již známé, turisty žádané, menší a poklidné středisko Bali se nachází na severním pobřeží mezi Rethymnem a Heraklionem. Malebné Bali se rozprostírá v kopcích nad mořskou zátokou, vyrostlo z rybářské vesnice, dominantu dodnes tvoří přístav, malý maják a pláž „Evita“. Nad vesničkou se tyčí rozsáhlé pohoří, odkud je nádherný výhled do kraje. Zdejší pláže jsou písčité i oblázkové, přímo z moře můžete objevit několik soukromých plážiček v menších zálivech. Čisté moře je vhodné ke šnorchlování či potápění. Také jsou zde možnosti k provozování vodních sportů. Nechybí zde restaurace, taverničky, rychlé občerstvení, kavárny (též internetová), bary, diskotéka, pekárna, obchody s potravinami a suvenýry, pronájmy aut, motorek a kol.

Bali je ideální k prožití relaxační dovolené v přírodě, během procházek po okolí doporučujeme navštívit kláštěr Agios Ioannis, vzdálený cca 3 km. Z Bali je zajištěno též autobusové spojení do Rethymna (cca 3,20€) nebo do Heraklionu (cca 5€). Zastávka je cca 2 km od hotelu, lze se k ní ale dopravit místním turistickým vláčkem za cca 2€. Pronajmete-li si auto, můžete se vydat i na méně navštěvovaná místa jako je jeskyně Melidoni, horská vesnička Margarites známá tradiční výrobou keramiky nebo pohoří Kouloukonas s klášterem ze 17. století.

Vzdálenost od Heraklionu: cca 45 km. Vzdálenost od Rethymna: cca 28 km. Hodnocení letoviska: pro všechny generace.

AGIA PELEGIA

Krásnými plážemi je vyhlášené středisko Agia Pelagia nacházející se na severním pobřeží Kréty, přibližně 25 kilometrů od Heraklionu. Protože zátoku chrání skalní výběžky, hladina je zde obvykle velmi klidná a voda prohřátá. Zatímco pozvolný vstup do moře ocení především rodiny s dětmi, v okolí skalisek si na své přijdou milovníci šnorchlování. V letovisku je několik obchůdků s potravinami, smíšeným zbožím, suvenýry, kvalitní keramikou atd., půjčoven, taveren a restaurací, v nichž lze posedět, popít a také ochutnat místní speciality. Na oblíbené užší písečné pláži je možné provozovat vodní sporty. Výhodou tohoto místa, které si pro jedinečnou atmosféru oblíbili i Řekové z okolí, je fakt, že hlavní silnice spojující východ a západ ostrova vede až zhruba tři kilometry za letoviskem. Za návštěvu určitě stojí kostelík sv. Pelaghie vystavěný na skále hned u moře. Pěšky můžete dojít do sousedních vesniček Lygaria, Paleokastro nebo Achlada. Podívat se můžete i do kláštera Savathianon, v němž objevíte jeskyni s kostelíkem.

Pláž: písečná. Vzdálenost od Heraklionu: cca 25 kmo Vzdálenost od Rethymna: cca 48 kmo Hodnocení letoviska: vhodné ke strávení klidné dovolené

AMMOUDARA

Klidné středisko Ammoudara tvoří hlavní třída, která je lemována minimarkety, supermarkety, obchody se suvenýry, restauracemi, kavárnami, bary, cestovními kancelářemi, půjčovnami aut… Nachází se cca 6 km západně od hlavního města, kam je zajištěno velmi frekventované autobusové spojení.

Největší předností této oblasti je dlouhá a široká písečná pláž, která nebývá ani v hlavní sezóně přelidněná. Označení Ammoudara je odvozeno od slova ammos, tedy písek. Zdejší písečná pláž s pestrou nabídkou vodních sportů patří mezi oblíbená místa pro víkendové koupání místních. Za letoviskem se nachází elektrárna, která ničím nenarušuje zdejší krajinu, ani životní prostředí, stejně tak ničím nenaruší ani Vaši dovolenou nebo dobrou náladu.

Vzdálenost od Heraklionu: cca 7 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

KOKKINI HANI

Velmi známé letovisko (v překladu znamená „červený hotel“) na severním pobřeží východně od hlavního města Heraklionu. Těsně před přistáním našeho charterového letu si můžete vychutnat z výšky pohled na letovisko a hádat, do kterého studia či apartmánu Vás za chvilku autobus odveze. Z letoviska je možné cestovat městskou linkou do ostatních lokalit a měst. Stejně tak frekventované je spojení s hlavním městem Heraklionem (cca 1,60€), kam můžete vyrazit na nákupy či za zábavou. Zdejší pláže jsou převážně písčité s pozvolným vstupem do moře, najít zde můžete ale i pláž oblázkovou nebo kamenitou. Na pláži je možnost pronájmu slunečníků a lehátek a různé možnosti vodních sportů.

V letovisku je malá archeologická lokalita – letní sídlo Mínójců. Dále několik restaurací, pekáren, cukráren, kaváren, taveren, pizzerií, barů, minimarketů, supermarketů, stánků s rychlým občerstvením a obchodů se suvenýry. V letovisku jsou též 2kostelíčky. V nedaleké vesnici Anopolis rozprostírající se nad letoviskem se konají krétské večírky a také je zde vodní park Water City, odkud je krásný výhled do kraje, na Kokkini Hani a na moře. V centru Kokkini Hani jsou 2 bankomaty, pošta a několik autobusových zastávek městské linky směrem do Heraklionu nebo do Agios Nikolaos. Orientační ceny z roku 2008 – do Heraklionu: 1,60€, do Chersonisu: 1,60€, do Malie: 2,50€. Cena za taxi je z letoviska směrem do Heraklionu: 25€, do vodního areálu: 10€.

Vzdálenost od Heraklionu: cca 18 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

GOUVES

Rozvíjející se, poměrně rozlehlé, avšak poklidné turistické letovisko ve vesnici Gouves se skládá z Kato a Pano Gouves, tedy 2 částí, kde je jak turistická část, tak vesnice s místními obyvateli. Pláže jsou zde spíše menší, tvořené zálivy s písečnou, kamenitou nebo oblázkovou pláží. V letovisku je několik restaurací, taveren, obchodů s potravinami a suvenýry. Městská linka, která má zastávky na hlavní silnici, jezdí od 6 do 23 hodin každou půlhodinu jak do Heraklionu, tak do Chersonisu. Orientační cena jízdného (z roku 2008) do Heraklionu: 2€, do Chersonisu: 1,80€ a do Malie: 2€. Cena za taxi: na letiště do Heraklionu: 25€, do centra Heraklionu: 30€, do Malie: 20€. V letovisku jsou 2 bankomaty, které jsou umístěny na hlavní třídě, hned vedle supermarketů. V průběhu hlavní sezóny jezdí z Gouves turistický vláček do Kokkini Hani a zpět, cena je cca 8€/osoba, děti platí cca 4€.

Vzdálenost od Heraklionu: cca 22 km. Vzdálenost od Kokkini Hani: cca 4 km. Hodnocení letoviska – místo je vhodné ke strávení příjemné relaxační dovolené s rodinou. Starší generace jistě uvítá možnosti procházek podél pobřeží nebo do okolních osad. Mladým doporučujeme pronájem automobilu a podnikání vlastních výletů po celém ostrově.

CHERSONISSOS

Moderní, rušnější, velmi žádané a známé letovisko s kouzelnou zátokou, kde máte program během dne i noci. Přes den můžete odpočívat a relaxovat na plážích, které jsou zde písečné a oblázkové. V noci můžete vyrazit na procházku, za nákupy, do kavárny na něco sladkého nebo do různých klubů a barů. V letovisku je nespočet vyhlášených restaurací, taveren, kaváren, pizzerií, stánků s řeckými specialitami a pochoutkami. Jsou zde také obchody s moderním oblečením, suvenýry, zlatnictví, je zde i pošta a banka. Raritou je „chersonisský vláček“, který jezdí po letovisku a okolí a rozhodně Vám doporučujeme se jím projet a poznat tak snadno přístav, starou část města, osadu Piskopiano a vesničku Koutouloufari. Sportovně založeným turistům se nabízí hřiště na minifotbal a minigolf, nejen pro děti a mladistvé je zde vodní park a komplex Star Beach (www.starbeach.gr) – nazývaný královstvím zábavy, legrace a radovánek, kde máte možnost vyzkoušet svou odvahu na bungee jumpingu a během bohaté nabídky vodních sportů (parasailing, banana, rychlolodě…). Jsou zde též skvělé bary a snackbary, večer se konají párty (oblíbená je pěnová párty) a různé akce. Dále všem doporučujeme návštěvu muzea Lychnostatis (www.lychnostatis.gr), kde je stálá expozice předmětů z tradičního života Kréťanů. Vstupné do areálu by mělo být zdarma (informace platná z října 2008). Je tu velmi pěkná písečná pláž a dobré podmínky ke koupání a relaxaci. V letovisku je nejméně 7 bankomatů, většinou umístěných na hlavní třídě. Stejně tak je zde několik bank s otevírací dobou obvykle od 08:00 – 14.30 hodin. Pošta funguje od pondělí do pátku od 07:30 do 14:00 hodin. Linka městského autobusu stojí: do Heraklionu cca 2,20€, do Malie cca 1€. Orientační cena za taxi na letiště cca 30€, do Heraklionu cca 35€, do Malie cca 15€.

Vzdálenost od Heraklionu: cca 31 km. Vzdálenost od Gouvesu: cca 9 km. Hodnocení letoviska: spokojeni by zde měli být všichni. Pro mladší a střední generaci jsou zde ideální možnosti každodenní zábavy i podmínky pro aktivní dovolenou.

STALIDA

Živé turistické letovisko, na prospektech a v mapách označované též jako Stalis, se nachází východně od hlavního města Heraklionu mezi Chersonisem a Malií. Rychlý rozvoj turistiky v této oblasti s sebou přinesl výstavbu moderních hotelů a celých komplexů v obou střediscích, což vedlo k tomu, že zde vznikla vlastně jedna velká turistická oblast. Takže dnes již stěží poznáte, kde končí jedno letovisko a začíná druhé. Zdejší pláže jsou vyhlášené a vyhledávané nejen mezi turisty, ale jsou oblíbené i mezi místními obyvateli, kteří zde se svými rodinami tráví horké letní víkendy. V letovisku je řada restaurací, taveren, kaváren, barů, obchodů se suvenýry a potravinami.

Ve Stalidě je rovněž bankomat, umístěný na hlavní třídě. Stejně tak jsou zde telefonní automaty na kartu nebo na přímou platbu. Ceny městské linky (platné z roku 2008) jsou: do Heraklionu: 3,60€, do Malie: 0,70€. Cena za taxi na letiště: cca 35€, do Heraklionu: cca 40€, do Malie: cca 10€.

Vzdálenost od Heraklionu: cca 37 km. Vzdálenost od Chersonisu: cca 6 km. Hodnocení letoviska: ideální k výletům do okolí. Doporučujeme navštívit mínójský palác poblíž Malie, městskou linkou se dopravit do hlavního města Heraklionu nebo okresního města Agios Nikolaos.

MALIA

Malia má na rozdíl od některých moderních letovisek velmi dlouhou a významnou historii.

Dnes letovisko tvoří hlavní třída, která je lemovaná hotely a komplexy a na druhé obchody, restauracemi, tavernami, bary aj. Pláž je zde velmi pěkná, písečná, s pozvolným vstupem, velmi čistým a teplým mořem. Turisté se do Malie sjíždění nejen, aby zde trávili své dovolené, ale též jako turisté, kteří přijíždí obdivovat pozůstatky mínójského paláce. Historický areál byl objeven v roce 1915 řeckým archeologem, dnes zde pracuje francouzská škola, část vykopávek je zastřešená. Během vykopávek zde byl nalezen vzácný šperk vyobrazující 2 včely nesoucí kapku medu.

Vzdálenost od Heraklionu: cca 38 km. Vzdálenost od Chersonisu: cca 8 km. Hodnocení letoviska: rušnější letovisko s bohatými denním i nočním vyžitím.

SISSI

Malebné přímořské středisko je schováno ve stříbrošedé zeleni olivových hájů a žije svojí poklidnou atmosférou. To poznáte hned při vjezdu do letoviska, které se tolik liší od nedalekých rušných středisek Chersonisos a Malie. Dominantu tvoří rybářský přístav a vyhlášené jsou zdejší taverny s nabídkou čerstvých ryb. V okolí jsou stezky pro cyklisty i pěší. V letovisku je několik pláží, mezi nejznámější patří písečná pláž Boufos a malá romantická pláž Avlaki, která dává pocit soukromí. Ze Sissi je pravidelné autobusové spojení do tradičních krétských vesniček Vrahasi a Epano Sissi.

Vzdálenost od Heraklionu: cca 45 km. Vzdálenost od Malie: cca 7 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro rodinnou dovolenou.

ELOUNDA

Malebné městečko na okraji Mirabelského zálivu je jedním z nejluxusnějších letovisek na Krétě, neboť jsou zde soustředěny převážně čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely. V živém letovisku je též přístaviště, odkud denně odplouvají lodě na nedaleký ostrůvek Spinalonga, na který je z hotelových teras nádherný výhled. V centru městečka je kostel, mnoho restaurací, taveren, pizzerií, kaváren, barů a obchodů s potravinami a suvenýry.

Vzdálenost od Heraklionu: cca 75 km. Vzdálenost od Malie: cca 35 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

KOLYMBARI

Poklidné středisko, které ožívá s příchodem prázdnin, kdy sem zavítají turisté, kteří preferují klidné prostředí. Kolymbari se nachází na konci poloostrova Rodopou, v provincii Kissamos. Dominantu tvoří rybářský přístav a nábřeží, kde je několik restaurací a taveren vyhlášených svými rybími specialitami a pár obchůdků s potravinami a suvenýry. Rybolovu se zde daří především díky řece Spiliakos, která se u Kolymbari vlévá do moře. Z Kolymbari doporučujeme vypravit se na malý výlet a navštívit významný klášter Moni Gonias (Moni Odigitrias Kyrias Gonias) položený severně od střediska, cca 1 km.

Klášter byl založen v 17. století a zdejší muzeum ukrývá krásné pozdně byzantské ikony od umělců Konstantina Palaiokapase, Andrease Ritzose a další významné církevní předměty. Je odtud krásný výhled do krajiny a na záliv. Za zábavou a rušným nočním životem doporučujeme vypravit se do Plataniasu (cca 7 km) nebo Chanie. Za zmínku též stojí, že oblázkové pláže v Kolymbari získávají každoročně Modrou vlajku a ještě jedna zajímavost se pojí k tomuto místu; budete-li mít štěstí, tak v kavárně narazíte na populárního spisovatele Roberta Fulghuma, který zde část roku pravidelně pobývá se svou ženou a také zdejší prostředí a místo zakomponoval do svých knih (robertfulghum­.com).

Vzdálenost od letiště v Chanii: cca 32 km. Hodnocení letoviska: pro ty, kteří hledají klidnou dovolenou.

RAPANIANA

Vesnička Rapaniana osloví všechny, kteří vyhledávají klidné místo s pár obchůdky, tavernami a bary. Místo plné zeleně nadchne příjemnou atmosférou a dlouhými širokými plážemi, kde se mísí písek s oblázky, z nichž lze pozorovat úchvatné západy slunce. Z autobusové zastávky můžete nastoupit do busů, které vás zavezou do okolních letovisek, nebo můžete zajet až do cca 20 kilometrů vzdálené Chanie s množstvím památek, obchodů, restaurací, taveren, barů, diskoték, lékáren, půjčoven atd.

Pláž: oblázkovo-písečná. Vzdálenost od letiště v Chanii: cca 25 km. Hodnocení letoviska: pro ty, kteří hledají klidnou dovolenou.

MALEME

Zhruba patnáct kilometrů západně od města Chania najdete oblast Maleme, které se významně zapsalo do novodobých dějin Kréty. Právě tady chtěli v roce 1941 němečtí vojáci vtrhnout na ostrov, jenže narazili na obrovský odpor místních a většina jich tu padla. Jejich duše nakonec našly klid na vojenském hřbitově umístěném ve svahu, odkud se naskýtá krásný výhled do širokého okolí. Rozhodně stojí za návštěvu. Maleme dosud patří ke klidnějším místům na Krétě, které potěší příznivce pohodové dovolené. Moře omývající oblázkové pláže je často zvlněné, což potěší zvláště milovníky vodních sportů a windsurfingu zvláště. Nakoupit si můžete v několika obchůdcích, k posezení láká několik taveren, za večerní zábavou doporučujeme vyrazit do nedalekého letoviska Platanias (cca 5 km). Maleme je též vyhledáváno kvůli strategické poloze – podnikat se odtud paprskovitě dají výlety do mnoha koutů západní Kréty. I proto doporučujeme pronajmout si alespoň na část pobytu automobil.

Pláž: oblázková. Vzdálenost od letiště v Chanii: cca 30 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro strávení klidné dovolené.

PLATANIAS

Z kdysi malé vesničky na severním pobřeží se postupně stalo jedno z nejrušnějších turistických center s množstvím hotelů, barů, kaváren, restaurací, diskoték, půjčoven, obchodů. Oproti jiným místům však žije i v zimě, kdy sem návštěvníci nemíří. Bydlí zde přibližně tisíc obyvatel a tak tu sídlí nmapříklad škola i stálé zdravotní středisko. Největším lákadlem je 4 kilometry dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do vody, kde se můžete nejen opalovat, ale také si vyzkoušet mnoho vodních atrakcí. Podél pobřeží můžete příjemnou procházkou dojít do dalšího rušného centra jménem Agia Marina.

Vzdálenost od letiště v Chanii: cca 25 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

GEORGIOUPOLIS

Původně rybářská osada se nachází na severním pobřeží přibližně v polovině cesty mezi Chanií a Rethymnem. Zdejší vzduch je provoněn nejen mořem, ale také cypřišovými a eukalyptovými háji. Podél pobřeží jsou krásné procházky, zvláště ráno a v podvečer, kdy slunce tolik nepálí. Letovisko je vhodné pro všechny generace, především rodiny s menšími dětmi jistě ocení, že moře je zde obvykle opravdu velmi klidné a navíc vstup do vody je velmi pozvolný. Zdejší pláž je dlouhá 8 kilometrů, takže i v hlavní sezóně si tu každý může najít soukromí. Do moře se zde vlévá říčka Almiros, jejíž břehy jsou stále zelené. Dnes je z bývalé rybářské vesničky menší turistické městečko poskytující návštěvníkům veškerý komfort i služby. Ochutnat místní speciality můžete v mnoha tavernách, a to nejen na hlavním náměstí pod korunami košatých stromů. Oblíbený je zdejší beach bar Tropicana, kde se pořádají vyhlášené party. Samozřejmě zde najdete půjčovny automobilů, motorek i stále populárnějších čtyřkolek, nechybí tu pošta, lékárna, možnost připojení k internetu. Autobus do Chanie jezdí od 7 do 21 každou hodinu (jízdné cca 3,70€), stejně tak do Rethymna (cena cca 3€).

Vzdálenost od letiště v Chanii: cca 45km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

MISSIRIA

Příjemnou relaxaci i zábavu ve dne a také v noci nabízí toto rušnější středisko. Relaxovat můžete na krásné písečné pláži, po které lze příjemnou procházkou dojít až do cca 3km vzdáleného Rethymna. Vstup do čistého moře je zde, stejně jako v celé oblasti, velmi pozvolný. K dispozici tu jsou taverny, restaurace, bary, diskotéky, obchůdky i půjčovny. Doporučujeme zapůjčení motorky nebo automobilu k individuálnímu poznávání krás ostrova. Ve správním středisku celého kraje Rethymno najdete snad vše, po čem jen zatoužíte. Krásnou pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do vody, množství supermarketů a dalších obchodů, stejně jako taveren, restaurací, barů nebo diskoték. Zároveň se ale můžete toulat křivolakými uličkami starého města se vzácnými domy z období turecké nadvlády i benátského období, prozkoumávat jednotlivá zákoutí, objevovat zapadlé krámky, vystoupat k pevnosti, sledovat moře z promenády, kde je množství příjemných kaváren. Pokud do Rethymna přijedete na jaře před začátkem velikonočního půstu, budete svědky velkolepého karnevalu. V létě se tu zase přímo na ulicích koná známý renesanční festival. jedinečná atmosféra Vás jistě okouzlí.

Vzdálenost od letiště v Chanii: cca 58 km. Hodnocení letoviska: pro všechny generace.

ADELIANOS KAMPOS

Na místě bývalé rybářské osady je nyní rušné turistické středisko umístěné podél dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do vody, což ocení především rodiny s menšími dětmi. Podél pláže je množství taverniček, stejně jako v samotném centru letoviska. Nakoupit si lze v mnoha obchůdcích, najíst v nesčetném množství taveren a restaurací, večerní zábavu nabízejí bary a diskotéky.

Pravidelnou autobusovou linkou se lze dostat do Rethymna, další možností, jak poznat bližší i vzdálenější okolí, je pronajmout si motorku nebo auto. Výlet do hor, kde vrcholky přesahují výšku 2 000 metrů nad mořem, patří k nezapomenutelným zážitkům.

Vzdálenost od letiště v Chanii: cca 65 km. Hodnocení letoviska: pro všechny generace.

Ubytování - Kréta

Booking.com
Knossos

KRÉTA

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top