FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Lesbos

Info

Lesbos

Třetí největší ostrov Řecka Vás zaujme nádhernými plážemi, tradičními vesničkami, rozmanitou faunou a flórou, obrovským množstvím olivovníků a také historickými stavbami, přístavy a samozřejmě tradičními kavárnami a restauracemi nejen s mořskými specialitami. Tou hlavní předností je ale fakt, že ostrov Lesbos si dosud zachoval původní atmosféru. Turistů sem jezdí stále poměrně málo, chybí tu opravdu velké hotelové komplexy, ve kterých můžete strávit dovolenou a ani nepoznáte, v jaké zemi jste to vlastně byli. Místní obyvatelé se ještě houfně nepřeorientovali na turisty, takže máte šanci nasát tu pravou řeckou atmosféru a pohostinnost.

Rozloha ostrova činí přibližně 1630 kilometrů čtverečních a pobřeží s mnoha klid a soukromí nabízejícími plážemi je dlouhé zhruba 370 kilometrů. (Ovšem než se k těm zapadlým krásným plážím dostanete, je obvykle třeba ujet několik kilometrů po prašných nezpevněných cestách. A na nich obvykle neplatí autopojištění. Takže buď je třeba půjčit si terénní auto, nebo to risknout, jet pomalu a modlit se, aby se nic nestalo.) Z východní části lze dohlédnout Asii, která je vzdálena necelých 20 kilometrů. Do vnitrozemí ostrova zasahují dvě velké zátoky – Gera a Kalloni, ve kterých se už od nepaměti loví výborné sardinky. Zvláště v Kaloni se ale obvykle nezbavíte pocitu, že jste u rybníka. Hladina je zde klidná a desítky metrů od břehu vám je voda (nepříliš slaná) stále tak po kolena… Díky teplému podnebí, úrodné půdě, zásobám vody a tisíciletému úsilí pokrývají bezmála 40% povrchu ostrova olivové háje. Místní tvrdí, že je zde na 14 milionů olivovníků, což ale zatím nikdo z turistů nepřepočítal. : Dalších dvacet procent plochy zabírají borovicové a dubové lesy. Za nejkrásnější část Lesbosu je často označována ta severní, v níž se piniové lesy táhnou až na pláže. V této oblasti rozhodně stojí za návštěvu středověké městečko Molyvos, nad nímž ční pevnost, a také Petra, místo kde v průběhu Trojské války zakotvil Achilles. Překrásné pláže najdete v Anaxosu a doporučujeme navštívit termální prameny v Eftalou.

Jižní část se skládá ze dvou částí. Ze zátoky Gera s úžasnými vesničkami a překrásnou přírodou. Druhou částí je Plomari, kulturní a ekonomické centrum pro celý ostrov. Východní část nabízí rozmanitou krajinu, výhled na pobřeží Malé Asie a hlavní město Mytilini, které je průmyslovým a kulturním centrem ostrova s fascinující kombinací architektury evropské i blízkovýchodní. Na pevnosti v Mytilini se konají koncerty, loni zde například odehrála vynikající koncert německá legendární kapela Scorpions. Západní část se od zbytku ostrova výrazně odlišuje. Vulkanická činnost tu vytvořila až měsíční krajinu. Byla by ovšem věčná škoda se tomuto území vyhnout obloukem! Vždyť právě tady naleznete Geopark chráněný UNESCEM – nachází se tu milióny let staré zkamenělé stromy, respektive zbytky jejich kmenů. Ty můžete vidět jak přímo v „lese“, ke kterému dojedete po široké asfaltové cestě (pozor, na několika místech jsou velké odvodňovací strouhy), tak i v moderním muzeu v nedalekém městečku Sigri. Podle mnohých je lepší jet rovnou do muzea – tak dobře je udělané. A když už budete v Sigri, zajděte na místní pevnost. V roce 2009 byla otevřená zdarma a šlo vylézt do horní části a z ní pozorovat městečko, blízké skály i hory. A také zrezivělý tank pod pevností… Když už se budete nacházet v západní části, odbočte kousek před Sigri ke klášteru Ipsilou. Nemůžete ho minout. Jednak je odbočka dobře značená (cesta je úzká, jednosměrná), především se ale nachází na vrcholu vyhaslé sopky. Autem nebo na motorce dojedete až skoro nahoru. Stačí pak udělat pár kroků, vstoupit do kláštera a po schodech vyjít na vyhlídku. Ten pohled je fantastický!

Ostrov je znám jako působiště starořecké básnířky Sapfó, která se tu narodila a prožila většinu svého života a tvořila svá díla. Z názvu ostrova byl později odvozen pojem pro vztah ženy se ženou. Podle historiků však není zcela zřejmé, jak to s její náklonností k ženám bylo. A to nejen proto, že byla matkou… První známky osídlení ostrova se datují až do 10 stol. př n. l. Za nejslavnější období je považováno 6. stol. př. n. l. O 200 let později se ostrov stal součástí Makedonie, v pozdějších letech se dostal pod nadvládu Římanů. Po rozdělení Římské říše byl ostrov přiřazen k té mocnější části, tedy Východořímské (neboli Byzantské říši). V roce 1204 se vlády nad ostrovem chopili Benátčané, jež v 15. stol. vystřídali Turci. V roce 1912 byl Lesbos připojen k Řecku.

Na ostrově se nachází nesčetné množství památek. Například v Agia Paraskevi můžete obdivovat zbytky svatyně, stejně tak ruiny dávného města Pyrra nebo most Kremasti. V Agiassosu vystupují do popředí turistického zájmu pozůstatky po byzantské pevnosti a církevní muzeum. V Eressosu zaujmou archeologické muzeum nebo klášter Pithari. V Kaloni můžete spatřit zbytky antických a byzantských domů i antické hrobky. Na Lesbosu naleznete unikátní horké prameny, které byly po tisíce let využívány k léčení revmatizmu, artritidy, gynekologických a dermatologických problémů, žlučníkových kamenů, bronchitidy, nebo neurologických potíží. Jedněmi z nejteplejších termálních pramenů v Evropě se chlubí lokalita Polichnotis. Teplota vody se pohybuje od 70°C do 90°C. Ostrov je také znám díky pořádání tradičních festivalů, které se neobejdou bez tance, hudby a dobrého jídla a pití. Mimochodem, salát na Lesbosu pořídíte za cca 3 – 5€, hlavních chod za 6 – 8€, nealko nápoj za 1,5 – 2€, ? litru vína za 5€ a pivo za 2€. Drink v baru vyjde přibližně na 6€ a koktejl 7€.

Po ostrově lze cestovat i levnými autobusy, například mezi letovisky Eftalou, Molyvos, Petra a Anaxos jezdí autobusy 7× denně, jízdenky se kupují až v nich.

Základní informace:

  • Řecký název: LESVOS (Λέσβος)
  • Hlavní město: MYTILINI
  • Plocha ostrova: 1630 km2
  • Délka pobřeží: cca 370 km
  • Počet obyvatel: přes 105 000
  • Nejvyšší vrchol: Lepetymnos – 968 m n. m.
  • Osobnost: starověká řecká básnířka Sapfó
  • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 20 minut (letiště Mytilini)

LETOVISKA NA LESBOSU

EFTALOU

Eftalou je velmi klidná turistická oblast spadající pod cca 1,5 km vzdálený Molyvos. V této lokalitě nabízí VTT hotely Sun Rise (pouze na internetu) a Belvedere Aeolis (v katalogu). Oba poskytují mimořádně kvalitní služby a také výhledy na Egejské moře a turecké pobřeží nejen z mnoha pokojů, ale také od bazénů. Tyto hotely si oblíbili především turisté trávící většinu času právě u bazénů a dále ti, kteří si půjčují auto či motorku a tento nádherný a turistikou nezničený ostrov poznávají individuálně. Největším lákadlem Eftalou jsou zdejší termální lázně – idylické místo s průzračně čistou vodou, která má až 46,5 °C a využívá se k léčbě revmatismu, žlučových kamenů, dýchacích potíží, gynekologických a kožních problémů. Můžete si vybrat mezi starší a novou částí. Staré lázně (vstupné cca 4€/45 minut) jsou v čistě bílém klenutém sklepení s oblázkovou dlažbou a společným bazénkem, nová část (5€/30 minut) má sedm samostatných van. Do Eftalou pravidelně zajíždí i linkový autobus směřující jedním směrem k lázním a druhým do Molyvosu, Petry a Anaxosu. Jízdné vyjde na cca 1,40€/jedna cesta.

Pláž: oblázková, písečná. Vzdálenost od Mytilini: cca 64 km. Hodnocení letoviska: pro všechny generace.

MOLYVOS

Je perlou ostrova. Pro toto historické městečko pod ochranou UNESCO jsou typické kamenné domky s červenými střechami postavené ve svahu. Příkré dlážděné ulice směřují k impozantní pevnosti pocházející již z byzantské éry, rekonstruována byla roku 1373 janovským kupcem Francescem Gattelusim. Směrem dolů je hlavní třída, která překypuje obchůdky s turistickým zbožím, vínem, květinami, ale také sladkostmi… Odpočinout si můžete v mnoha místních tavernách, často s výhledem na moře. Taverny jsou též u přístavu, kde kotví nejen rybářské bárky, ale i výletní lodě. Město končí u oblázkové pláže s nabídkou vodních sportů a navzdory občasnému výskytu vodních ježků je nezřídka plná. Dále od města je pláž oblázkovo-písečná a úplně nejdále písečná s oblázkovým vstupem do moře. Tento úsek vyhledávají zejména nudisté. V městečku stojí za návštěvui místní radnice, v níž naleznete různé archeologické vykopávky a zároveň můžete spatřit sbírku fotografií dokumentující osvobození země od turecké nadvlády. Molyvos, ve kterém trvale žije cca1500 obyvatel, se pyšní třemi kostelíky. Jsou to kostel sv. Taxiarchise (postaven roku 1795), kostel sv. Kiriaki a kostelík sv. Panteleimona – oba z roku 1844. Přímo v centru městečka najdete částečně vyhořelý dům, kam slavný řecký prozaik 20. století Stratis Myrivilis situoval osudy hlavní hrdinky románu Učitelka se zlatýma očima. Mimochodem, cihlový komín přímo u břehu moře je pozůstatkem lisovny olivového oleje, dnes se zde nachází jeden z nejdražších hotelů. Se západem slunce se Molyvos stává rušným místem s mnoha bary, kluby, diskotékami, tavernami nebo restauracemi s velkoplošnými projekcemi. Letovisko je proto vhodné zvláště pro turisty, kteří si chtějí užívat nejen přes den na pláži, ale také večer v centru městečka. Vyhledávané je i zdejší letní kino s dostatečnou kapacitou, lístek vyjde na cca 7€. Filmy se tu obvykle promítají v angličtině s řeckými titulky.

Pláž: oblázková. Vzdálenost od Mytilini: cca 61 km. Hodnocení letoviska: pro všechny generace

PETRA

Místní dominantou je kostel Panagia Glykofilousa (Panna Marie Sladcelíbající) z 18. stol., který je umístěn na skále a je tak přirozenou dominantou celého zálivu. Pokud se vydáte tuto památku navštívit, připravte se na výstup 114 schodů. Jednou z dalších zajímavostí je kostelík Agios Nikolas, který obsahuje fresky ze 16. stol a je situován pod skálou s již zmíněným kostelem. Ani v tomto letovisku není problém si zapůjčit automobil nebo motocykl, při jízdě je však třeba opatrnost – uličky tu jsou opravdu úzké. Petra je milé místo s promenádou podél pobřeží a širokými písečnými plážemi, odkud je možné pozorovat každý večer nádherné západy slunce. V romantických uličkách plných krámků na Vás dýchne klid, pohoda a nezapomenutelná atmosféra. Je zde i množství příjemných kavárniček, taveren i barů, milovníci sladkého určitě záhy objeví i zdejší vyhlášenou cukrárnu. Do přibližně pět kilometrů vzdáleného historického Molyvosu se pohodlně dostanete autobusem (cca 1,40€/jedna cesta), taxikem za cca 7€/jedna cesta, nebo i pěšky. Podél silnice kopírující pobřeží vede bezpečný chodník. Pěšky dojdete také do cca 6 km vzdálené horské vesničky Petri, odkud je nádherný výhled a kde se také skvěle najíte. Praktická rada na závěr: Nemůžete-li sehnat taxi přímo na ulici, poproste číšníka v nejbližší taverně.

Pláž: písečná. Vzdálenost od Mytilini: cca 55 km. Hodnocení letoviska: pro všechny generace.

ANAXOS

Anaxos patří mezi vyhledávaná prázdninová letoviska na ostrově. Jsou zde minimarkety, pekárna, plážové bary, kavárny, taverny a restaurace na pobřeží, v mnohých z nich jsou jídelní lístky v češtině a česky vás přivítá i obsluha. Pláž je zde pěkná, dlouhá s hrubším pískem s pozvolným vstupem do moře. Je tu možnost zapůjčení slunečníků a lehátek (za poplatek cca 5 – 6€/set/den), na pláži jsou též sprchy, převlékárny a možnost vodních sportů (za poplatek šlapadla, kánoe, loďky aj). Z konce pláže, kde je dětský koutek, se naskýtá nádherný pohled na letovisko Molyvos. Kdo by chtěl zkusit klidnější pláž a nechce se mu utrácet za pronájem auta nebo taxi, může pěšky vyrazit západním směrem na zhruba hodinu vzdálenou pláž Ampelia, kterou mnozí považují za jednu z nejhezčích na ostrově. Rozhodně si ale s sebou přibalte do batohu dostatek vody i jídla. Z Anaxosu lze pohodlně cestovat městskou autobusovou linkou do Petry, Molyvosu i Eftalou. Cena jízdenky, která se kupuje až v autobuse, vyjde na cca 1,40€/jedna cesta, autobusy jezdí přibližně 7× denně od cca 08:30 – 23:00 hodin. Do Petry, tři kilometry vzdáleného letoviska, kde jsou další možnosti nákupů, je možné dojít i pěšky, procházkou podél pobřeží. Je třeba počítat s tím, že nejde o upravenou promenádu, ale stezku, která je místy poměrně úzká.

Pláž: písečná, místy s oblázky. Vzdálenost od Mytilini: cca 57 km. Hodnocení letoviska: pro všechny generace.

Lesbos

90 min.
2012
Obsahuje: Molyvos, Efthalou, Vafeios, Lepetymnos, Pelopi, Kapi, Sykaminea, Skala Sykamineas, Kagia, Tsonia, Kleio, Mantamados, Taxiarchis, Man Katsa, Agios Stefanos, Xampelia, Skala Neon Kydonion, Skala Mistegnon, Petalidi, Paralia Thermis - Sarlitza Spa hotel, Agios Rafail, Panagiouda, Kalamiaris Palm Forest, Roman Aquaduct - Moria, Mytilini, Kratigos, Karpouzi, Charamida, Agios Ermogenis, Roman Aquaduct - Lampou Mili, Karini, Asomatos, Agioi Anargyroi, Mt. Olympos, Agiassos, Agios Therapon, Xerres, Perama, Marmaro, Pyrgoi, Avlonas, Skopelos, Tarti, Fara, Agios Isidoros, Plomari, Melinta, Panagia Kryfti, Paleochori, Vatera, Agios Fokas, Nyfida, Skala Polichnitou, Hot springs - Polichnitos, Lisvori, Pessa springs, Achladeri, Messa, Chalinados, Agia Paraskevi, Kremasti, Skala Kallonis, Panagias Mirsiniotissis, Limonos, Parakila, Skala Parakilon, Apothika, Agra, Mesotopos, Podaras, Tavari, Chrousos, Skala Eressou, Eressos, Sigri, Faneromenis, Petrified Forest Park, Ypsilou monastery, Antissa, Perivolis, Lapsarna, Liota, Gevathas, Kampos, Ancient Antissa, Kalo Limani, Vatoussa, Pterounta, Anemotia, Skalochori, Skoutaros, Tsichranta, Ampelia, Anaxos, Stypsi, Petra, Petri, Nightlife in Molyvos

46 pláží ostrova Lesbos

15 min.
2012
Obsahuje: 46 pláží ostrova Lesbos

Zajímavé odkazy k ostrovu Lesbos:

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Lesbos

Booking.com
Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu

Back To Top