FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Ostrov Leros je menší Řecký ostrov ( cca 15km dlouhý a v nejužším místě pouze 1,5 km široký) leží v jihovýchodní části Egejského moře asi 60 km od ostrova Kos a je součástí souostroví Dodekanes. Leros je hornatý, nejvyšší horou je Kleidy (320 m. n. m.), jeho pobřeží je velmi členité. Oblíbený ostrov si dodnes zachoval svoji původní atmosféru, láká především k odpočinkové dovolené. Na ostrově najdete spoustu obchodů, restaurací, rybích taveren, cukráren s tradičními místními sladkostmi, kaváren, barů i klubů.

Větším letoviskem, a i přístavem je Agia Marina ležící ve svahu. Nad uličkami s bílými domy dominují pozůstatky byzantského hradu a obvodové městské hradby. Ke hradu vede silnice, kterou lemují větrné mlýny. Na toto letovisko navazuje oblast známá Krithoni. Turistickým centrem Lerosu je Alinda ležící v zátoce přibližně 2,5 km od Agia Marini. Láká na překrásné pláže s jemným pískem, křišťálové moře, kde je spousta příležitostí k vodním sportům, lodním výletům. Na jeho nábřeží probíhá rybí trh, kotví lodě a katamarány. V Krithoni si můžete užít šnorchlování, potápění, rybaření i vyjížďky plachetnicí. Pandeli je též populární místo na Lerosu.

Historickou zajímavostí je, že ostrov byl po 2. světové válce vyhlášen vězením. Za doby vojenské diktatury zde byl velký tábor pro politické vězně. Díky tomu je méně turisticky známý a zachoval si původní ráz, což vybízí k opravdu odpočinkové dovolené, případně k pěší i cykloturistice. Muzeum válečného materiálu je klenotem, který Vás vezme „zpět do minulosti“ od dob benátské okupace až po r. 1943. Muzeum vystavuje více než 3000 objektů: sbírku zbraní, fotografií, vojenských osobních věcí. Sídlem historického muzea je hrad Bellenis, ze kterého je nádherný výhled na celé město. Jde o historickou věž, která byla postavena k obraně před nájezdy pirátů ve 14. století.

Některé budovy na ostrově jsou postaveny v italském stylu z dob italské okupace. Italové zde také postavili město Lakki, kde jsou netypicky široké ulice. Jde o hlavní přístav ostrova v téměř uzavřeném zálivu. Stejně jako na sousedních ostrovech je tu hojně provozováno včelařství a typický tymiánový med.

Základní informace:

  • Řecký název: Leros, Λέρος
  • Hlavní město: Leros
  • Plocha ostrova: 54 km2
  • Počet obyvatel: 8 000
  • Nejvyšší hora: Kleidi (320 m)

Leros

81 min.
2023
Obsahuje: Agia Marina, Broutzi, Platanos, Agios Nektarios, Profitis Ilias, Castle of Leros (Pandeli), Windmills Pandeli, Harris Bar, Pandeli, Kokkinis Beach, Vromolithos, Velanidia, Tourkopigado, Radio Barracks, Flabou, Vroulidia, Mikro Damari, Damari, Terra Amata, Panagia Kavouradena, Xirokambos, Paliokastro, Agios Fanourios, Skoumbardos, Analipseos tou Kyriou, Lepida, Gianni Rossetti Crane, Residence of Tsigada Pasha, Lakki, Koulouki, Naftikos Omilos, Merikia, Tunnel War Museum, Agios Zacharios, Agios Spiridonas, Kokkina, Agios Efstathios, Atsoni (Leros Naval Guns), Patela (Parabolic Acoustic Mirror), Agios Petros, Agion Angelon, Drymonas, Agios Georgios, Gourna, Germanou, Kokkali, Isodia Theotokou, Panagia Fotovolousa, Agios Isidoros, Panagia Eleousa, Agios Nikolaos Bay, Farantou Channel, Archangelos Islet, Temple of Artemis (Ancient Tower), Partheni, Agia Matrona – Kioura, Agia Kioura beach, Agios Nikolaos, Blefoutis, Tsilonero, Agios Kyrikos, Kryfos, Dio Liskaria, Panagia, Alinda, Bellenis Tower, Krithoni, Emerald Hotel, Crithoni's Paradise Hotel, Metamorfosi

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Leros

Booking.com
Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu

Back To Top