FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Pierie - Olympská riviéra

Oblast Pierie – známá též jako Olympská riviéra – se nachází na nejkrásnější „křižovatce“ Řecka, na severovýchodním pobřeží, pod impozantním pohořím Olymp, které si podle řecké mythologie vybralo 12 bohů za sídlo a odkud vládli zemi. Olympská riviéra zabírá pobřežní pás Egejského moře v délce cca 70 km. Celá oblast je u nás velmi známá a oblíbená ještě z dob, kdy se do Řecka cestovalo převážně autobusy nebo vlastními auty. Čeština tu zní po celý den nejen z úst našich turistů, ale i obsluhujícího personálu. Turistická sezóna zde trvá poměrně dlouho – od začátku května až do poloviny října, neboť jarní a podzimní termíny využívají turisté, kteří přijíždějí na některý z okružních zájezdů, během nichž poznají celé Řecko. Největší atraktivitu oblasti tvoří dlouhé písčité pláže a snadná dosažitelnost významných historických, kulturních a přírodních památek, mezi něž patří druhé největší řecké město Thessaloniki (Soluň), Dion, Vergina, údolí Tempi, městečko Kalambaka či kláštery Meteora. V řečtině znamená slovo „metéoros“ vznášet se mezi nebem a zemí a označuje např. dráhu meteoritu. Zde, na místech blízkých nebi – na vrcholcích skal, tyčících se jako věže do výšky nad řekou – stojí tyto mnichy postavené kláštery. Když se v údolí začne stmívat, ale slunce ještě úplně nezajde, nebo když nad horami visí ranní mlha, vypadají kláštery jakoby se skutečně vznášely. Celé toto místo je magické, tajuplné, naplněné energií.

Časově poněkud náročnější je cesta do Athén, ovšem najde se vždy řada zájemců, kteří do hlavního řeckého města rádi vyrazí.

Oblast je zásobována čistou vodou z ledovců Olympu, díky čemuž se zde vytváří velmi příjemné mikroklima s minimálními srážkami a stálými teplotami ovzduší. Proto je oblast doporučována pro pobyty astmatiků a alergiků. Má také příznivé účinky na horní cesty dýchací a pobyty jsou vhodné též u osob s lupénkou. Riviéru tvoří malé rybářské vesničky, nově postavená turistická letoviska (Katerini, Paralia, Olympiaki Akti, Varikos, Plaka, Leptokaria, Panteleimon, Platamonas, Nei Pori aj.), která nabízejí ubytování ve studiích, malých rodinných hotýlcích, penzionech i v hotelových komplexech a areálech s nejmodernějším vybavením. Správním městem oblasti je město Katerini, které leží jižně od Thessaloniki, ve vzdálenosti cca 65 km.

Oblast je vhodná pro jak pro klidnou rodinnou dovolenou, tak pro ty z Vás, kteří preferují spíše zájezdy za poznáním a čilý ruch turistických letovisek. Každého cestovatele jistě potěší nekonečné světlé písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, které pro svou čistotu pravidelně dostávají Modrou vlajku Evropské unie.

V této atraktivní destinaci se nachází celkem pět letoviskek (Leptokárie, Nei Pori, Makrigialos, Dion a Mesagala), která jsou plná tradičních restaurací a taveren, obchodů se suvenýry (vyhlášené jsou i místní obchody s kožešinami), ale která i přesto stále působí příjemným domáckým dojmem. Rozhodnete-li se pro letecký zájezd do této oblasti, budete mít jistotu krásně prožitého léta 2010 a získání mnoha báječných vzpomínek z nezapomenutelné dovolené.

Základní informace:

  • Řecký název: PIERIA
  • Hlavní město: Katerini
  • Plocha ostrova: 1517 km2
  • Počet obyvatel: přes 131 000
  • Nejvyšší vrchol: Mitykas v pohoří Olympos – 2917 m n. m.
  • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 10 minut (letiště Thessaloniki)
  • Doba letu z Brna: cca 2 hodiny 30 minut

LETOVISKA NA OLYMPSKÉ RIVIÉŘE

PLATAMONAS

Původně malá rybářská vesnička se za poslední roky rozrostla v živé přímořské letovisko, tvořené hlavní třídou posetou obchody se suvenýry, butiky, minimarkety, restauracemi, tavernami i stánky s rychlým občerstvením. Letovisko nabízí možnosti denní i noční zábavy. Pro mladé je zde několik moderních barů, diskoték a klubů. Letovisko ožívá ve večerních a nočních hodinách, kdy zde lidé korzují, vyrážejí na procházky, do restaurací, do taveren či posedět s přáteli v rybí restauraci u výtečně připravených mořských specialit. Najdete zde též kostel a přístav, v němž kotví několik loděk místních obyvatel, kteří se každodenně vydávají na moře. V městečku je oblázkové pobřeží se 2 písčitými plážemi, mimo centrum je pak pláž písčitá. Nad Platamonasem se tyčí do výšky mohutný křižácký hrad (www.macedonian-heritage.gr), který po celá staletí zaujímal strategicky důležitou polohu. Ve druhé světové válce byl vybombardován německou armádou. Vykopávky zde začaly v roce 1973 a pokračovaly do roku 1989.

Vzdálenost od Thessaloniki: cca 98 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace. Během pobytu doporučujeme procházky podél pobřeží nebo návštěvu sousedního letoviska Nei Pori. V letovisku je též banka, bankomat, přístupný 24 hodin denně je hned poblíž.

NEI PORI

Dnes známé a vyhledávané přímořské letovisko, jehož největším lákadlem je dlouhá široká písečná pláž s možností vodních sportů. Středisko je lemováno hradbou pohoří bájného Olympu, který svou přirozenou horskou kulisou brání přístupu severních větrů a deštivému počasí. Právě zde se vytváří speciální mikroklima s nadprůměrným počtem slunných dní. Letovisko se táhne v délce několika kilometrů. Hlavní třída je lemována ubytovacími zařízeními, převážně apartmány nebo studii, dále jsou zde obchody se suvenýry, restaurace, taverny, bary, cukrárny, turistické kanceláře a směnárny.

V moderním letovisku nechybí ortodoxní kostel, prostorná dětská hřiště ani lunapark. Každý večer jezdí mezi Nei Pori a Platamonasem malý vláček. Zpáteční jízdenka stojí cca 5€. Odpoledne odtud obvykle jezdívá vláček přes Platamonas na hrad, cena jízdenky je cca 7€ a z Platamonasu cca 5€. Pro sportovně založené cestovatele je zde k dispozici sportovní atletické centrum, jehož součástí jsou tenisové kurty, sportovní hřiště, vybavené fitcentrum, velký bazén, dětský koutek a snackbar s občerstvením.

Vzdálenost od Thessaloniki: cca 100 km. Vzdálenost od Platamonasu: cca 2 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace, pro rodinnou dovolenou i pro sportovně založené. Doporučujeme pronájem osobního auta, motorky nebo kola. Poplatky se pohybují v tomto rozmezí (ceny z roku 2007): Kolo – 3€/3 hodiny, 5€/6 hodin, 8€/12 hodin, 10€/den, 24€/3 dny Skútr – 12€/3 hodiny, 15€/6 hodin, 20€/12 hodin, 25€/24 hodin, 70€/3 dny. Auto (malé s klimatizací) – 48€/ den – limit 200km, za každý kilometr navíc se platí 0,26€, 97€/2 dny, 137€/3 dny, 280€/týden. Čtyřkolka – 20€/3 hodiny, 35€/6 hodin, 50€/12 hodin

NEOS PANTELEIMON

Menší klidné letovisko, jehož dominantu tvoří dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do moře, je vhodné pro rodinnou dovolenou. Na hlavní třídě, která vede letoviskem, se nachází několik restaurací, obchodů se suvenýry a také řada kempů, neboť zdejší oblast je velmi oblíbena mezi turisty, přijíždějícími do Řecka stanovat a kempovat.

Vzdálenost od Thessaloniki: cca 90 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace. Doporučujeme návštěvu staré vesničky Palios Panteleimon, kde uvidíte původní vesnickou architekturu a poznáte současný život řecké vesnice.

LEPTOKARIA

V posledních letech se z Leptokarie stalo velké moderní přímořské letovisko, ležící na úpatí pohoří Olympu a omývané Egejským mořem. Leptokaria nabízí svým hostům vše, co potřebují. Čisté moře, dlouhé písčito oblázkové pláže, denní i noční zábavu, bohaté možnosti nákupů. Hlavní třída je lemována řadou restaurací, taveren, kaváren, cukráren, minimarketů a supermarketů. Dále je zde řada cestovních kanceláří, směnáren, nechybějí půjčovny aut, kol a motorek.

Vzdálenost od Thessaloniki: cca 80 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace. Dále doporučujeme procházky do okolí, návštěvu tradiční vesničky Palia Leptokaria a archeologické lokality Livithra. Pro zdatnější turisty je možnost horských výletů do pohoří Olympu.

PARALIA KATERINIS

Českými turisty zatím nepříliš objevené, ale vyhlášené místo, kde najdete vše, co od pobytu u moře očekáváte. Příjemné písečné pláže s pozvolným vstupem do vody, čisté moře, srdečné obyvatele a samozřejmě kavárny, cukrárny, stánky s rychlým občerstvením, ovocem, restaurace, taverny, bary či diskotéky, ve kterých lze popít skvělé frappé, ochutnat místní speciality, mlsat a večer se dobře bavit. Je zde rovněž množství obchůdků s potravinami i suvenýry, bankomat, půjčovny automobilů a motorek atd. Dominantu tvoří velký kostel, široká promenáda, najdete zde i rybářský přístav.

Na pláži je možnost pronajmout si šlapadla, nebo zkusit trochu adrenalinovější zábavu – třeba jízdu na banánu. Zdejší oblast se proslulá bájnými pohořími, Olympem (s nejvyšším vrcholem Mytikas 2917 m n. m. a Pierii (s nejvyšším vrcholem Flambouro, 2192 m n. m.). Také se zde, blízko vesničky Kolindors nachází vesnice Katafigi, kde se narodil Alexis Zorba (pravým jménem Georgios Zorba), který inspiroval Nikose Kazantzakise k napsání známého románu Řek Alexis Zorba.

Vzdálenost od Thessaloniki: cca 70 km. Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace. Přes den je možné navštívit areál Aperio se sladkovodními bazény. Procházkou se můžete vydat do velmi poklidné vesničky Korinos, kde vládne velmi příjemná atmosféra.

Delfy, Meteora, Thermopyly, Thessaloniki, ...

20 min.
Obsahuje: Delphi, Museum, Thermopyles, Meteora, Varlaam and Great Meteoron monastery, Platamonas castle, Litochoro, Mount Olympus, Stavros refuge, Dion, Vergina - Aegae Palace, Royal Tombs, Thessaloniki - Galerius Arch, Rotunda, Agios Dimitrios church, Agora, ...

Thassos a region Východní Makedonie

82 min.
Obsahuje: Thassos - Limenas, Agios Yiannis, Chrisi Ammoudia, Skala Potamias, Panagia, Potamia, Kinira, Theologos, Kastro, Mt. Ipsarion, Maries lake, Megalos and Mikros Prinos, Skala Rachoniou, Pachis, Skala Prinos, Skala Marion, Trypiti, Potos, Limenaria, Metalia, Pefkari, Psili Ammos, Giolla, Agios Archangelos, Kekes, Alyki, Aliki, Agios ioannis, Paradise, East Macedonia - Kavala, Drama, Keramoti, Philippi, Alistrati cave, Aggitis canyon, ...

Athény a ostrov Egina

11 min.
Obsahuje: Athens - Acropolis and museum, Temple of Olympian Zeus, Odeon Herod Atticus, Theatre of Dionysus, Agora, Temple of Hephaestus, Hadrian's Arch, National Archaeological Museum, Olympic Stadium Kallimarmaro, Guard Change, Aegina - Town, Agios Nektarios monastery, Temple of Aphaia, ...

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Thessaloniki

Booking.com
Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu

Back To Top