FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Věhlasný ostrov zvaný rovněž černá perla Egejského moře, legendami označován za pravděpodobnou bájnou Atlantidu, láká každoročně tisíce turistů z celého světa. I přes svoji malou rozlohu má ostrov co nabídnout. Snoubí se zde typická kykladská architektura společně s bohatou historií, k odpočinku lákají na malebném pobřeží průzračného moře kilometry širokých pláží s veškerým plážovým servisem. Šedesátimetrová vrstva popílku a pemzy vytvořila ideální předpoklady pro pěstování sladkých rajčat, pistácií a grepů. Znalci vína jistě ocení místní kvalitní značky, vyráběné z 32 druhů vinné révy, které můžete ochutnat v Muzeu vín.

Ostrov plný kontrastů Vám nabídne jak místa s nespočtem obchůdků, taveren, kaváren či trhů, tak i památky neskutečných historických rozměrů. Již samotné hlavní město ostrova je unikátem. Město jakoby ležící mezi mořem a oblohou s nekonečnými klikatícími se schodišti, které vedou do města od pobřeží z malého přístavu Skala, s důmyslnou lanovkou a neodmyslitelnými oslíky coby nosiči na této trase. To je Thira, nenapodobitelné hlavní město ostrova. Bílé domky s modrými rámy dveří a oken, kdy není výjimkou, že jsou často vytesané několik pater do země.

Zajímavým zážitkem je procházka do vesničky Imerovigli (dříve strážné místo před nájezdy pirátů) a to kouzelnou cestou na okraji kráteru s úžasnými výhledy na kalderu či sousední ostrůvky posazené v moři. Milovníci archeologie si přijdou na své v Akrotiri (tzv.kykladské Pompeje) nebo u ruin antického města Théra (víc než 3000 let staré).

Střediska Kamari a Perissa lákají své návštěvníky na nekonečně dlouhé a široké pláže s vulkanickým černým pískem. Horské městečko Pyrgos (dříve hlavní město ostrova) leží mezi vinicemi a skýtá úchvatný výhled na okolí.

Nelze nezmínit ostrůvky Palea Kameni a Nea Kameni, které se utvořily před pouhými 60 lety a jsou vidět ze břehů ostrova.

Ve výčtu zajímavých míst by šlo pokračovat mnohem déle. Pokud bychom měli shrnout vše z ostrova Santorini do několika slov, byla by jimi: lidská dovednost, historie, tradice, osobitost, kontrasty a nekonečná jedinečnost.

Základní informace:

  • Řecký název: Santorini, Théra (Σαντορίνη, Θήρα)
  • Hlavní město: Théra (Fira)
  • Plocha ostrova: 92 km2
  • Počet obyvatel: přes 15500
  • Nejvyšší hora: Profitis Ilias (567 m)

Santorini

309 min.
2022
Obsahuje: Fira, Metropolitan Cathedral, Three Bells of Fira, Archaeological Museum, Vourvoulos, Imerovigli, Skaros, Panagia Theoskepasti, Agia Irini, Agios Antonios, Armeni, Oia, Ammoudi, Kantharos, Mavropetra, Baxedes, Domaine Sigalas Winery, Kouloumbo, Pori, Xiropigado, Vourvoulos, Kanakari, Karterados, Monolithos, Agia Paraskevi, Kamari, Zoodochos Pigi, Ancient Thera, Perissa, Panagia Katefiani, Perivolos, Emborio, Agia Ekaterini, Gavrilos - Windmills, Vlychada, Elefsis (Stone-carved tombs), Eros, Agia Anna, Almyra, Akrotiri Horse Riding, Ancient Akrotiri, Red Beach (Kokkini), Kambia, White Beach (Aspri), Taxiarchis, Black Beach, Mesa Pigadia, Cape Akrotiri, Platys Gialos, Agios Nikolaos, Akrotiri, Apothikes (Caldera), Balos Bay, Caldera View Bar, Agios Efstathios, Thermi, Heart of Santorini, Agios Nikolaos, Plaka, Megalochori, Athinios, Pyrgos, Agios Nikolaos Kissira, Profitis Ilias, Panagia Episkopi, Episkopi Gonias, Exo Gonia, Vothonas, Panagia Sergena, Mesaria, Old Port, Ormos Firon, Santorini Volcanic Islands Cruise, Nea Kameni, Hot Springs, Palea Kameni, Thirasia, Agios Nikolaos, Agii Epta Pedes, Cable Car

Santorini

63 min.
2019
Obsahuje: Fira, Imerovigli, Oia, Katharos, Mavropetra, Cape Colombo, Churches Agios Georgios & Panagia Tou Kalou, Pori, Vourvoulos, Kanaraki, Gialos Karteradou, Monolithos, Akra Kamari beach, Ancient Thera, Kamari, Santorini brewery, Wine museum, Exo Gonia, Pyrgos, Monastery Profiti Ilia, Perissa, Emporio, Vlychada, Ancient Akrotiri, Red beach, Kambia, Mesa Pigadia, Lighthouse, Gialos, Akrotiri, Caldera beach, Caldera view, The Hearth of Santorini, Santo Wines, Ormos Athinios, Nea Kameni Volcano, Thirasia

42 pláží Santorini

41 min.
2022
Obsahuje: Perissa, Perivolos, Vlychada, Eros, Almyra, Akrotiri, Red Beach (Kokkini), Kambia, White Beach (Aspri), Black Beach, Mesa Pigadia, Platys Gialos, Agios Nikolaos, Apothikes (Caldera) - Balos Bay, Thermi, Plaka, Hot Springs, Palea Kameni, Korfos, Thirasia, Agii Epta Pedes, Armeni, Agios Nikolaos, Kantharos, Mavropetra, Baxedes, Kouloumbo, Pori, Xiropigado, Vourvoulos, Kanakari, Karterados, Monolithos, Agia Pareskevi, Kamari

LETOVISKA NA SANTORINI

AKROTIRI

Akrotiri - nalézá se v jihozápadní části ostrova. V poslední době se rozvíjí v oblíbeného turistické středisko, nicméně stále pulsuje tradicí a příjemnou atmosférou bez hluku a komerce. V blízkosti střediska se nalézají známé archeologické vykopávky města, jenž je často označováno za „řecké Pompeje”. Zde archeologové odkryli 3 450 let staré město, jehož obyvatelé byli varováni před ničivým zemětřesením a následným výbuchem sopky a tak včas opustili své domovy. Thira - hlavní město a perla celé oblasti je vzdáleno 7 km, mezinárodní letiště cca 10 km.

IMEROVIGLI

Vesnička svým jménem, jehož překlad zní ,,Denní stráž,, naznačuje pevné místo v historii ostrova. Strategická poloha blízko hraně útesu jen potvrzuje, že původně šlo o důležité místo a to zejména v časech pirátských nájezdů, kdy vesnička sloužila coby pozorovatelna. Obecně je vnímaná jako jedna z nejkrásnějších na ostrově. Domky jsou posázené do svahu pohoří Skaros prudce se zvažujícího do vod Egejského moře. To garantuje nádherné výhledy na krajinu se sopečnými útvary v moři. Imerovigli leží pouhé 2 km od hlavního města Fira a skýtá turistům veškeré potřebné zázemí - kvalitní ubytování, obchůdky, taverny, kavárny a bary, přesto stále zůstává poklidnějším střediskem bez nikdy nekončící zábavy a diskoték. Ačkoliv toto středisko neláká své návštěvníky na rozlehlé pláže a zábavu, je střediskem s rostoucím zájmem turistů a nese si punc místa pro klidnou romantickou dovolenou. Hotelové komplexy jsou zde rovněž postaveny v útesech kaldery a skýtají onen neopakovatelný výhled na celé vulkanické okolí. Hlavní město ostrova (2 km), přístav Athinio (13km), řada dalších zajímavých historických míst nebo vyhlášené pláže s černým pískem Kamari a Perissa (9 a 12 km) jsou Vám snadno dostupné díky místní autobusové dopravě. Letiště je vzdáleno pouhých 7 km. Hledáte-li místo, které Vám nabídne svůj poklid, tradiční nezaměnitelný styl a úchvatné rozhledy, Imerovigli Vás nezklame.

KAMARI

Kamari je největším a nejnavštěvovanějším turistickým střediskem na úchvatném ostrově Santorini. Rozkládá se na skalních útesech východního pobřeží, od hlavního města Thira pouhých 9 km a 11 km od přístavu. Stejně jako řada jiných i městečko Kamari bylo v roce 1956 zasaženo ničivým zemětřesením. Bylo přestavěno a postupně se stalo čím dál více vyhledávaným cílem turistů z celého světa. Magnetem na turisty je bezpochyby 3kilometrová pláž s černým vulkanickým pískem a malými oblázky s pozvolným vstupem do moře, čímž je vstřícná pro slabší plavce i menší děti. Pláž Kamari pozvolna navazuje na pláž Perissa, je natolik široká, že nikdy nebudete mít pocit přeplněnosti turisty. Je lemovaná dlouhou promenádou s obchůdky, tavernami, kavárnami a bary. Pochopitelně nechybí široká nabídka vodních sportů, plážový volejbal, paragliding, potápěčská báze (díky bohatému podmořskému životu je vyhledávanou lokalitou vyznavačů potápění). Vydáte-li se na toulky, doporučujeme každopádně hlavní město Thira. Unikátní městečko jakoby umístěné mezi mořskou hladinou a nebem Vás bezpochyby zaujme svým osobitým stavebním stylem s jeskynními domky, lanovkou propojující malý přístav a město samotné. Nevynechte návštěvu archeologického muzea, které dokumentuje bohatou historii ostrova Santorini. Vydejte se na nádhernou je procházku do vesničky Imerovigli (dříve strážné místo před nájezdy pirátů) a to kouzelnou cestou na okraji kráteru s úžasnými výhledy na kalderu či sousední ostrůvky posazené v Egejském moři. Pro romantiky bude správným cílem městečko Oia na nejsevernějším výběžku ostrova s jeho nepopsatelnými západy slunce. Pokud jste milovníci archeologie, navštivte Akrotiri – tzv.kykladské Pompeje nebo ruiny antického města Théra. Za návštěvu stojí i vinařské městečko Pyrgos-kdysi hlavní město ostrova. Nudit se skutečně nebudete. Kamari Vám bude ideálním výchozím bodem. Není proto divu, že toto středisku se těší takové oblibě.

PERISSA

Středisko Perissa je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů severovýchodu ostrova Santorini. Od Kamari jej odděluje pouze skalní výběžek pohoří Mesa Vouno (na jeho vrcholu objevíte pozůstatky jednoho z nejstarších měst na světě - starobylé Théry, jejíž existence se váže na dobu před více než 3000 lety). Stejně jako ostatní místa ostrova i Perissu v roce 1956 postihlo silné zemětřesení, proto městečko bylo z velké části znovu vybudováno. Dnes svým turistům nabízí tradiční obchůdky s místními produkty, taverny, kavárny a bary s duchem řecké tradice. Středisko přesto zůstává oázou klidu, nejsou zde zařízení s nikdy nekončící zábavou a hlukem. I proto je toto místo tolik oblíbené. Perlou je několik kilometrů dlouhá pláž s černým vulkanickým pískem. Pochopitelně ani zde nechybí široká nabídka vodních sportů. Cílem Vašich toulek okolím se může stát zdejší dominikánský klášter nebo kostel Svatého Kříže. Hlavní město Thira (Fira) je vzdáleno 15 km. Stejně jako řada dalších zajímavých míst je propojeno místní autobusovou dopravou. Vydejte se kouzelnou cestou na okraji kráteru s úžasnými výhledy do vesničky Imerovigli. Městečko Oia na nejsevernějším výběžku ostrova s jeho nepopsatelnými západy slunce bude pro Vás garancí neopakovatelného zážitku. Pokud jste milovníci archeologie, navštivte Akrotiri – tzv.kykladské Pompeje nebo ruiny antického města Théra. Vinařské městečko Pyrgos Vám nabídne pohled na ostrov z tzv. ptačí perspektivy. Možností je nespočet a Perissa Vás pokaždé uvítá zpět svým klidem a nekonečnou pláží.

PERIVOLI

Malé středisko, které leží na severovýchodním pobřeží ostrova Santorini, mezi středisky Perissa a Vlihada, do kterých lze dojít příjemnou pěší vycházkou podél pobřeží. Středisko je přímo u dlouhé a široké pláže s černým vulkanickým pískem. Nabízí příjemné koupání s pozvolným vstupem do moře, co uvítají slabší plavci nebo rodiny s menšími dětmi. Jak na pláži tak i ve středisku samotném najdete množství tradičních taveren, kaváren a barů. Atmosféra zde je poklidná a velmi příjemná. I proto se středisko stává častěji cílem turistů nejen z Evropy. Pestřejší nákupní možnosti jsou dostupné v blízkém hlavním městě Thira (Fira - 15 km). Toto unikátní město vznášející se nad malým přístavem Vám vyrazí dech. Nekonečné schody z malého přístavu Skala vedoucí do centra města, archeologické muzeum, tržnice a mnoho dalšího Vás přesvědčí o tom, že sláva jména tohoto města je na místě. Jste-li aktivnější, dopřejte si nádhernou procházku do vesničky Imerovigli a to kouzelnou cestou na okraji kráteru. Městečko Oia na nejsevernějším výběžku ostrova s jeho nepopsatelnými západy slunce bude rovněž výtečnou volbou. Pokud jste milovníci archeologie, navštivte Akrotiri – tzv. kykladské Pompeje nebo ruiny antického města Théra. Za návštěvu stojí i vinařské městečko Pyrgos. Místní autobusová doprava má ve středisku několik zastávek a Vy můžete tímto způsobem velmi snadno poznat tyto úchvatná místa.

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Santorini

Booking.com
Skaros

SANTORINI

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top