FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Astypalea, nejzápadnější ostrov Dodekanésů, je přezdíván „motýl“ pro svůj tvar – dva malé ostrůvky spojené pevninou. Svým vzhledem a architekturou připomíná spíše Kyklady - vyprahlá krajina, bílé domy a kostely po celém ostrově. Ostrov je hornatý, nejvyšší hora Vardia měří 482 m.n.m.. Na ostrově najdete i jeskyně Negros a Drakontospilio, a podél pobřeží je mnoho chráněných zátok.

Turistika se zde teprve začala rozvíjet. V posledních letech je ale Astypalea stále vhodným místem pro klidnou a odpočinkovou dovolenou. Najdete zde pláže v blízkosti ubytování i odlehlé a opuštěné "nuda" pláže.

Nad hlavním městem Chora se tyčí typický benátský hrad Querini, postavený na ochranu před piráty a nepřáteli v roce 1204. V roce 1310 byl hrad plně restaurován a renovován. Do zdí hradu jsou zabudovány pamětní kamenné desky s erbem panovnického rodu. Hrad nabízí nádherný výhled na Choru. Je obklopen malými kostely, větrnými mlýny a klášterem Panagia Portaitissa. Kostel Panagia Portaitissa z 18. století se nachází pod hradem a je považován za jeden z nejkrásnějších na Dodekanéských ostrovech.

Architektura ostrova byla zachována ve své původní podobě, což z Astypaley činí velmi atraktivní prázdninovou destinaci.

Mezi tradiční produkty patří kopanitsi šlehaný sýr feta, sýr namáčený v olivovém oleji, místní jogurty, mořské plody a ryby.

Jeskyně Drakontospilio je zajímavou atrakcí poblíž rybářské vesnice Vathi. Jeskyni zdobí stalaktity a stalagmity různých barev - v závislosti na obsahu minerálů a vápníku. Lidé ji spojovali s loupeživými piráty, protože se domnívali, že zde piráti ukrývali své poklady.

Veškerý život se vzhledem k "velikosti" ostrova odehrává v Choře a přístavu pod ní - Pera Gialos. Menší letoviska se nacházejí v Livadi a Analipsi (Maltezana Bay).

Ostrov vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou a klidem.

Základní informace:

  • Řecký název: Astypalea, Αστυπάλαια
  • Hlavní město: Astypalea (Chora)
  • Plocha ostrova: 96 km2
  • Počet obyvatel: 1300
  • Nejvyšší hora: Vardia (482 m n. m.)

Astypalea

84 min.
2023
Obsahuje: Astypalea, Chora, Castle of Astypalea, Panagia Portaitissa, Magazaki Beach, Livadi, Agios Vasilios, Tzanaki, Papou (Faso), Agios Konstantinos, Landes (Cape Mavri Pounda), Agios Ioannis, Agios Ioannis Richtis, Mikres Vatse, Megales Vatses, Negros Caves, Kaminakia, Petros & Pavlos, Mycenaean Tomb, Agios Georgios, Stavros, Agios Ioannis (Kastro), Ammouda, Riva, Panormos Bay, Agios Nikolaos, Landes, Tou Katafou, Pachia Ammos, Panagia Flevariotissa, Kambana, Agios Andreas, Chrysi Ammos, Megalo Vai, Karaflos Gialos, Mikro Vai (Agrilionas), Agios Nikolaos, Exo Vathy, Mesa Vathy, Agios Thomas, Krassa Cave, Drakontospilio, Zofiri Bay, Basilica of Agios Georgios, Panagia Poulariani, Panagia tou Ammoudi, Agios Fokas Islet, Agrelidi, Agios Nikolaos, Vrisi, Karekli, Hippolyte Bisson Memorial, Schinondas, Agia Varvara, Analipsi (Maltezana), Maltezana Beach Hotel, Porto Analipsi, Tallaras - Roman Baths, Cape Diapori, Ble Limanaki, Plakes, Agios Ioannis, Steno, Mikro Steno, Marmari 1, 2, 3, Pounda 1, 2, Paliomilos, Pera Gialos, Profitis Ilias, Chora

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Astypalea

Booking.com
Astypalea

ASTYPALEA

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top