FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Naxos - největší, nejrozlehlejší, nejúrodnější a nejzelenější řecký ostrov souostroví Kyklady, se nachází uprostřed Egejského moře. Jeho nejvyšší hora Zeus patří mezi nejvyšší (přes 1000 m. n. m.) v celém souostroví, má také nejdelší pláže celých Kyklad. I přes veškerá svá další nej nebyl stále zasažen masovým turismem, který známe z jiných, stejně velkých, ostrovů v Řecku. Díky tomu si stále ponechává svou originalitu a přirozenou krásu. Rozloha ostrova činí 428 km². Žije zde přibližně 16000 obyvatel, z toho cca 3000 žije v hl. městě. Najdete tu vše, co je pro Řecko typické: krásné písčité pláže, historii od antiky, přes benátské stavby až po neoklasicistické budovy, úzké kamenné uličky, olivové háje, horské vesničky, vápencové skály, rokliny, zkrátka vše, co dělá Řecko Řeckem.

Ostrov získal jméno po svém prvním panovníkovi. Hlavním městem je Naxos, zvaný Chora, ležící na západním pobřeží ostrova. Ve svahu nad bílými domky se tyčí benátský hrad střežící Dionýsův ostrov. Turisty však nejvíce zaujme starověká brána zvaná Portara, která se nachází na přilehlém ostrůvku a dotváří tak nezapomenutelnou atmosféru hlavního přístavu ostrova. Turisté si mohou na nábřeží vychutnat příjemné prostředí v místních kavárnách, tavernách a restauracích. Ty nabízejí typické ostrovní pokrmy z místního sýra, brambor, ovoce, zeleniny, medu a vína.

Naxos vyniká svou přírodou, která je kouzelná a pestrá. Po celém ostrově se tyčí hory, rozprostírají kopce s bujnou vegetací, které se postupně svažují až k pobřeží a do moře. Chloubou Naxu je také tyrkysové moře a zlatavý písek na plážích. Mezi nejoblíbenější pláže ostrova patří Agia Anna s veškerým servisem a noční zábavou, Agios Georgios se širokým výběrem vodních sportů, Agios Prokopios, Aliko pláž s písečnými dunami, Maragas či Mikri Vigla. Milovníkům klidu a soukromí doporučujeme např. pláže Kastraki, Orkos nebo Plaka, kde jsou tolerováni nudisté a najdete zde písečné duny.

Naxos však není tvořen pouze plážemi, ale má také velmi půvabné vnitrozemí, které rozhodně stojí za návštěvu. Hory jsou plné vinic, olivovníků a fíkovníků. Ostrov nabízí členitý terén, úchvatné scenérie a vyhlídky, a tak si na své přijdou i milovníci pěší turistiky. Navštívit byste rozhodně měli již zmiňovanou horu Zeus. Dalším turistickým místem je městečko Apollonas. Na jeho začátku se vám naskytne podívaná na ležící sochu Kourose (mladíka), která je viditelná ze silnice. Horské vesničky mají také své kouzlo a stojí za to je zahrnout do svých plánů. Jedna z horských vesniček se jmenuje Filot, ze které se vám naskytne nádherný výhled do širokého okolí. Za zmínku stojí výlet ke klášteru v horách nad Chorou, v jehož blízkosti je kostelíček zčásti vydlabaný do skály, kam se můžete zapsat do knihy návštěv. Odtud se vám naskytne krásný výhled na hlavní město.

Naxos s letovisky Agios Prokopios, Agia Anna a Plaka je vhodnou destinací pro všechny cestovatele.

Agios Prokopios leží necelých 5 km od hlavního města, kam se můžete vydat pravidelnou autobusovou linkou nebo pěší procházkou. Z výše uvedených letovisek je nejživější. Své jméno letovisko získalo podle místního kostelíku Agios Prokopios. Přibližně 2 km dlouhá písečná pláž s bílým pískem a pozvolným vstupem do moře je vhodná pro rodiny s dětmi a patří k nejhezčím na ostrově. Na pláži si můžete pronajmout lehátka, slunečníky nebo využít nabídky vodních sportů. Větší část pláže je však neorganizovaná a přijde vhod i těm, kteří hledají klid, chtějí se potápět a šnorchlovat. V letovisku najdete vše pro strávení příjemné dovolené - mnoho obchůdků, marketů, taveren a barů.

Základní informace:

  • Řecký název: Naxos (Νάξος)
  • Hlavní město: Naxos (Chora)
  • Plocha ostrova: 430 km2

Naxos

119 min.
INEX, 2020
Obsahuje: Naxos (Chora), Portara (Temple of Apollo), Agios Ioannis Theologos (Theologaki), Grota, Galini, Pradounas Tower, Panagia Monastiriotissa, Eggares, Genesi, Amitis, Pachia Ammos, Skeponi, Faneromeni, Chilia Vrysi, Mikra, Agios Mamas, Kambos, Abram, Agii Theodori, Itonas, Agia Tower, Agios Sozon, Farakio, Kouros of Apollonas, Apollonas, Troulos, Koronida, Mycenaean Tomb, Koronos, Emery Mines, Lyonas, Keramoti, Routsouna Waterfall, Apiranthos, Emery Mines, Agia Kyriaki, Agios Dimitrios, Azala, Moutsouna, Armyro Nero, Lygaridia, Agios Ioannis Lefkonis, Marathitis, Psili Ammos, Bouves, Kleidos, Yrokastro, Panermos Acropolis, Panermos Beach, Kalados Bay, Tower of Cheimarros, Agios Tryfon, Agios Efstathios, Zas Cave, Arion Spring, Agios Ioannis, Filoti, Profitis Ilias, Rotonda, Fotodotis, Danakos, Moni, Panagia Drosiani, Barozzi Tower, Chalki, Nekrotafeio, Apano Kastro, Tsikalario, Marble Quarries - Bolibas, Kouros of Flerio, Kouros of Faranghi, Kalamitsia, Belonia Tower, Vivlos, Agios Arsenios, Theoskepasti (Agios Mamas), Paleologos Tower, Bazeos Tower, Kaloritsa, Temple of Demeter, Museum, Apaliros Castle, Agios Ioannis Theologos, Agiassos Bay, Roos, Psili Ammos, Pyrgaki, Alyko, Mikro Alyko, Hotel Ruins, Hawaii, Glyfada, Kastraki, Mikri Vigla, Orkos, Plaka, Maragas, Paradiso Taverna, PlakavCape Agios Nikolaos, Agia Anna, Agios Prokopios, Stelida, Temple of Dionysus, Agios Georgios Bay, Chora, Naxos (Chora) at night

Zajímavé odkazy na ostrov Naxos:

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Naxos

Booking.com
Portara

NAXOS

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top