FotoTravel

Robert Polasek - YouTube Touch of World E-shop TOUCH

Amorgos je ostrov ležící v Egejském moři. Jedná se o nejvýchodnější ostrov souostroví Kyklady. Nachází se přibližně 30 km jihovýchodně od ostrova Naxos a 33 km východně od ostrova Ios. Celou délku ostrova (33 km) pokrývají hory se strmými svahy podél jihovýchodního pobřeží. Nejvyšší vrchol Krikellos (823 m. n. m.) se nachází v těžko dostupném skalnatém pohoří.

Na ostrov se dostanete z ostrovů Santorini nebo Naxos, kam přiletíte letadlem. Odtud v sezóně denně vyplouvají lodě do přístavů Katapola nebo Aegiali. Až do roku 1990 nevedla na ostrově žádná silnice. Důvodem je divoká a drsná krajina.

Ostrov byl původně osídlen kolem roku 330 před naším letopočtem. Turisty je stále trochu opomíjen a právě proto nabízí autentickou řeckou krajinu, včetně bohaté historie. Se třemi významnými městy Minoa, Arkenisi a Aegiali patřil k nejvlivnějším centrům kykladské civilizace. Dlouhou dobu toto místo využívali Římané jako vyhnanství pro nepohodlné osoby. Po Římanech ovládli ostrov Benátčané a po nich Turci. V roce 1988 proslavil tento ostrov film „Magická hlubina“ (The Big Blue).

Na ostrově najdete množství památek z různých historických epoch, byzantské kláštery i pozůstatky antického osídlení. K zajímavým místům patří byzantský klášter Chozoviotissa. Je zde uloženo množství ikon a písemností. Další krásnou památkou je klášter Agios Georgios Valsamitis, obklopený bujnou vegetací.

Nejdůležitějším pozůstatkem starověku je Pyrgos. Je to obrovská kamenná věž pocházející ze 4. století před naším letopočtem. Dříve sloužil k ochraně území, vybavený vodními nádržemi a drenážními systémy. Dnes je to jen hromada ruin, ale svému okolí stále dominuje.

Archeologické vykopávky dokazují, že před mnoha staletími hrál tento ostrov důležitou roli v kykladské kultuře. Velká část nálezů z vykopávek je uložena v Národním muzeu v Athénách.

Hlavním městem ostrova je město Amorgos, známé jako Chora. Na ostrově jsou dva přístavy Katapola a Aegiali, které spojují Amorgos s okolními ostrovy. Zde také žije většina místních obyvatel.

Severní část ostrova je skvělá pro pěší turistiku. Ostrov Amorgos nemá mnoho snadno dostupných pláží. To je zřejmě také důvod, proč sem jezdí velmi málo turistů. K místním zajímavostem patří ruiny starověkého města Minoa, které se nachází na kopci Mountoulia.

Ostrov Amorgos je ideální prázdninovou destinací pro všechny, kteří chtějí poznat skutečné Řecko, odpočívat a užívat si relaxaci na pláži.

Základní informace:

  • Řecký název: Amorgos, Αμοργός
  • Hlavní město: Chora
  • Plocha ostrova: 126 km2

Amorgos

81 min.
2020
Obsahuje: Kalotaritissa, Liveros Bay, Paradisia, Kato Kambos Bay, Agia Triada, Arkesini, Vroutsi, Agios Ioannis, Ancient Arkesini, Agios Nikolaos, Mouros, Stavros, Agios Georgios Valsamitis, Agioi Saranda Bay, Agia Thekla, Tirokomos Bay, Finikies Bay, Ancient Minoa, Agioi Anargyroi, Panagia, Katapola, Xilokeratidi, Treis Ierarches, Agios Panteleimon, Maltezi, To Nero, Peristeria, Evangelistria, Rachidi, Chora, Agia Anna, Kambi, Panagia Chozoviotissa, Panagia Theoskepasti, Nikouria Island, Agios Pavlos, Asfondilitis, Ormos Aegiali, Kato Potamos, Apano Potamos, Levrossos, Psili Ammos, Chochlakas, Mikri Vlychada, Ancient Aegiali, Tholaria, Agia Triada, Langada, Stroumbos, Panagia Epanochoriani, Agios Ioannis Theologos

Porovnejte ceny půjčoven aut

Srovnání cen autopůjčoven

Ubytování - Amorgos

Booking.com
Amorgos

AMORGOS

Zajímavosti, tipy a rady na webu "Řecko nás baví"
Přečíst >>

Sdílejte stránku s přáteli!

ŘECKO NÁS BAVÍ

Řecké produkty od řeckých farmářů na našem e-shopu


Poznejte Řecko a Kypr
ADEFCHIKLMNOPRSTZ
© 2001-2024 Robert Polášek      Zásady ochrany osobních údajů
Back To Top