FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Chios

Info

Chios

CHIOS

Chios je jeden z největších ostrovů v severovýchodním Egejském moři. Svou rozlohou 842 km2 a délkou pobřeží 213 km je pátý největší ostrov v Řecku. Rozdělili bychom ho na dvě části kde jeho „severní“ část je výrazně kopcovitá a je zde nejvyšší hora Pelioneon, která dosahuje výšky 1 297 m.n.m. Což při jízdě autem od pláží na této straně ostrova zaručuje opravdu úžasné pohledy. Směrem k hlavnímu městu ostrova Chiosu, se mění i ráz krajiny. Úrodná nížina Kambos poblíž hlavního města je centrem pěstování citrusů. Zdejší pomeranče, citrony i mandarinky jsou vyhlášené. Dále na jih ostrova jsou mastichové háje. Masticha je ztuhlá pryskyřice lentišku, jejíž účinky jsou výjimečné a pomáhají například na žaludeční a trávicí problémy, ale také se přidává do různých kosmetických nebo potravinářských produktů. Využívání mastichy sahá až do středověku. Výrobky z této „pryskyřice“ proslavili ostrov po celém světě. Tato „jižní“ část ostrova je méně kopcovitá a je zde velké množství úžasných pláží a též mnoho dalších zajímavých míst.

Hlavní město Chios se nachází na východním pobřeží s výhledem na turecké pobřežní město Çeşme a je údajně rodištěm básníka Homéra. Dominuje mu pevnost z období Byzantské říše. Uvnitř hradeb se dochovaly zbytky měšťanských domů, lázní, turecký hřbitov a mešita, která dnes slouží jako muzeum. Žije zde přibližně 25 000 obyvatel, což je polovička obyvatel celého ostrova. Moderní kavárny, obchody, domy a administrativní budovy jsou harmonicky propojeny se starší architekturou a vytvářejí živou a atraktivní scenérii. Mezi významné památky patří antické divadlo, socha Kanaris, bronzové pomníky neznámých vojáků a stará čtvrť. Projít se můžete také po příjemné promenádě podél pobřeží s přístavem a velkým množstvím taveren.

Ostrov zatím nepatří mezi turisticky nejvyhledávanější lokality v Řecku. Díky tomu zde i v hlavní sezóně najdete mnoho pláží a letovisek, kde budete mít naprosté soukromí a klid. V roce 2022 zde nepřistálo jediné charterové letadlo s klienty cestovní kanceláře. Díky krásné a nedotčené přírodě, menšímu cestovnímu ruchu, patří dovolená na tomto ostrově ke skutečně osvěžujícím zážitkům.

Chios není pouze o produkci mastichy, nabízí také nespočet krásných, čistých a písečných či oblázkových pláží jako například turisty oblíbenou pláž Karfas ve stejnojmenném letovisku, poblíž hlavního města, pláž Megas Limnionas, Elinta, Agia Dynami, Agia Fotini také ve stejnojmenném letovisku a další, kde jsou vhodné podmínky pro vodní sporty. Mnohé pláže obklopuje úžasná přírodní scenérie, vonící byliny a citrusové háje.

Na ostrově se nachází množství různých památek, najdete zde řadu přírodních zajímavostí a úkazů. Za návštěvu určitě stojí městečko Pyrgi je známo kvůli výzdobě domů. Většinou se jedná o černobílé dekorativní motivy v různých tvarech. Další úžasné místo je Mesta, je řecká tradiční vesnice a patří do Mastic Villages, což je skupina vesnic v jižním Chiosu, kde hlavní činností je výroba mastichy. Mastichové vesnice byly přidány na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Dalším zajímavým místem je vesnice Olympi vyniká pozoruhodnou architekturou. Domy jsou stavěny tak, že vnější zdi jsou spojeny, takže každý, kdo stojí čelem k vesnici, uvidí pevnost bez viditelných otvorů, kromě jedněch dveří, které umožňují lidem dovnitř a ven z vesnice. V létě může příjemně ochladit v krápníkové jeskyni, kterou najdeme nedaleko.

Základní informace:

  • Řecký název: Chios, Χίος
  • Hlavní město: Chios
  • Plocha ostrova: 842 km2
  • Počet obyvatel: 54 000
  • Nejvyšší hora: Pelineon (1297 m)
  • Patron ostrova: Agia Markella

Chios

333 min.
2022
Obsahuje: Chios, Kastro, Ottoman Baths, Archaeological Museum, Kondari, Agali, Karfas, Plaka, Agia Ermioni, Megas Limnionas, Mavri, Thymiana, Perivoli Citrus Museum, Agios Minas, Agia Fotini, Agios Ioannis, Manolia, Agios Emilianos, Koukoula, Katarraktis, Chalkios, Agios Georgios Sykousis, Panagia Krina, Windmills of Anemona, Kallimasia, Centenarian Olive Tree Livierani, Evangelismos, Agia Matrona Chalandron, Exo Didyma, Panagia Sikelia, Apolichnon Castle, Armolia, Kalamoti, Patrika, Kini, Vouno, Taxiarchos, Vokaria, Nenita, Gridia, Giorgionas, Traperia, Agios Giannis, Viri, Lilikas, Komi, Profitis Ilias, Archaeological site of Emborio, Emborios, Mavra Volia, Foki, Dotia Tower, Vroulidia, Avlonia, Mastic Museum, Pyrgi, House of Christopher Columbus, Karynta, Sanctuary of Apollo Faneos, Kato Fana, Cave of Olympi, Agia Dynami, Salagona, Angelia, Trachilia, Avlonia, Apothika, Olympi, Mesta, Merikounta, Limenas, Didyma, Potami, Agia Irini, Kalolimani, Panagia, Elata, Vessa, Lithi, Trachili, Giali, Avgonyma, Anavatos, Elinta, Makria Ammos, Tigani, Vigla Pachi, Metochi, Papalia, Sidirounta, Gerita, Prastia, Moundon, Managros, Volissos, Castle of Volissos, Limnia, Lefkathia, Limnos, Lampsa, Agia Markella - monastery, beach, hermitage, Pirama, Parparia, Agios Isidoros (Zanakounta), Trypes, Ezousa, Melanios, Monument of Melanios Holocaust, Agio Galas, Cave of Agio Galas, Panagia Agiogalousaina, Agios Georgios Krasas, Kourounia, Agiasmata, Palia Potamia, Kambia, Castle of Oria, Agii Pandes, Mount Pelineon, Viki, Keramos, Amades, Ambelos, Giosonas, Nagos, Vlychada, Agios Panteleimon, Marmaro (Kato Kardamyla), Agios Markos, Parpanta, Agios Taxiarchis Bambakas, Agia Irini, Rodos, Limni, Vroulidia, Ano Kardamyla, Castle of Gria, Pityos, Agios Georgios Florianos and cave, Agrelopos, Lagada, Agios Isidoros , Pandoukios, Theologos, Glaroi, Mirsinidi, Panagia Myrtidiotissa Myrsinidiou, War Memorial, Daskalopetra, Homer’s Stone, Vrontados, Agios Markos, Panagia Erithiani, Lo Bay, Velonas, Afanis Naftis, Agia Paraskevi, Lovokomio of Chios, Koris Bridge, Zoodochos Pigi Kourna, Agios Markos, Waterfall, Nea Moni, Agion Pateron, Drakontospilo

Chios - náhled

38 min.
2022
Obsahuje: Chios, Kastro, Ottoman Baths, Archaeological Museum, Karfas, Agia Ermioni, Megas Limnionas, Perivoli Citrus Museum, Agios Minas, Agia Fotini, Katarraktis, Centenarian Olive Tree Livierani, Apolichnon Castle, Armolia, Kalamoti, Vokaria, Viri, Lilikas, Komi, Archaeological site of Emborio, Emborios, Mavra Volia, Foki, Vroulidia, Avlonia, Mastic Museum, Pyrgi, House of Christopher Columbus, Karynta, Kato Fana, Cave of Olympi, Agia Dynami, Salagona, Avlonia, Apothika, Olympi, Mesta, Didyma, Potami, Kalolimani, Elata, Vessa, Lithi, Trachili, Giali, Avgonyma, Anavatos, Elinta, Makria Ammos, Tigani,Gerita, Prastia, Moundon monastery, Managros, Volissos, Castle of Volissos, Limnia, Lefkathia, Limnos, Lampsa, Agia Markella, Agio Galas, Cave of Agio Galas, Panagia Agiogalousaina, Palia Potamia, Kambia, Castle of Oria, Mount Pelineon, Viki, Amades, Ambelos, Giosonas, Nagos, Agios Panteleimon, Marmaro (Kato Kardamyla), Agios Taxiarchis Bambakas, Limni, Ano Kardamyla, Pityos, Lagada, Agios Isidoros, Pandoukios, Glaroi, Mirsinidi, Panagia Myrtidiotissa Myrsinidiou, Daskalopetra, Homer’s Stone, Vrontados, Lo Bay, Velonas, Afanis Naftis, Agia Paraskevi, Nea Moni

Ubytování - Chios

Booking.com
Masticha

CHIOS

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top