FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Řecký ostrov Karpathos se nachází v jihovýchodní části Egejského moře v Dodekánském souostroví, neboli Dvanáctiostroví. Na mapě byste jej hledali mezi ostrovy Rhodos a Kréta. Ostrov samotný není nijak zvlášť velký, je úzký, dlouhý necelých 50 km, s obvodem cca 160 km. Bývá však nazýván „královnou“ souostroví, což si jistě zaslouží svou divokou přírodní krásou, která se zde kombinuje s menší turistickou zatížeností, a vytváří tak unikátní prostředí pro dovolenou. Sever se vyznačuje drsnou a divočejší krajinou, s útesy a příkrými skalami, naproti tomu jih krajinou poklidnější, zelenou, úrodnou a krásnou. Spisovatel Lawrence Durell jednou o tomto ostrově napsal, že je ideálním úkrytem před světem. Ostrov Karpathos je ostrov nedotčený masovým cestovním ruchem a je tedy ideálním místem pro odpočinek. Je to ostrov plný tradic a starých zvyků, mezi které patří oblékání do místních krojů, folklorní hudba a zpěv či středověká řemesla. Karpathos je silně spjatý s řeckými tradicemi. Flora a fauna na ostrově Karpathos je stejně jako na dalších řeckých ostrovech zajímavá svými vzácnými druhy divokých květin, nádherně vonícími bylinami a kopci s řeckými keři a olivovníky.

Ostrov je plný kontrastů. Na jedné straně jsou příkré ostré skály, útesy čnějící z mořské hladiny. Na druhé straně je ostrov zelený a úrodný. Severní část je poměrně hornatá s převážně holými skalami. Jižní část je prorostlá a úrodná. Nejjižnějším místem ostrova je mys Kastelo, severní hranicí je ostrůvek Saria. Obě oblasti odděluje pohoří s nejvyšší horou Kali Limmi vysokou 1214 m. Jedinečnou ozdobou Karpathosu jsou jeho pláže. Na pobřeží se nachází velké množství pláží různého typu – od písčitých až po oblázkové. Achata – oblázková pláž na východním pobřeží s tavernou mezi skalami. Kyra Panagia – nachází se na ni kostelík s červenou kopulí. Apella – pláž na východním pobřeží s jemným pískem. Za shlédnutí stojí také opuštěné pláže na jihu ostrova, kde najdete soukromí a budou jen pro vás.

Díky své strategické poloze má ostrov dlouhou a bohatou historii. Dle legendy ostrov obývali jako první titáni. Archeologické nálezy dokazují, že ostrov byl obydlen již v neolitu a že na něj měli velký vliv Mínójci. Mykéňané přišli na ostrov kolem 14. století př. n. l., následováni Féničany. Okolo roku 1000 př. n. l se zde usadili Dórové a přinesli s sebou prosperitu. V roce 478 př. n. l. uzavřel ostrov alianci s Athéňany a bojovali proti Sparťanům v Peloponéské válce. Po porážce Athén ostrov podlehl Sparťanům. V roce 397 př. n. l. získal opět samostatnost. Pak ovšem přišli Arabové, Maurové, janovský pirát Moresco, Benátčané a nakonec Turci. Turci však nikdy nestáli o vylepšení nebo o udržování Karpathosu a čas od času sem jen poslali výběrčí daní. Po 1. světové válce byl ostrov v rukou Italů a před 2. světovou válkou i v rukou Němců. 5. října 1944 zahájili obyvatelé Karpathosu revoluci a vyhnali odsud Italy a Němce. Teprve od roku 1947 patří ostrov definitivně k Řecku.

Dnes ostrov láká turisty hledající klidnější dovolenou uprostřed téměř nedotčené přírody. Míří především do jižní části ostrova se snadným přístupem ke krásným plážím. V nejjižnějším cípu pak potěší příznivé podmínky vyznavače windsurfingu. Na své si na ostrově přijdou i pěší turisté. K výšlapům místní příroda doslova vybízí, ať již se jedná o horské výstupy nebo procházky po pobřeží a lesích. V neposlední řadě sem návštěvníky přivádí již zmiňovaný původní způsob života v téměř zapomenutých vesničkách.

Nejsilněji na Vás dýchne tradiční atmosféra v nejznámějším městečku ostrova Olympos. Nachází se v horách v severní části ostrova, jež byla po dlouho dobu spojována s jihem pouze prašnou cestou. Dnes se sem dostanete kombinovanou dopravou – lodí a autobusem. Tato částečná izolovanost podpořila zachování tradic v těchto místech mnohem výrazněji. Dodnes se zde dochovaly tradiční zemědělské metody a praktiky tak, jak je místní obyvatelé provozovali po staletí. Velmi přísně se ctí staré tradice. Ženy tu i ve všední den chodí v tradičních krojích. Každý den se její obyvatelé scházejí ke společným posezením s hudbou a zpěvem v různých kavárnách. Mladí lidé však odsud odcházejí za studiem, někteří mladí muži do Ameriky, kde mají dokonce i svoji komunitu v Chicagu.

Kapitola sama o sobě je hudba na Karpathosu. Je obzvláště oblíbená a chytlavá a bude Vám znít v uších ještě dlouho poté, co ostrov opustíte. Muzikanti jsou tu respektovanými lidmi, kteří si často i sami vyrábějí své nástroje. Pokud byste se vydali na ostrov Karpathos lodí, připluli byste do přístavu hlavního města Pigadia v jižní části ostrova, které je také největším městem na Karpathosu. V místním parku, který leží naproti radnici, jsou rozesety starobylé objekty, které jistě zaujmou Vaši pozornost, např. ranně křesťanská mramorová křtitelnice a předměty objevené v mykénských hrobech na ostrově z 5. stol. př. n. l. Navštívit tu můžete zbytky křesťanské baziliky Agia Fotini, monumentální hrobku v Poseidonově jeskyni a archeologické muzeum.

Základní informace:

  • Řecký název: Karpathos (Κάρπαθος)
  • Hlavní město: Pigadia
  • Plocha ostrova: 301 km2
  • Počet obyvatel: přes 6500
  • Nejvyšší vrchol: Kali Limni – 1215 m n. m.
  • Délka pobřeží: 160 km
  • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 50 minut

LETOVISKA NA KARPATHOSU

PIGADIA

Pigadia, hlavní město ostrova, bývá označována též jako Karpathos, žije zde cca 2,5 tisíc stálých obyvatel. Městu dominuje přístav, odkud vyplouvají výletní lodě i trajekty do dalších koutů Řecka. Jako obchodní a kulturní centrum oblasti nabízí Pigadia vše, co je třeba. Ve městě je nemocnice, několik lékáren v samotném centru, je tu řada taveren, restaurací a kaváren, zejména na nábřeží mezi dvěma přístavními moly – nábřeží a ulice rovnoběžná s nábřežím tvoří centrální turistickou část. Je zde většina obchůdků se suvenýry, s oblečením a obuví, stánky se zmrzlinou a rychlým občerstvením. Příjemnou atmosféru Pigadie si vychutnejte v některé z kaváren s okouzlujícím výhledem na panorama domků, vystavěných od přístavu dále do svahů obklopujících zátoku, i na okolní hory. Na hlavní silnici (28 Oktovriou) je převážná většina supermarketů, zelinářství a obchodů s čerstvým ovocem, pekárny a cukrárny. Siesta se zde dodržuje nejvíce ve specializovaných obchodech, jako jsou lékárny a zlatnictví; obvykle v rozmezí od 13:00–17:00 nebo 18:00 hodin. Mezi největší, nejlépe zásobovaný a nejvíce navštěvovaný supermarket ve městě patří Louloudis. Levnější sortiment nabízí supermarket Cash&Carry, který ale neprodává mražené a chlazené výrobky, zavírá už v 16:00 hodin. Banky a bankomaty jsou pouze zde (jinde na ostrově, ani na letišti je nenajdete, je tu cca 5 bank a každá má svůj bankomat). Po městě jsou rozmístěny žluté schránky, kam je možné hodit poštu. Litovat nebudete, vyrazíte-li do centra města za noční zábavou. Noční kluby a bary bývají otevřeny do brzkých ranních hodin. Centrum města bývá tedy, zejména v hlavní sezóně, opravdu rušné i v noci. Kousek od autobusového nádraží je minigolf – skvělá zábava pro celou rodinu.Tip na výlet: vyplatí se vystoupat cestou lemovanou borovicemi na místo původní antické Akropole ke kapli Panagia Larniotissa. Odtud se nabízí nezapomenutelný výhled na přístav, celé město Pigadia, zátoku Vrontis s pláží a horské vesničky v pozadí. Vydáte-li se z centra směrem na Aperi, dostanete se k téměř 4 km dlouhé pláži zátoky Vrontis, se zlatavým pískem, pozvolným vstupem do vody a průzračnou vodou. V nabídce jsou různé vodní sporty i plážové hry. Nad pláží můžete zahlédnout pozůstatky raně křesťanské baziliky. Několik km od města se nachází další pěkná pláž Kyra Panagia. Informace pro řidiče – ve městě je hodně jednosměrných ulic, vedlejší a hlavní silnice nejsou označeny jako u nás – na vedlejší silnici je vždy značka „stop“. Nábřežní ulice mezi moly a ulice s ní rovnoběžná se každý den po 19. hodině uzavírá pro motorová vozidla, tedy je lepší zde večer neparkovat. Parkoviště ve městě nejsou placená (u stanoviště taxíků, u autobusového nádraží u baru Edem, vedle minigolfu), parkovat lze též v ulicích, kde není zákaz stání, zastavení nebo žlutá čára.

Pláž: písčitá. Vzdálenost od letiště: cca 15 km. Orientační doba transferu z letiště: cca 30 minut. Hodnocení letoviska: letovisko s krásnou pláží a možnostmi nákupů i zábavy.

AMOOPI

Menší a klidnější letovisko Amoopi leží necelých 7 km na jih od hlavního města ostrova Pigadia. Setkat se můžete s různými přepisy tohoto názvu – Ammopi, Ammoopi, Amopi. Letovisko okouzlí zejména ty, kteří si chtějí vychutnat odpočinkovou a klidnou dovolenou. Nekonečný výhled na moře s otevřeným horizontem, pláže s tyrkysově modrou vodou, zářící slunce, osvěžující vánek, to vše k tomu vytváří ideální podmínky. Letovisko sestává především z menších hotelů a penzionů. I když se nejedná o velké letovisko, nabízí vše potřebné k prožití ničím nerušené letní dovolené. K posezení zve několik taveren a barů, v místě je možné si zapůjčit automobil i motocykl, základní sortiment nabízejí zdejší menší obchůdky (jsou zde 3 minimarkety – nabízí jen základní zboží jako zeleninu a pečivo). Některé taverny pořádaly v sezóně 2015 pro své hosty řecké večírky – například taverna Votsalakia vždy ve středu a v sobotu, taverna Nymfer vždy ve čtvrtek. Za většími nákupy je možné se vypravit do nedaleké Pigadie, ať již autobusem veřejné dopravy (cca 6× denně v sezóně, kromě neděle, hlavní zastávka je u kostelíku Agii Apostoli na výběžku nad plážemi Velké Amoopia Votsalakia, kousek od restaurace Kalypso– jednosměrný lístek vyjde na cca 1,80€), nebo taxi (přibližně 10–12€/jízda). Pláže se v této oblasti táhnou v délce téměř 6 km. V letovisku můžete volit mezi dvěma plážemi. Malou (Mikri) s jemným pískem a tyrkysovou vodou preferují milovníci klidu a pohody. Skaliska lákají také potápěče. Oblíbenější velká pláž (Megali, nebo také Votsalakia) pokrytá drobnějšími oblázky nabízí mimo koupání i jiné možnosti vyžití. Pro milovníky potápěni a šnorchlování je vhodná pláž Castelia Bay. Soukromí poskytují i plážičky v okolních zátokách. Vyznavači windsurfingu a podobných vodních radovánek vyhledávají pláže v letovisku Afiartis.

Pláž: písčitá i oblázková. Vzdálenost od letiště: cca 11 km. Orientační doba transferu z letiště: cca 20 minut. Hodnocení letoviska: klidné prostředí s krásnými plážemi.

LEFKOS

Vesnička Lefkos je vyhlášeným místem díky svým plážím s bílým pískem i oblázky, které jsou považovány za jedny z nejlepších na ostrově. Lefkos se nachází asi 33 km severo-západně od hlavního města. Malebnost okolí je dotvářena malými domky, borovicovými stromy a liliemi, které kvetou během celého jara a léta. Je zde vidět hezký západ slunce. Lefkos je ideálním místem pro odpočinek a rodinnou dovolenou. Je zde vše co potřebujete pro dovolenou, 2 obchody s potravinami, 5 restaurací, několik barů a 4 půjčovny aut a motorek. Je také ideálním výchozím bodem pro výlety do okolí. Nedaleko ve vnitrozemí se nacházejí ruiny antických cisteren na vodu. Horské vesničky, zářící svou bělostí v horách Mount Lastos, vystavěné v nadmořské výšce 300 – 500 m, lákají všechny, kteří si chtějí zpestřit pobyt pěší turistikou a poznáním života místních obyvatel.

Karpathos

51 min.
INEX, 2016
Obsahuje: Karpathos - Pigadia, Afoti, Tombs at Paliokastro, Panagia Larniotissa, Agia Kyriaki, Pouliou Potami, Amoopi, Lakki, Kastelia Bay, Fotia, Menetes, Agios Mamas, Damatria, Christou Pigadi, Vatha, Diakoftis, Meas Elaris, Akrotiki Bay, Agrilaopotamos, Agios Theodoros, Arkasa, Agia Sofia, Agios Nikolaos, Ancient Arkeseia, Finiki, Cape Proniou, Pine Tree, Iliondas, Potali, Kato Lefkos, Lefkos Bay, Sokastro Islet, Roman Cistern, Agios Georgios, Mesochori, Olymbos, Avlona, Vroukounda, Shields, Agia Marina, Tombs, Agios Ioanis, Vananda, Diafani, Panagia, Forokli, Agnondia, Agios Minas, Nati, Agios Nikolaos, Agios Ioanis, Agios Loukas, Apella, Mikri Apella, Kyra Panagia, Kato Lakkos, Achata, Aperi, Volada, Stavros, Othos, Pyles, ...

36 pláží ostrovů Karpathos a Saria

11 min.
2016
Obsahuje: 36 pláží ostrovů Karpathos a Saria

Zajímavé odkazy k ostrovu Karpathos:

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Karpathos

Booking.com
Vroukounda

KARPATHOS

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top